• Start
  • Wiadomości
  • Wybory do rad dzielnic 2024. Co udało się zrobić przez pięć lat?

Wybory do rad dzielnic 2024. Co udało się zrobić przez pięć lat?

Działają na rzecz lokalnej społeczności, zabiegają o inwestycje, organizują festyny i wydarzenia tematyczne, interweniują w prywatnych sprawach mieszkańców, którzy się do nich zgłaszają. Mowa o radnych gdańskich dzielnic. 13 października będziemy wybierać radnych na nową kadencję. Poniżej prezentujemy sukcesy minionej kadencji i plany na nową - według opinii przewodniczących zarządów pięciu gdańskich dzielnic.
16.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widać jedną z dzielnic, na pierwszym planie kamienice wielorodzinne, widać też garaże a także place parkingowe z samochodami, w tle wyższe budynki w tym bloki mieszkalne
W jakich dzielnicach chcemy mieszkać? Do 13 września można zgłaszać kandydatów na radnych gdańskich dzielnic
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Do 13 września należy zgłosić kandydatów na radnych do Miejskiej Komisji Wyborczej - wraz z listą co najmniej 30 wyborców popierających kandydaturę danej osoby, natomiast w dniach 14 - 18 września zaplanowano rejestrację kandydatów na radnych.

Zarówno formularz dotyczący zgłoszenia kandydata na radnego, jak i arkusz przeznaczony na podpisy poparcia danego kandydata można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej. 

13 października odbędą się wybory do gdańskich rad dzielnic.

STOGI

Sabina Mirska, przewodnicząca zarządu dzielnicy Stogi, przypomina, że ta rada miała dość krótką, bo zaledwie 2-letnią kadencję. Radni, którzy zostali wybrani w wyborach przed pięciu laty, nie współpracowali ze sobą, nie podejmowano żadnych uchwał, dlatego Rada Miasta Gdańska zdecydowała o szybszym zakończeniu ich kadencji i rozwiązaniu rady. Nowa została wybrana w połowie 2022 r. 

- Mieliśmy mało czasu na działanie, ale trochę udało się zrobić. Zmodernizowaliśmy teren przy ul. Zimnej, pomiędzy pocztą i pawilonami handlowymi. Utwardzono go, ułożono na nim kostkę. Miejsce to wygląda teraz porządnie, jest estetyczniej i na pewno przyjemniej się z niego korzysta. Wcześniej były tam dziury i kałuże - przypomina Sabina Mirska.

Radnym udało się też pozyskać sponsora na sfinansowanie 100 paczek mikołajkowych dla najmłodszych mieszkańców. Znaleźli także sponsora na sfinansowanie zakupu dzielnicowej choinki. Zorganizowano kilka festynów.

Radni nawiązali współpracę z dwoma dużymi przedsiębiorstwami działającymi na terenie tej dzielnicy, czyli Northvolt i Baltic Hub. W kolejnych latach zamierzają ją zacieśniać - głównie w zakresie wsparcia realizacji różnych projektów na Stogach.

Największym wyzwaniem w nowej kadencji - w ocenie przewodniczącej Mirskiej - będzie budowa nowych, lub modernizacja istniejących, placów zabaw. Obecne są w kiepskim stanie technicznym, niektóre regularnie są dewastowane.

Radni będą też zabiegać o remonty kolejnych ulic w dzielnicach: Ugory i Tamki, a także o zagospodarowanie miejskich podwórek.

Wybory do rad dzielnic 2024. Na czym skupić się w najbliższych latach?

KOKOSZKI

Największym sukcesem radnych Kokoszek, zdaniem Edyty Peplińskiej - przewodniczącej zarządu dzielnicy Kokoszki, było pozyskanie sponsora - firmy deweloperskiej, która z własnych środków wybudowała ogólnodostępne boisko dla mieszkańców. 

- Planowaliśmy nowe boisko w naszej dzielnicy od pewnego czasu, mieliśmy już gotowy projekt, brakowało nam jeszcze środków na realizację. Co ciekawe, kiedy dowiedzieliśmy się o tym, że jeden z deweloperów realizuje w naszej dzielnicy inwestycję mieszkaniową, wysłaliśmy do niego zapytanie o to, czy wsparłby nas w odnowieniu jednego z placów zabaw. Tym nie był zainteresowany, ale przyznał, że promuje piłkę nożną, jest kibicem, więc - także w ramach promocji swojego powstającego osiedla - zaproponował, że wybuduje nam boisko. Powstało ono przy ul. Osiedlowej - opowiada Edyta Peplińska.

Poza tym w minionej kadencji udało się stworzyć nowe place zabaw przy ul. Azaliowej, Goplańskiej i Osiedlowej -  ze środków rady dzielnicy oraz Budżetu Obywatelskiego. Wybudowano wybieg dla psów. Radni organizowali również festyny dla mieszkańców. 

A co wyzwaniami na nową kadencję?

- Moim zdaniem w najbliższych latach radni Kokoszek powinni zabiegać o budowę nowych, a także rozbudowę istniejących szkół. Brakuje nam tu także żłobków, a dzielnica wciąż się rozbudowuje, jest coraz więcej młodych mieszkańców - zwraca uwagę Edyta Peplińska.

Celem będzie też zabieganie o budowę, bądź remont, ulic i chodników w Kokoszkach, a także poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w tej dzielnicy. Brakuje tu również przystanku autobusowego w pobliżu nowego przystanku kolejowego, który powstał w ramach tzw. bajpasu kartuskiego. 

