Jak podkreślają organizatorzy, projekt opowiada o tradycjach patriotycznych, o heroicznym poświęceniu dla ojczyzny, wiary i godności człowieka. “W warstwie scenograficznej, chcemy nawiązać do twórczości jednego z największych scenografów polskich - Mariana Kołodzieja, który z pierwszym transportem trafił do Oświęcimia w 1940r. Do 1945 roku był jeszcze więziony w Buchenwaldzie, Sachsenhausen, Mauthausen-Gusen i Groß-Rosen. W 2019 r. mija 10 rocznica śmierci artysty”.
W wykonaniu kantaty zaangażowano Chór „441 Hz”, 40-osobową orkiestrę symfoniczną, utworzona na bazie Kameralnej Orkiestry Progress i solistów.
POSŁUCHAJ FRAGMENTU KANTATY:
Autorzy wydarzenia poprzez libretto i muzykę do kantaty, a także dobór środków ekspresji, stworzyli wydarzenie o szerokim kontekście kulturowym i społecznym, którego adresatem jest szerokie grono odbiorców. W warstwie wizualnej, projekt oparto na pracach Mariana Kołodzieja z cyklu "Klisze pamięci. Labirynty”.
„Kantata Dla 108 Męczenników II Wojny Światowej”:
- Premiera: 24 listopada 2019r - Centrum św. Jana w Gdańsku
- Kierownictwo artystyczne: Marek Wojtasik i Paweł Paulus Mazur
- Kierownictwo Muzyczne: Szymon Morus
- Kompozytor: Szymon Chyliński
- Libretto: Marek Wojtasik
- Scenografia: Paweł Paulus Mazur
- Reżyseria: Tomasz Podsiadły
- Wykonawcy: Orkiestra Kameralna PROGRESS w składzie symfonicznym, Gdański Chór Kameralny „441 Hz” (przygotowanie Anna Wilczewska), oraz soliści: Wanda Franek - alt, Michał Janicki - baryton Paweł Zagańczyk - akordeon, Łukasz Perucki - skrzypce, Szymon Morus - dyrygent
- Prowadzący: Konrad Mielnik
Wydarzenie zrealizowano ze środków Województwa Pomorskiego i Fundacji PZU, dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.