- To wielki zaszczyt spotkać się z ludźmi, którzy będą kształtować moją przyszłość - mówiła podczas uroczystości Monika Chabior, zastępca prezydent Gdańska. - Wierzę w was, cieszę się, że chcecie mieć tę demokratyczną refleksję. Jest mi to bardzo bliskie. Wierzę w to, że demokrację musimy praktykować, zastanawiać się nad nią i przeżywać ją, wzbudzić w sobie ten krytyczny umysł, ale również wzbudzić w sobie zaufanie, które powoduje, że możemy rozwiązywać problemy.
Konkurs czytelniczy w ramach akcji #gdanskczyta
Była to druga edycja wydarzenia, które w tym roku organizowała Szkoła Podstawowa nr 82 wraz z Biblioteką Mariacką (filią Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku) oraz Europejskim Centrum Solidarności.
Do konkursu zgłosiło się osiem gdańskich szkół, które wytypowały trzyosobowe drużyny.
Każdy z uczestników miał za zadanie przeczytać trzy wskazane książki. W trakcie każdej z trzech odsłon konkursu drużyny odpowiadały na pytania moderatora związane z lekturami.
Kto zwyciężył w konkursie?
- II miejsce – drużyna za Szkoła Podstawowa nr 48 im. gen. Józefa Hallera
- III miejsce – uczniowie ze Szkoła Podstawowa nr 89 im. Tadeusza Mazowieckiego.
“Nasza mała/wielka demokracja”. Zobacz zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród
Jakie były zadania?
Każdy z uczestników konkursu miał przeczytać trzy książki, które nie należały do listy spisu lektur. Były to: „Wroniec” Jacka Dukaja, „Teatr Niewidzialnych Dzieci” Marcina Szczygielskiego i „Solidarność 1980–86. Krótka historia dla dzieci” Szymona Sławińskiego.
- Wybór książek był doskonały, to osobista podróż przez czasy, których uczniowie przecież nie znają - opowiada Agata Markiewicz-Babło, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 82 w Gdańsku, nauczycielka języka polskiego i historii, inicjatorka konkursu.
Na każdym z trzech etapów dzieci realizowały zadania aktywizujące. - A uczniowie lubią taką rywalizację – przekonuje Zbigniew Walczak, kierownik Filii Gdańskiej WiMBP i członek jury.
Uczniów oceniało jury w składzie: Agata Markiewicz-Babło, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 82 w Gdańsku, nauczycielka języka polskiego i historii; przedstawiciel biblioteki ECS i Zbigniew Walczak, kierownik Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.
Dla zwycięskich drużyn i nauczycieli, którzy opiekowali się młodzieżą, przewidziano nagrody. Uczniowie otrzymali książki oraz gadżety. Wzięli udział w spacerze po zakamarkach archiwum Europejskiego Centrum Solidarności, mieli okazję zobaczyć zbiory na co dzień niedostępne dla gości. Nauczyciele prowadzący najlepsze drużyny otrzymali nagrody książkowe i zaproszenia na specjalną projekcję filmową w mediatece ECS.
"Nasza mała/wielka demokracja" - o konkursie
"Nasza mała/wielka demokracja" to konkurs czytelniczy kierowany do ostatnich klas szkół podstawowych. Organizatorami są: Europejskie Centrum Solidarności, Biblioteka Mariacka (filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku) i Szkoła Podstawowa nr 82.
W drugiej edycji wydarzenia wzięło udział osiem trzyosobowych drużyn z gdańskich szkół podstawowych.
- Przesłaniem konkursu jest popularyzowanie czytelnictwa i rozwijanie u młodych umiejętności wymiany myśli, a przy tym aktywizacja młodzieży i budowanie świadomości obywatelskiej - mówi Magdalena Stuedemann z biblioteki ECS, specjalistka ds. animacji kulturalnej.