Wyciek gazu w gdańskim porcie. Szkodliwy dla atmosfery, nie dla ludzi. Interweniowali strażacy

Doszło do rozszczelnienia zbiornika i wycieku gazu w porcie kontenerowym w Gdańsku - w środę, 11 października. Na czas akcji strażacy musieli ewakuować marynarzy i pracowników obsługi nabrzeża, choć to substancja niegroźna dla ludzi - chodzi 19 ton  podtlenku azotu, który jest używany w medycynie jako środek znieczulający. Potoczna nazwa: gaz rozweselający. Awarię udało się usunąć w środę przed północą.
11.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sattek w porcie, z widocznym na pokładzie ładunkiem kontenerów
Jeden z kontenerowców Maersk Line w gdańskim porcie. W takich kontenerach transportowane bywają również gazy - znajdują się wówczas w szczelnym zbiorniku, umieszczonym wewnątrz kontenera
fot. gdańsk.pl

Zadanie: zapobiec dalszemu wyciekowi

Zbiornik, który uległ rozszczelnieniu, znajdował się w kontenerze na statku Majestic Maersk. Gaz zaczął się ulatniać. Według ustaleń Radia RMF FM, strażacy ewakuowali 21 osób, w tym 15 marynarzy ze statku i sześciu pracowników terminala. W akcji uczestniczyło dziesięć zastępów straży pożarnej, w tym cztery ze specjalistycznej grupy ratownictwa chemicznego z Gdyni. Ich zadaniem było uszczelnić zbiornik i tym samym zapobiec dalszemu wyciekowi. 

Brygadier Jacek Jakóbczyk, rzecznik gdańskiej straży pożarnej poinformował, że nie było osób poszkodowanych. Wyciek udało się uszczelnić w środę, 11 października, przed północą. Kontener ze zbiornikiem został umieszczony w specjalnej wannie. Sprawdzono także ładownie statku pod względem obecności substancji, która wyciekała.

W Baltic Hub ruszyła wielka inwestycja. W 2024 roku gotowy będzie nowy terminal kontenerowy

Niegroźny dla ludzi zabójca ozonu

Jak zapewnił brygadier Jacek Jakóbczyk, nie było zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Podtlenek azotu jest wykorzystywany w medycynie i przemyśle chemicznym. Jego właściwości znieczulające odkryto już pod koniec XVIII wieku i wkrótce zaczęto stosować w stomatologii. Ze względu na specyfikę działania, potocznie nazywany jest gazem rozweselającym. 

Nie jest toksyczny dla ludzi, ale szkodliwy dla środowiska. To jeden z głównych gazów cieplarnianych: w znacznym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia i jest substancją, która znacznie zubaża ozon stratosferyczny.

Terminal kontenerowy ma nowe nabrzeże - Gdańsk liderem na Bałtyku i silnym portem w Europie

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok