• Start
  • Wiadomości
  • W kwietniu nowe wybory samorządowe - termin zgłaszania komitetów minął 12 lutego

Wybory samorządowe już w kwietniu. PKW do 12 lutego przyjmowała zgłoszenia komitetów. KALENDARZ

Już za niespełna dwa miesiące - 7 kwietnia - odbędą się nowe wybory samorządowe. W Gdańsku wybierzemy prezydenta, Radę Miasta, głosować będziemy też na skład Sejmiku Województwa Pomorskiego. Najciekawsza i najbardziej emocjonująca, jak zawsze, będzie rywalizacja o najwyższy urząd w mieście. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz potwierdziła swój start w wyborach z wspólnym poparciem Koalicji Obywatelskiej i stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska.
13.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia wnętrze, w którym prawdopodobnie odbywa się głosowanie w wyborach. Widać dwie osoby siedzące przy oddzielnych stolikach z przegrodami zapewniającymi prywatność. Stoliki są wyposażone w przezroczyste osłony, co może być środkiem ostrożności, np. w celu ochrony przed transmisją drogą kropelkową. Na pierwszym planie znajduje się przezroczysta urna wyborcza z widocznymi wnętrzem i zgromadzonymi kartami do głosowania. Pomieszczenie jest jasne i wydaje się być przystosowane do przeprowadzenia procesu wyborczego
W kwietniu wybierzemy radnych i prezydenta miasta na pięcioletnią kadencję
fot. Dominik Paszliński / gdansk.pl
KALENDARZ NAJWAŻNIEJSZYCH DAT W KALENDARZU WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH W 2024 r.:  
  • do dnia 12 lutego - zawiadomienie odpowiednio Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego
  • do dnia 22 lutego -  zgłaszanie komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych
  • do dnia 27 lutego - powołanie przez komisarzy wyborczych terytorialnych komisji wyborczych
  • do dnia 4 marca - zgłaszanie komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw 
  • do dnia 14 marca, do godz. 16:00 - zgłaszanie gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast
  • do dnia 18 marca - powołanie przez komisarzy wyborczych obwodowych komisji wyborczych
  • do dnia 29 marca - składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat
  • w dniu 5 kwietnia 2024 r. o godz. 24.00 - zakończenie kampanii wyborczej

W Gdańsku frekwencja aż 81,50 proc. Kiełpino Górne, Zaspa, Jasień i Osowa ponad 90 proc.!!!

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, w godz. 7.00 ‑ 21.00.
 
W przypadku wyborów na prezydenta miasta, jeśli żaden z kandydatów nie osiągnie ponad 50-procentowego poparcia, zarządzona zostanie II tura głosowania. Odbędzie się 21 kwietnia. Weźmie w niej udział dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem z pierwszych wyborów. 
W jakich okręgach wybierzemy radnych miasta?
Podobnie, jak w poprzednich wyborach, naszych przedstawicieli w 34–osobowej Radzie Miasta Gdańska będziemy wybierać w sześciu okręgach wyborczych:
 
  • Okręg Wyborczy Nr 1 - Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce - 5 mandatów
  • Okręg Wyborczy Nr 2 - Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe - 8 mandatów
  • Okręg Wyborczy Nr 3 - Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Piecki-Migowo, Jasień - 6 mandatów 
  • Okręg Wyborczy Nr 4 - Młyniska, VII Dwór, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo - 5 mandatów
  • Okręg Wyborczy Nr 5 - Zaspa-Młyniec, Zaspa-Rozstaje, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe - 5 mandatów 
  • Okręg Wyborczy Nr 6 - Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki - 5 mandatów 

UWAGA! Mieszkańcy VII Dworu pięć lat temu głosowali w Okręgu Wyborczym nr 6 - teraz będą głosować w Okręgu Wyborczym nr 4. 

"Wspólna droga" ogłosiła start w wyborach w Gdańsku. Jakie trzy ugrupowania tworzą koalicję?

Listy do Rady Miasta Gdańska będą zawierać o dwa nazwiska więcej od liczby mandatów w danym okręgu wyborczym. I tak np. w okręgu nr 1, gdzie do wzięcia jest 5 mandatów, komitety wyborcze mogą wystawić maksymalnie 7 kandydatów.

Na zdjęciu widzimy wnętrze lokalu wyborczego. Przestrzeń jest wypełniona ludźmi oczekującymi w kolejce, aby oddać swój głos. W tle, na ścianie, widnieje biało-czerwony herb Polski, co wskazuje, że to wydarzenie ma miejsce w Polsce. Przednia część zdjęcia pokazuje stolik wyborczy z przegrodą, która umożliwia tajne głosowanie. Lokal wydaje się być dobrze oświetlony i organizowany w sposób, który umożliwia sprawną obsługę wyborców.
Ostatnie wybory parlamentarne w Gdańsku 15 października 2023 r. miały rekordową frekwencję. Do urn wybrało się 81,50 proc. uprawnionych. Czy uda się powtórzyć się ten wynik w kwietniu? W 2018 r. frekwencja w wyborach samorządowych w Gdańsku wyniosła 60,78 proc.
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl  

Kto wystartuje w kwietniowych wyborach?

  • Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w wyborach prezydenckich w Gdańsku wystartuje ponownie Aleksandra Dulkiewicz, reprezentująca stowarzyszenie "Wszystko dla Gdańska". Jej kandydaturę popiera Koalicja Obywatelska
  • Ponadto, oba ugrupowania - KO oraz “Wszystko dla Gdańska” - mają pójść razem do wyborów do Rady Miasta. Osoby reprezentujące “WdG” znajdą się na listach kandydatów na radnych komitetu Koalicja Obywatelska. 
  • W poniedziałek, 12 lutego, na konferencji prasowej start w wyborach do Rady Miasta Gdańska ogłosiła “Wspólna droga”. To koalicyjny komitet wyborczy, który tworzą trzy ugrupowania: Polska 2050 Szymona Hołowni, Nowa Lewica oraz reprezentanci ruchów miejskich. “Wspólna droga” zapowiedziała, że wystawi też własnego kandydata na prezydenta.
 
  • Do wyborów samorządowych szykuje się Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie ogłosiła jeszcze swojego kandydata na prezydenta. 

10 nowoczesnych autobusów z napędem wodorowym dołączy do gdańskiej floty

PKW na najbliższe wybory samorządowe w Gdańsku zarejestrowała także lub przyjęła zgłoszenia od kilku ugrupowań:
  • Komitetu Wyborczego Wyborców “Kocham Gdańsk” - zgłoszony przez Tomasza Jezierskiego
  • komitetu Mariusza Andrzejczaka, b. radnego Gdańska z Platformy Obywatelskiej w latach 2015-18
  • KWW Działamy Weroniki Chmielowiec
  • KKW "Solidarny Gdańsk", którego pełnomocnikiem jest Adam Szczepański
  • KKW "Poza centrum" zgłoszony przez Radosława Smilgina
  • "Wolność Odpowiedzialność Wiarygodność - Patrioci Konfederaci Bezpartyjni Odpowiedzialni "Polska jest jedna"
  • KKW "Miasto moje", którego pełnomocnikiem jest Ireneusz Lipecki.
Zdjęcie pokazuje zbliżenie na ręce osoby wrzucającej kartę do głosowania do przezroczystej urny. Osoba ta ma na sobie czarną kurtkę i różowy lakier na paznokciach, a na palcu widoczny jest złoty pierścionek. To ujęcie podkreśla akt głosowania, będący istotnym elementem demokratycznego procesu wyborczego. Urna jest umieszczona na stoliku z przezroczystą osłoną, co może wskazywać na dodatkowe środki bezpieczeństwa lub higieny
Wyborca w Gdańsku otrzyma w lokalu wyborczym 7 kwietnia trzy karty do głosowania: z nazwiskami kandydatów na prezydenta miasta, do Rady Miasta oraz sejmiku pomorskiego. W tym ostatnim zasiada 33 radnych. Kandydaci do samorządu województwa będą wybrani w pięciu okręgach - w mieście Gdańsk wskażemy sześciu radnych
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Najdłuższa kadencja samorządu terytorialnego

Mijająca kadencja była najdłuższą po odrodzeniu polskich samorządów terytorialnych w 1990 roku, trwała bowiem pięć lat.
Ostatnie wybory samorządowe odbyły się jesienią 2018 r. Wybrano wówczas 34-osobową Radę Miasta Gdańska, w której znalazły się trzy ugrupowania: Koalicja Obywatelska - 15 radnych, Prawo i Sprawiedliwość - 12 radnych, bezpartyjny ruch “Wszystko dla Gdańska” - 7 radnych.  
 
Wybory prezydenckie w II turze z wynikiem 64,80 proc. wygrał Paweł Adamowicz z komitetu “Wszystko dla Gdańska”, sprawujący stanowisko prezydenta Gdańska od 1998 r., pokonując Kacpra Płażyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości, którego poparło 35,20 proc. głosujących.  

Aleksandra Dulkiewicz i radni koalicji podsumowują mijającą kadencję

Po zamachu na życie Pawła Adamowicza przez nożownika 13 stycznia 2019 r. podczas finału WOŚP na Targu Węglowym musiały się odbyć przedterminowe wybory prezydenckie. Wygrała je w I turze Aleksandra Dulkiewicz z wynikiem 82 proc. głosów, wygrywając z kandydatami prawicowymi Grzegorzem Braunem - 11,86 proc. i Markiem Skibą - 5,92 procent.

Frekwencja w wyborach prezydenckich 3 marca 2019 r. wyniosła wyniosła 48,98 procent. Głosowało 170 028 gdańszczanek i gdańszczan.

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka