Wybory i referendum: możesz głosować albo i nie. Jak się zachować w lokalu wyborczym?

Wybory parlamentarne, ogłoszone na niedzielę, 15 października, są połączone z referendum. Każdy głosujący otrzyma trzy karty do głosowania: z listą kandydatów do Sejmu, do Senatu oraz z częścią referendalną zawierającą cztery pytania. Czy można nie brać udziału w referendum i na jakich zasadach? Albo czy można odpowiedzieć na pytania referendalne, ale zrezygnować z wyboru posłów i senatorów? Na te pytania odpowiadamy w naszym w artykule.
10.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zasłona w biało-czerwonych barwach dla głosujących w wyborach
W tym roku walka o głosy do Sejmu i Senatu odbywa się razem z kampanią referendalną
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl

Jakie pytania są w referendum?

Uchwałę w sprawie połączenia tegorocznych wyborów parlamentarnych z referendum Sejm przyjął 17 sierpnia. Za jej przyjęciem głosowało 234 posłów Zjednoczonej Prawicy. Opozycja - 210 parlamentarzystów - było na nie. 

"Samorządowa debata poselska" w środę 11 października. Transmisja na żywo na gdansk.pl

W referendum zadane zostaną cztery pytania, zaproponowane przez polityków PiS: prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, europosłankę Beatę Szydło, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka
1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
 
2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
 
3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
 
4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Czy można odmówić udziału w referendum oraz wyborach do Sejmu i Senatu?

Osoba uczestnicząca w wyborach w niedzielę, 15 października, dostanie od członka komisji wyborczej trzy karty do głosowania:
 
  • z listą kandydatów do Sejmu (na terenie Gdańska z listą kandydatów w okręgu nr 25),
  • z listą kandydatów do Senatu (na terenie Gdańska okręg wyborczy nr 65)
  • z pytaniami referendalnymi

Rekord przed wyborami. Już 4500 zaświadczeń do głosowania wydał Urząd Miejski w Gdańsku

Czy w tej sytuacji jest możliwość odmowy uczestnictwa w referendum, do Sejmu lub Senatu? Najkrótsza odpowiedź brzmi: tak. Należy wówczas, przed wydaniem którejkolwiek z kart do głosowania, oświadczyć to członkowi komisji wyborczej.  
 
W przypadku, gdy wyborca podczas odbioru kart do głosowania odmówi przyjęcia jednej lub dwóch z nich z nich - na przykład referendalnej - po prostu nie przyjmuje jej do ręki. Członek komisji w rubryce spisu wyborców „Uwagi” czyni właściwą adnotację, tj.
 
  • „bez Sejmu”
  • „bez Senatu”
  • „bez referendum”
  • „bez Sejmu i bez referendum”
  • „bez Senatu i bez referendum”
  • „bez Sejmu i bez Senatu”

Co się stanie, jak wyborca zmieni zdanie?

Jeżeli wyborca, który odmówił na początku przyjęcia jednej lub dwóch kart do głosowania będzie jednak chciał otrzymać kartę do głosowania w głosowaniu, w którym nie uczestniczył, komisja wydaje wyborcy tę kartę lub karty. Przewodniczący komisji w rubryce spisu wyborców „Uwagi” skreśla wówczas wcześniejszą adnotację, że wyborca nie przyjął danej karty i całość opatruje parafą.

UWAGA! Zmiana adresu komisji w kilku dzielnicach. Sprawdź, gdzie głosować 15 października

W przypadku, gdy wyborca potwierdził już odbiór kart do głosowania i oddalił się z nimi od komisji, a następnie wrócił do niej w celu zwrócenia jednej lub więcej kart, komisja odmawia ich przyjęcia. Gdyby wyborca mimo wszystko pozostawił kartę lub karty w lokalu wyborczym, komisja nie jest uprawniona do wrzucenia jej do urny wyborczej. W takim przypadku oddanej karty do głosowania nie uwzględnia się w obliczeniach. 

Dane o frekwencji tylko w wyborach do Sejmu i Senatu

Dane o frekwencji w wyborach do Sejmu i Senatu Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) będzie podawać do publicznej wiadomości w niedzielę, 15 października, według stanu na godzinę 12.00 oraz 17.00.
Nie ustala się i nie przekazuje się natomiast danych o frekwencji w trakcie głosowania w referendum. W swoich wskazówkach do członków komisji wyborczych PKW jasno określiła, że podawanie informacji o frekwencji w referendum do czasu sporządzenia protokołu głosowania w referendum jest “niedopuszczalne”.

 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów