Wydawnictwo słowo/obraz terytoria uczciło 25-lecie. Prezes Stanisław Rosiek ogłosił, że odchodzi 

Było uroczyście, ale i rodzinnie - choć w dostojnej Wielkiej Sali Ratusza Staromiejskiego. Zebrali się tam pracownicy i przyjaciele wydawnictwa słowo/obraz terytoria, by uczcić jubileusz 25-lecia tej prywatnej firmy, zasłużonej dla gdańskiej i polskiej humanistyki. Prezes Stanisław Rosiek, który z tej okazji otrzymał nagrodę Miasta Gdańska - jak zwykle skromny - podkreślał, że “to nie ja, ale zespół”. Dodał też, że odchodzi na zasłużoną emeryturę. Nikt mu nie uwierzył.
22.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gala odbyła się we wtorek wieczorem, 21 czerwca, w Ratuszu Staromiejskim. Radny Miasta Gdańska Andrzej Stelmasiewicz ogłosił przyznanie Stanisławowi Rośkowi Nagrody Miasta Gdańska, którą chwilę później wręczyła Ewa Adamska z Urzędu Miejskiego. Profesor dostał wielki bukiet czerwonych róż. Odczytano ciepły, osobisty w tonie, list gratulacyjny od prezydent Aleksandry Dulkiewicz
Gala odbyła się we wtorek wieczorem, 21 czerwca, w Ratuszu Staromiejskim. Radny Miasta Gdańska Andrzej Stelmasiewicz ogłosił przyznanie Stanisławowi Rośkowi Nagrody Miasta Gdańska, którą chwilę później wręczyła Ewa Adamska z Urzędu Miejskiego. Profesor dostał wielki bukiet czerwonych róż. Odczytano ciepły, osobisty w tonie, list gratulacyjny od prezydent Aleksandry Dulkiewicz
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Słowo/obraz terytoria - życie z kanapą ważnego autora

Ta gala nie mogła się odbyć bez “kanapy mrożkowskiej”. Jest to mebel, który na co dzień stoi w siedzibie wydawnictwa przy ul. Pniewskiego we Wrzeszczu. Kanapa nazywa się “mrożkowska”, ponieważ siadał na niej Sławomir Mrożek, gdy podczas wizyt w Gdańsku przychodził do prezesa Stanisława Rośka. Były to spotkania jak najbardziej twórcze. Słowo/obraz terytoria wydało nacechowane specyficznym poczuciem humoru “Rysunki zebrane” Mrożka - jeden z ponad 1000 tytułów autorów polskich i zagranicznych, jakie w ciągu ćwierćwiecza znalazły się na krajowym rynku księgarskim dzięki staraniom i pracy gdańskiej oficyny.

Po to, by kanapę przewieźć do Ratusza Staromiejskiego, trzeba ją było najpierw wydobyć z kamienicy przy Pniewskiego. Wymagało to złożenia na stertę setek książek i rozebrania potężnego regału, który utrudniał wyjście. W końcu kanapa dotarła do ratusza. Stanęła na honorowym miejscu. Podczas gali kolejni goście i pracownicy byli na nią zapraszani. Prezes Rosiek z nimi rozmawiał. Duch Mrożka uśmiechał się do zebranego towarzystwa.

Po to, by kanapę mrożkowską  przewieźć do Ratusza Staromiejskiego, trzeba ją było najpierw wydobyć z kamienicy przy Pniewskiego, gdzie mieści się siedziba wydawnictwa
Po to, by "kanapę mrożkowską" przewieźć do Ratusza Staromiejskiego, trzeba ją było najpierw wydobyć z kamienicy przy Pniewskiego, gdzie mieści się siedziba wydawnictwa
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Słowo/obraz terytoria - środowisko zarażone wiarą

Stanisław Rosiek zanim został wydawcą, był skupiony na pracy naukowej i własnej twórczości pisarskiej. Jest jednym z najwybitniejszych uczniów Marii Janion, historykiem literatury, specjalistą od Mickiewicza, wykładowcą historii literatury na Uniwersytecie Gdańskim, profesorem. 

W wieku 93 lat zmarła prof. Maria Janion, wybitna naukowczyni, znawczyni romantyzmu, wykładowczyni UG

- Nie byłoby tego wydawnictwa, gdyby nie rzadkie połączenie cech, jakie ma Profesor. Z jednej strony marzycielstwo, z drugiej wizja i konsekwentny upór - mówią jego współpracownicy. - Zawsze zarażał nas wiarą w sukces, podnosił na duchu w trudnych chwilach. Człowiek niezwykle pracowity, a przy tym skromny, choć z dużymi osiągnięciami. W maju odebrał Poznańską Nagrodę Literacką 2022 za “Odcięcie. Szkice wokół Brunona Schulza”.