Wybory do rad dzielnic 2024. Radni o sukcesach zakończonej kadencji

ŻABIANKA - WEJHERA - JELITKOWO - TYSIĄCLECIA

Anna Wiśniewska, przewodnicząca zarządu dzielnicy Żabianka - Wejhera - Jelitkowo - Tysiąclecia, przyznaje, że miniona kadencja do łatwych nie należała, m.in. ze względu na trwającą dwa lata pandemię. 

- Za sukces możemy uznać na pewno integrację mieszkańców dzielnicy. Organizowaliśmy sporo różnego typu imprez, w tym festyny i wydarzenia tematyczne, np. Andrzejki, zabawa sylwestrowa i wspólne grzybobranie. Odbywały się w przestrzeni publicznej, były ogólnodostępne. Uczestniczyło w nich wielu mieszkańców. Dzielnica zyskała też swoją świąteczną choinkę - wylicza Anna Wiśniewska. 

Jedną z “głośniejszych” akcji radnych tej dzielnicy była interpelacja w sprawie organizacji wydarzeń w Ergo Arenie. Są bowiem takie imprezy, na które ich uczestnicy przyjeżdżają głównie samochodami. Część tych osób parkuje, lub parkowała, na terenie pobliskich osiedli zajmując prywatne miejsca parkingowe mieszkańców lub blokując przejazd innych samochodom. Budziło to sporo emocji. Po wspomnianej interpelacji, przy większych wydarzeniach w hali, w okolicy pojawia się więcej służb mundurowych, które pilnują porządku.

- Sytuacja się poprawiła, ale co jakiś czas musimy o tym przypominać służbom - przyznaje przewodnicząca Wiśniewska.

W trakcie pandemii radnym udało się pozyskać sponsorów, dzięki których wsparciu przygotowywano przez kilka tygodni posiłki dla 70 mieszkańców - seniorów tej dzielnicy. 

Co będzie wyzwaniem w nowej kadencji?

W opinii Anny Wiśniewskiej, celem w nowej kadencji powinna być realizacja przestrzeni rekreacyjnej przy ul. Pomorskiej, koło stawu. Jest pomysł, by zamontować tam m.in. huśtawkę dla osób niepełnosprawnych i stworzyć miejsce na grilla. 

ZASPA MŁYNIEC

Kamil Sośniak, przewodniczący zarządu dzielnicy Zaspa Młyniec, za największy sukces ostatnich lat uważa, stopniowe, regularne rozbudowywanie kompleksu sportowego, który znajduje się pomiędzy dwiema szkołami: XV Liceum Ogólnokształcącym i Zespołem Szkolno - Przedszkolnym nr 5. To miejsce wciąż się zmienia dzięki środkom z budżetu Miasta, a także rady dzielnicy, Budżetu Obywatelskiego, jak również środkom przekazywanym przez sponsorów. Powstał tam także plac zabaw dla dzieci. 

- Miejsce to jest bardzo popularne wśród okolicznych mieszkańców, zwłaszcza tutejsze boiska - przyznaje przewodniczący Sośniak. 

W nowej kadencji radni planują dalsze etapy rozbudowy tego miejsca. 

- Przydałoby się tutaj zaplecze - nowy obiekt dla tego kompleksu. W takim budynku mógłby też powstać klub sąsiedzki - proponuje Kamil Sośniak. 

Jego zdaniem największym wyzwaniem w nowej kadencji radnych będzie kwestia al. Jana Pawła II. Brakuje oświetlenia na tej ulicy - na odcinku przebiegającym przez tę dzielnicę. Nie ma tu też odwodnienia. Teren alei potrzebuje uporządkowania przestrzennego i komunikacyjnego. 

- Będziemy zabiegać, by zostało to zrealizowane jak najszybciej - przyznaje Kamil Sośniak.

W minionej kadencji radni organizowali festyny i różne wydarzenia sportowe dla mieszkańców. Regularnie dofinansowywali też, działający w tej dzielnicy, klub “Plama” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Z tych środków “Plama” przygotowywała m.in. spektakle i różne warsztaty tematyczne. Rada wspierała finansowo również dzielnicowe przedszkola i żłobki.

WRZESZCZ DOLNY

Halina Królczyk, przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrzeszcz Dolny, wśród sukcesów minionej kadencji rady wymienia budowę wybiegu dla psów na placu Baczyńskiego, a także projekty integracyjne dedykowane seniorom i coroczne cykle ogólnodostępnych koncertów kameralnych w Parku nad Strzyżą. Radni Dolnego Wrzeszcza wspierali działania dzielnicowych bibliotek i organizowali festyny dla mieszkańców. Dzięki ich aktywności wyremontowano zużyte ławki w dzielnicy i zamontowano nowe, powstały kolejne skwery i tereny zielone, do tego zamontowano oświetlenie i monitoring w kilku lokalizacjach. Dzięki ich staraniom pojawiły się na ulicach stojaki rowerowe i słupki antyparkingowe.

- Organizowaliśmy również gry terenowe i inne aktywności rekreacyjne dla mieszkańców - dodaje Halina Królczyk.

Wśród sukcesów radni wymieniają też uruchomienie dolnowrzeszczańskiego peletonu rowerowego w ramach corocznej imprezy Wielki Przejazd Rowerowy.

Celem w nowej kadencji będzie natomiast wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania w tej dzielnicy. 

- Wielkim wyzwaniem będzie także utrzymanie i zwiększanie powierzchni terenów zielonych w dzielnicy, zmiana sposobu zarządzania tą powierzchnią zieloną przez miasto, w tym utrzymywanie nasadzeń zastępczych. Wyzwaniem będzie też dbałość o zabezpieczenie antypowodziowe naszej dzielnicy. Zależy nam, by tzw. kanał ulgi prowadził do kanału portowego - wylicza przewodnicząca Królczyk.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów