Na 12 dni przed wyborami do Sejmu i Senatu RP prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z dziennikarzami w jednej z gdańskich obwodowych komisji wyborczych, która mieści się w Szkole Specjalnej nr 26 przy ul. Karpiej. Razem z Tomaszem Filipowiczem, dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich gdańskiego magistratu, przypomnieli o najważniejszych kwestiach związanych z przeprowadzeniem wyborów w naszym mieście.
- Wybory to nie tylko nasze prawo, często używam słowa powinność - zaznaczyła prezydent Gdańska. - Staramy się, by w naszym mieście jak największa liczba komisji obwodowych była dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dziś jesteśmy właśnie w budynku, w którym mieści się taka komisja. Jest to nowa siedziba obwodowej komisji, przeniesiona z pobliskiego budynku Zespołu Szkół Łączności. Przepisy mówią, że przynajmniej 50 proc. lokali wyborczych w danym mieście powinno być dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W Gdańsku na 182 komisje obwodowe (nie licząc obwodów zamkniętych w szpitalach, czy aresztach) przystosowanych jest sto.
Prezydent Dulkiewicz przypomniała, że każdy, kto ma trudności z dotarciem do lokalu wyborczego, może skorzystać ze zorganizowanego transportu i zachęcała, by zgłaszać zapotrzebowanie nie tylko w sam dzień wyborów - można to robić wcześniej za pośrednictwem Gdańskiego Centrum Kontaktu.
- Staramy się umożliwić głosowanie wszystkim, dlatego wydłużamy godziny pracy w urzędzie, by można było załatwić wszystkie kwestie związane z udziałem w wyborach - poinformowała prezydent Gdańska (szczegółowa informacja w dolnej części tekstu).
- By wziąć udział w najbliższych wyborach, trzeba być ujętym w spisie wyborców. Każdy, kto jest na stałe zameldowany w Gdańsku, bądź dopisał się do rejestru wyborców w naszym mieście, jest już ujęty w spisie (powstaje na podstawie rejestru) i może śmiało udać się do swojej komisji obwodowej - wyjaśnia Tomasz Filipowicz.
A jak jest w przypadku pozostałych osób?
- Jeśli ktoś jest w Gdańsku czasowo i wie, że będzie tu w dniu wyborów, może dopisać się do spisu wyborców w jednym z trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców (ZOM): Nr 1 przy ul. Partyzantów 74, Nr 3 przy ul. Nowe Ogrody 8/12 i Nr 4 przy ul. Wilanowskiej 2. TERMIN DOPISANIA SIĘ MIJA 8 PAŹDZIERNIKA (WTOREK).
- Jeśli ktoś widnieje w gdańskim spisie wyborców, a nie będzie go w Gdańsku w dniu wyborów, potrzebuje zaświadczenia o prawie do głosowania, z którym może zagłosować w dowolnym miejscu w Polsce i na świecie. Można je otrzymać w trzech w/wym ZOM-ach. TERMIN WYSTAWIANIA ZAŚWIADCZEŃ MIJA 11 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK)
- Każdy wyborca, który najpóźniej w dniu wyborów skończy 75 lat lub ma orzeczoną niepełnosprawność, może głosować przez pełnomocnika. By skorzystać z tej opcji, trzeba zawnioskować o ustanowienie pełnomocnika i zgłosić wniosek do urzędu (również w/wym ZOM-y). TERMIN MIJA 4 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK).
WYDŁUŻONE GODZINY PRACY ZESPOŁÓW OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW - UWAGA! Dotyczy tylko spraw związanych z wyborami
|
Wszystkie informacje dotyczące organizacji wyborów w Gminie Gdańsk znajdziesz TUTAJ
Czytaj także:
Wybory parlamentarne 2019. Kto i kiedy może dopisać się do spisu lub rejestru wyborców?
Wybory parlamentarne 2019. Kandydaci w okręgach nr 25 i 65, obejmujących Gdańsk. PEŁNA LISTA