• Start
  • Wiadomości
  • ECS. Wystawa zdjęć i eksponatów:150 lat dziejów miasta i stoczni

Wyjątkowa wystawa w ECS. 150 lat dziejów miasta i stoczni na zdjęciach i eksponatach z całej Polski

„STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto” - na nową wystawę pod takim tytułem zaprasza Europejskie Centrum Solidarności. To pierwsza tak kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku, dokumentująca ponad 150 lat dziejów miasta. Będzie prezentowana od 15 lipca 2022 roku do końca września 2023 roku. codziennie w godzinach otwarcia wystawy stałej ECS.
07.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczystość dekoracji sztandaru Stoczni Gdańskiej im. Lenina Orderem Sztandaru Pracy I klasy z udziałem pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwarda Gierka, 14 kwietnia 1975 roku
Uroczystość dekoracji sztandaru Stoczni Gdańskiej im. Lenina Orderem Sztandaru Pracy I klasy z udziałem pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwarda Gierka, 14 kwietnia 1975 roku
fot. Janusz Bałanda-Rydzewski / zbiory ECS

„„STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto”” to pierwsza tak kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku, dokumentująca ponad 150 lat dziejów miasta - od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu do współczesności. Osią opowieści nie jest historia przemysłu czy innowacji technologicznych, ale człowiek - najważniejszy element stoczniowego świata. Historie opowiedziane na tej ekspozycji będą dopełnieniem wystawy stałej ECS i hołdem dla tysięcy anonimowych ludzi stoczni.

- Nie ma Gdańska bez stoczniowego doświadczenia, a demokratycznych tradycji na świecie bez dziedzictwa rewolucji Solidarności. Gdańskie dzieje stoczniowe to przeplatające się historie polityki i przemysłu, ale także oddziaływania stoczni na miasto i miasta na stocznie. Niezwykła jest topografia Gdańska, położenie przemysłu stoczniowego w samym historycznym centrum miasta - mówi Basil Kerski, dyrektor ECS, członek zespołu kuratorskiego.

Eksponaty z całej Polski i zagranicy

Na ekspozycji, która znajdzie się w sali wystaw czasowych ECS na parterze, zwiedzający zobaczą narzędzia pracy i ubrania stoczniowców, plakaty, dyplomy zakładowe, legitymację czy model statku, a także sztukę. Wszystko wzbogacone będzie zdjęciami, filmami i multimediami. Warte uwagi są tzw. przedmioty symboliczne, jak: kopia bucika należącego do dziewczynki, pasażerki storpedowanego w 1915 roku transatlantyku „Lusitania” (oryginał: zbiory muzeum w Liverpoolu), popielniczka wykonana przez ucznia narodowości polskiej ze szkoły przyzakładowej Danziger Werft (1934), kufajka stoczniowa ze śladem po kuli z grudnia 1970 roku. Wiele z tych eksponatów zostanie pokazanych szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Eksponaty pochodzą od niemal 40 instytucji i osób prywatnych, z Polski i zagranicy. Korzystaliśmy m.in. ze zbiorów Archiwum Państwowego w Gdańsku, PAN Biblioteki Gdańskiej, Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Ekspozycja będzie także pierwszą okazją do szerszego zaprezentowania związanych z tym tematem zbiorów ECS.

Stoisko gdańskiej Stoczni Cesarskiej na Wystawie Przemysłowej w Gdańsku – oprócz okrętów zakład produkował również artylerię, prawdopodobnie prezentowano uzbrojenie lekkiego krążkownika SMS „Berlin”, zwodowanego w 1903 roku, a oddanego do służby dwa lata później, prawdopodobnie 1904
Stoisko gdańskiej Stoczni Cesarskiej na Wystawie Przemysłowej w Gdańsku – oprócz okrętów zakład produkował również artylerię, prawdopodobnie prezentowano uzbrojenie lekkiego krążkownika SMS „Berlin”, zwodowanego w 1903 roku, a oddanego do służby dwa lata później, prawdopodobnie 1904
autor nieznany / zbiory ECS

Wystawa wyjątkowa z wielu powodów

To największa wystawa czasowa, jaką zespół ECS zorganizował od chwili otwarcia wystawy stałej o rewolucji Solidarności w siedzibie przy pl. Solidarności 1. Na 470 metrach kw. sali wystaw czasowych powstaje stocznia ze stali i blachy, materiałów, jakie królowały w stoczni. Zwiedzający w trakcie oglądania ekspozycji przejdzie trasę od bramy przez burtę statku w doku i dźwigi aż po pochylnie.

Narracja wystawy świadomie odchodzić będzie od modelu chronologicznego, opierając się na wyborze najważniejszych zjawisk odnoszących się do historii stoczniowej w Gdańsku. Wchodzą one ze sobą w rozmaite relacje, budują sieć wzajemnych powiązań. W centrum wystawy stoi społeczne i polityczne doświadczenie Stoczni Gdańskiej w czasie komunizmu, miejsca buntu przeciwko dyktaturze, „fabryki solidarności”.

Wystawa będzie prezentowana od 15 lipca 2022 roku do końca września 2023 roku. Czynna będzie codziennie w godzinach otwarcia wystawy stałej ECS. Na 16 i 17 lipca zaplanowano oprowadzania kuratorskie.

Atrakcje towarzyszące

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń, w tym oprowadzania z dawnymi pracownikami stoczni i lokalnymi przewodnikami. W lipcu zwiedzanie ekspozycji wzbogaci audioprzewodnik w językach polskim i angielskim, a także w polskim języku migowym oraz z audiodeskrypcją. Natomiast w roku szkolnym z tej przestrzeni będą korzystać edukatorki ECS, zapraszając na zajęcia uczniów. Odbywać się też będą spotkania wokół tematu wystawy.

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?