Zamelduj się w miejscu zamieszkania
Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zameldowanie w miejscu zamieszkania. Każdy, kto jest zameldowany na pobyt stały w danej gminie, automatycznie jest wpisany do rejestru wyborców, a przed samymi wyborami, kiedy generowany jest spis wyborców, takie osoby są uprawnione do głosowania w danym miejscu.
Zamelduj się w Gdańsku! Zobacz, jakie korzyści ma z tego tytułu mieszkaniec
Jak dopisać się do spisu wyborców
Jeśli z jakiegoś powodu zameldowanie nie jest możliwe to rozwiązaniem, które pozwala głosować poza miejscem zameldowania jest dopisanie się do spisu wyborców (nasze nazwisko będzie figurować w spisie w konkretnej Obwodowej Komisji Wyborczej). Spis ten obejmuje osoby zameldowane na pobyt stały i te właśnie, które wpisały się do niego na swój wniosek.
Wybory 2023. Nie śpij, bo Cię przegłosują. Lech Wałęsa o nadchodzących wyborach
Dopisywanie do spisu było niezwykle popularną procedurą w poprzednich wyborach. W tegorocznych może jeszcze zyskać na popularności, ponieważ wszystkie formalności można będzie załatwić przez stronę gov.pl.
- Osób dopisanych, jak pokazały ostatnie wybory w Gdańsku, było niemal 36 tysięcy, czyli ok. 10 procent wszystkich uprawnionych do głosowania. To są osoby, które na co dzień pracują i mieszkają w naszym mieście, ale pozostają zameldowane w rodzinnych stronach. I żeby na dzień wyborów nie musiały wracać do miejscowości, z których pochodzą, mogą zmienić miejsce głosowania i dopisać się do spisu wyborców tu w Gdańsku, gdzie faktycznie mieszkają - wyjaśnia dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Tomasz Filipowicz.
Usługa dopisania do spisu wyborców będzie dostępna od 1 września do 12 października poprzez stronę gov.pl.
Osoby, które nie chcą korzystać z Internetu mogą złożyć wniosek osobiście. W Gdańsku będzie to możliwe w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców:
- nr 1, ul. Partyzantów 74,
- nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego),
- nr 4, ul. Wilanowska 2.
Dopisanie do spisu zagranicą
Wyborcy, którzy zamieszkują zagranicą i tam będą w dniu wyborów, dopisują się do spisu wyborców w Konsulacie (termin upływa 10 października). Dopisać można się osobiście lub elektronicznie, wysyłając podpisany i zeskanowany formularz drogą mejlową na adres właściwego konsulatu. Ma to być również możliwe poprzez portal eWybory - jednak na razie portal ten wciąż nie działa. Nie zostały również dotąd powołane Obwodowe Komisje Wyborcze dla zagranicy. Termin powołania OKW upływa 25 września.
Jeśli osoba dopisana do spisu zagranicą zdecyduje, że jednak chce głosować w Polsce, musi pamiętać o wzięciu w Konsulacie zaświadczenia o prawie do głosowania. Tę czynność można wykonać wyłącznie osobiście.
Jeśli jednak wyborca nie chce dopisywać się do spisu zagranicą a wie, że przyjedzie do Polski, to przed 12 października może dopisać się do spisu wyborców w Polsce - osobiście w gminie, w której będzie przebywać 15 października lub przez portal gov.pl.
Na stronie BIP Gminy Miasta Gdańska można już dziś zapoznać się z kalendarzem wybranych czynności wyborczych na tegoroczne wybory parlamentarne.
Zaświadczenie o prawie do głosowania
Jeszcze innym rozwiązaniem jest uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. To dokument, który daje możliwość obywatelowi udziału w wyborach w dowolnie wybranej przez niego komisji na terenie całego kraju i zagranicą. Do tej pory, takie zaświadczenie do głosowania można było otrzymać tylko i wyłącznie w urzędzie gminy, gdzie dana osoba mieszka stale. Teraz będzie inaczej.
Jak pobrać zaświadczenie do głosowania
- Ogromna zmiana w tej kwestii polega na tym, że zaświadczenie do głosowania można będzie teraz pobrać w dowolnie wybranej gminie na terenie Polski. Krótko mówiąc, czynność ta została przez ustawodawcę odmiejscowiona - informuje dyr. Tomasz Filipowicz.
Wybory 2023. Nie śpij, bo Cię przegłosują. Lech Wałęsa o nadchodzących wyborach
Każdy kto wie, że w dniu wyborów z różnych powodów (np. praca, pobyt w sanatorium, wycieczka, wyjazd do rodziny lub znajomych itd.) będzie przebywać poza miejscem zameldowania, może pobrać zaświadczenie do głosowania w dowolnym urzędzie gminy. Nie tylko tam, gdzie jest zameldowany.
- Wyobraźmy sobie, że jestem kierowcą autobusu i w dniu wyborów 15 października będę miał prawdopodobnie kurs z Gdańska do Lublina. I wiedząc to, biorę wcześniej zaświadczenie do głosowania w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. I mając dwie godziny przerwy pójdę zagłosować w dowolnej komisji w Lublinie. Ale może się też zdarzyć, że mój szef zmieni mi kierunek i zostanę wysłany np. do Krakowa. Więc, nie ma problemu. Z tym z samym zaświadczeniem będę mógł uczestniczyć w wyborach także w stolicy Małopolski - tłumaczy dyr. Filipowicz.
Osoby, które wyjeżdżają zagranicę akurat w terminie wyborów, mogą pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym urzędzie gminy i z nim zagłosować zagranicą.
Zaświadczenie do głosowania ma formę papierową i jest opatrzone hologramem. Ewentualne zgubienie lub zniszczenie dokumentu oznacza, że nie zostaniemy dopuszczeni do głosowania. Duplikaty nie są wydawane.
W Gdańsku wniosek można będzie złożyć osobiście w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców:
- nr 1, ul. Partyzantów 74,
- nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego),
- nr 4, ul. Wilanowska 2.
Nie ma jednak możliwości załatwienia tej sprawy przez Internet.
Wybory i referendum 15 października. Czy można zrezygnować z któregoś głosowania?
Poza tym, od 1 września, każdy wyborca, będzie mógł sprawdzić pod jakim adresem figuruje w spisie wyborców. Ministerstwo Cyfryzacji udostępni te informacje na portalu gov.pl.