Pomysł na wydawnictwo słowo/obraz terytoria od początku był taki, żeby wydawać tytuły ważne dla polskiej i światowej humanistyki, a przy tym po prostu piękne książki, wyjątkowe pod względem edytorskim. To z kolei oznaczało książki drogie, a przez to trudno dostępne dla czytelnika.

W jubileuszowej uroczystości uczestniczył zespół wydawnictwo i liczne grono przyjaciół. Słowo/obraz terytoria ma wielu fanów w całym kraju - oczywiście humanistów
W jubileuszowej uroczystości uczestniczył zespół wydawnictwo i liczne grono przyjaciół. Słowo/obraz terytoria ma wielu fanów w całym kraju - oczywiście humanistów
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Kluczem do rozwiązania tego dylematu z założenia miał być mecenat państwa, ministerialne dotacje, które pozwalają na obniżenie ceny sprzedaży książki  - mówią w wydawnictwie. - Wynikało to z wiary, że elitom nowej Polski, po upadku PRL, będzie zależeć na promowaniu wybitnych dzieł humanistyki, które zwyczajnie aż chce się wziąć do ręki. 

I to się udawało, przynajmniej w pierwszych latach istnienia wydawnictwa. Później z tym państwowym mecenatem bywało różnie. Słowo/obraz terytoria popadło w tak poważne problemy ekonomiczne, że mogło zniknąć z rynku.

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria obchodzi jubileusz 25-lecia i już nie jest firmą w upadłości

Kryzys został opanowany, wydawnictwo odzyskało równowagę, i weszło kolejne 25 lat działalności - choć znowu przyszły ciężkie czasy dla humanistyki. Mecenat państwa zanika, źródełko ministerialnych dotacji systematycznie wysycha. 

Zespół wydawnictwa liczy obecnie 10 osób.

Na jubileusz zespół przygotował księgę “słowo/obraz terytoria 1995-2020”. Piękny album, przedstawiający dokonania wydawnictwa. Jest tam m.in. szczegółowa bibliografia, spis tytułów, autorów, serii wydawniczych
Na jubileusz zespół przygotował księgę “słowo/obraz terytoria. Autoportret wydawnictwa 1995-2020”. Piękny album, przedstawiający dokonania wydawnictwa. Jest tam m.in. szczegółowa bibliografia, spis tytułów, autorów, serii wydawniczych
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Słowo/obraz terytoria - ciepły list od prezydent Gdańska

Na swój jubileusz przygotowali księgę “słowo/obraz terytoria. Autoportret wydawnictwa 1995-2020”. Piękny album, przedstawiający dokonania wydawnictwa. Jest tam m.in. szczegółowa bibliografia, spis tytułów, autorów, serii wydawniczych.

Podczas gali w Ratuszu Staromiejskim, na stołach, wyeksponowano egzemplarze 100 spośród przeszło tysiąca wydanych książek. Wiele z nich to bibliofilskie “białe kruki”, w internecie osiągają wysokie ceny. Niektóre udaje się wznowić.

Uroczystość uświetniły występy muzyczne Mikołaja Trzaski.

Przedstawiono troje nowych redaktorów wydawnictwa. Nowych, ale już sprawdzonych - od około pięciu lat podejmowali już współpracę.

Radny Miasta Gdańska Andrzej Stelmasiewicz podczas gali ogłosił przyznanie Stanisławowi Rośkowi Nagrody Miasta Gdańska, którą chwilę później wręczyła Ewa Adamska z Urzędu Miejskiego. Profesor dostał wielki bukiet czerwonych róż. Odczytano ciepły, osobisty w tonie, list gratulacyjny od prezydent Aleksandry Dulkiewicz. 

Uroczystość uświetniły występy muzyczne Mikołaja Trzaski
Uroczystość uświetniły występy muzyczne Mikołaja Trzaski
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Słowo/obraz terytoria - prezes Stanisław Rosiek odchodzi?

Najbliższe plany wydawnicze? Kontynuacja “Historii męskości” - trzeci tom ma ukazać się we wrześniu. Poza tym trzy tomy “Historii muzeum” Krzysztofa Pomiana i tom o mocnym tytule “Nekroprzemoc”. Nawiasem mówiąc, z tysiąca książek wydanych przez słowo/obraz terytoria 25 ma w tytule słowo “śmierć” lub pokrewne - w końcu prawdziwi humaniści szukają radości życia, mając jednocześnie świadomość obecności Tanatosa. 

Stanisław Rosiek ogłosił podczas gali, że to czas na zasłużoną emeryturę.

- Odchodzę - podkreślił.

- Nie bardzo to sobie wyobrażamy - mówią w wydawnictwie. - Profesor tak mówi już od pięciu lat, więc nie bardzo wierzymy, że ostatecznie się na to zdecyduje. I pocieszamy się, że przecież nie wyznaczył swojego następcy.

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki