Przetarg na odbiór odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych, położonych w Gminie Miasta Gdańska oraz ich transport do Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku został ogłoszony w kwietniu. Po weryfikacji formalnej złożonych ofert, wyłoniono najkorzystniejszego wykonawcę, który będzie świadczył usługi przez 44 miesiące, czyli do 2023 roku.
Miasto Gdańsk jest podzielone na sześć sektorów, pod względem odbioru odpadów, a postępowanie obejmowało odbiór odpadów z pięciu z nich. Na każdy były składane osobne oferty i wybierany wykonawca. Suez Północ Sp. z o.o. złożył najkorzystniejsze oferty na wszystkich sektorach, a w jednym z sektorów usługi będzie świadczyć w konsorcjum z Przedsiębiorstwem Usługowym Clean-bud Sp. J. Łączna wartość to 250,5 mln zł, która zmieściła się w kwocie, jaką Miasto Gdańsk przeznaczyło na to zamówienie - 251,49 mln zł.
- Udało nam się uzyskać oferty, które nie tylko mieszczą się w założonym budżecie, ale również uniknęliśmy gwałtownego skoku cen, jak to ma miejsce w sąsiednich gminach. Ta sytuacja pokazuje, że wprowadzenie kilkanaście miesięcy temu na rynek miejskiej spółki Gdańskie Usługi Komunalne, było korzystnym ruchem i wpłynęło na konkurencyjne firmy, w tym na wysokości złożonych ofert - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Było to pionierskie rozwiązanie w skali kraju wprowadzone przez nasz samorząd. Cieszy nas fakt, że uzyskane ceny za odbiór odpadów są na porównywalnym poziomie, jak zaoferowane w poprzednim przetargu.
O zlecenie starały się Konsorcjum Gdańskie Usługi Komunalne z Gdańska i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Rumi, Koma Olsztyn, Suez Północ z Gdańska oraz Konsorcjum Suez Północ z Gdańska i Clean Bud z Gdyni.
Oprócz ceny, która wynosiła 60 proc. kryterium, były brane pod uwagę jeszcze warunki, takie jak:
- Dysponowanie pojazdami z normą emisji spalin EURO 6 lub wyższą - 25 proc.
- Dysponowanie pojazdami o zabudowie bębnowej do zbiórki odpadów BIO, posiadającymi funkcję rozcinania worków - 10 proc.
- Wyposażenie PGO (punkt gromadzenia odpadów) w zabudowie wielorodzinnej w co najmniej po jednym pojemniku dla każdej z frakcji: szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne, ułatwiającym wrzucanie odpadów osobom niepełnosprawnym oraz dzieciom - 5 proc.
Postępowanie obejmowało odbiór odpadów komunalnych z pięciu sektorów miasta, obejmujących następujące dzielnice:
- Sektor 1: Wyspa Sobieszewska, Krakowiec - Górki Zachodnie, Rudniki, Olszynka, Orunia- Św. Wojciech- Lipce, Chełm, Wzgórze Mickiewicza;
- Sektor 2: Stogi, Przeróbka, Nowy Port, Letnica, Młyniska, Śródmieście;
- Sektor 3: Brzeźno, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Aniołki, Strzyża;
- Sektor 4: Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje;
- Sektor 5: Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki, Jasień
Termin świadczenia usługi odbioru i transportu odpadów komunalnych do Zakładu Utylizacyjnego będzie wynosił 44 miesiące, na każdym sektorze, przy czym:
- dla sektora 1 - od dnia 1.10.2019 r. do dnia 31.05.2023 r.
- dla sektora 2 - od dnia 1.11.2019 r. do dnia 30.06.2023 r.
- dla sektora 3 - od dnia 1.09.2019 r. do dnia 30.04.2023 r.
- dla sektora 4 - od dnia 1.11.2019 r. do dnia 30.06.2023 r.
- dla sektora 5 - od dnia 1.09.2019 r. do dnia 30.04.2023 r.