• Start
  • Wiadomości
  • Wybory do rad dzielnic 2024. Na czym skupić się w najbliższych latach?

Wybory do rad dzielnic 2024. Jakie zadania dla radnych na najbliższe lata?

Do 13 września można zgłaszać kandydatury osób, które chciałyby zostać radnymi w swoich dzielnicach. Rady dzielnic to świetne miejsce dla osób aktywnych, które lubią działać na rzecz większej społeczności. Jakimi kwestiami powinni się zainteresować, jeśli zostaną wybrani w wyborach zaplanowanych w październiku? Przewodniczący zarządów pięciu dzielnic mają już konkretne pomysły. Przypominają też sukcesy rad w ostatniej kadencji. Sprawdźcie.
12.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu osiedle wysokich bloków mieszkalnych, widać wysokie i szerokie bloki o jasnej elewacji
13 października będziemy wybierać radnych dzielnic. Każdy zameldowany mieszkaniec może kandydować
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Do 13 września należy zgłosić kandydatów na radnych do Miejskiej Komisji Wyborczej - wraz z listą co najmniej 30 wyborców popierających kandydaturę danej osoby, natomiast w dniach 14 - 18 września zaplanowano rejestrację kandydatów na radnych.

Zarówno formularz dotyczący zgłoszenia kandydata na radnego, jak i arkusz przeznaczony na podpisy poparcia danego kandydata można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej. 

13 października odbędą się wybory do gdańskich rad dzielnic.

JASIEŃ

Magdalena Nowicka, przewodnicząca zarządu dzielnicy Jasień, za największy sukces ostatnich pięciu lat uważa integrację społeczności góralskiej zamieszkującej w tej dzielnicy, z pozostałymi mieszkańcami Jasienia. 

- Może nie mieliśmy, jako radni, bezpośredniego wpływu na tę integrację, ale początkowo organizowaliśmy wraz z góralami kilka wspólnych akcji, dzięki którym gdańszczanie w ogóle dowiedzieli się, że mamy tu taką społeczność. Myślę, że to dzięki naszym wspólnym działaniom udało się nagłośnić, wypromować ich obecność w naszej dzielnicy - zwraca uwagę Magdalena Nowicka. 

Udało się też zainicjować przygotowania do budowy domu sąsiedzkiego w tej dzielnicy. 

Wyzwaniem w najbliższych latach, w opinii przewodniczącej Jasienia, będzie zabieganie o budowę kolejnych szkół w tej rozwijającej się wciąż dzielnicy.

Wybory do rad dzielnic 2024. Radni o sukcesach zakończonej kadencji

SUCHANINO

Ewa Okuniewska, przewodnicząca zarządu dzielnicy Suchanino, podkreśla, że radni tej dzielnicy wspierali w ostatnich pięciu latach różne inicjatywy, w tym dofinansowali montaż ogrodzenia oraz modernizację sieci w SP nr 43, zakup tyrolki w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 2 i nowe urządzenia na placu zabaw na Cygańskiej Górze, a także dofinansowali prace związane z powstaniem punktu widokowego na wysokości ul. Kurpińskiego. 

Radni zaangażowali się też w konsultacje społeczne dotyczące proponowanych przez ZTM zmian w komunikacji miejskiej, a konkretnie na trasach linii 115 i 199. Mieszkańcy zmian nie chcieli, więc ZTM się z pomysłu ostatecznie wycofał.

- Poza tym organizowaliśmy różne wydarzenia z myślą o mieszkańcach, m.in. turnieje piłki nożnej dla młodzieży, wycieczki dla seniorów czy zajęcia sportowe dla osób w różnym wieku - wylicza Ewa Okuniewska.

W nowej kadencji, o ile dostanie się do rady, Ewa Okuniewska zamierza dokończyć realizację pomysłów i inicjatyw, których nie udało się zakończyć w minionej kadencji. 

- To m.in. punkt widokowy przy ul. Starodworskiej, który jest wspólnym przedsięwzięciem dwóch rad: Suchanina i Siedlec, oraz renowacje dzielnicowych schodów - zaznacza przewodnicząca Okuniewska. - Są też tematy, które wyszły podczas ubiegłorocznego służbowego spaceru z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz, a których nie udało się jeszcze zrealizować. Tego też chcę dopilnować. 

Wybory do rad dzielnic 2024. Wyzwania w nowej kadencji

STRZYŻA

Andrzej Witkiewicz, przewodniczący zarządu dzielnicy Strzyża, najbardziej docenia, i uważa za spory sukces, fakt iż radni tej dzielnicy… nie kłócili się w trakcie kadencji, za to merytorycznie dyskutowali w sprawach ważnych dla dzielnicy.

- Poza tym stopniowo zagospodarowujemy tereny dawnego OKAZu. Każdego roku przeznaczaliśmy środki na zieleń m.in. w tym miejscu. Działaliśmy też na rzecz modernizacji placu Maczka. Liczymy na to, że w najbliższych latach uda się przeprowadzić prace w tym miejscu - przyznaje przewodniczący Witkiewicz.

W minionej kadencji radni zorganizowali m.in. kilkudniowe obchody jubileuszu 25-lecia Rady Dzielnicy Strzyża z wieloma atrakcjami dedykowanymi mieszkańcom tej dzielnicy. Ostatnie lata przebiegały też pod znakiem pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Wielu z nich właśnie w tej dzielnicy znalazło schronienie. Przewodniczący Witkiewicz przypomina, że jesienią ma zostać wprowadzona Strefa Płatnego Parkowania na Strzyży. 

- Chcemy tego dopilnować - zaznacza Andrzej Witkiewicz.

Wśród wyzwań dla radnych nowej kadencji, w opinii przewodniczącego Witkiewicza, będzie budowa kanalizacji deszczowej w tzw. górnym tarasie Strzyży, a także remonty ulic. 

Kto może kandydować na radnego dzielnicy i gdzie znaleźć formularze zgłoszeniowe?

BRZEŹNO

Jarosław Gudzowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Brzeźno, podkreśla, że rewitalizacja, gruntowny remont i ponowne otwarcie zabytkowego gmachu Domu Zdrojowego było największym wydarzeniem w dzielnicy ostatniej kadencji. Choć za realizację prac odpowiadało w całości miasto, to - jak przypomina przewodniczący Gudzowski - radni tej dzielnicy od wielu lat zabiegali o tę inwestycję. 

W tej kadencji udało się też zmodernizować place zabaw dla dzieci przy ul. Broniewskiego i przy al. Hallera, a także zbudować wybieg dla psów i plac do kalenistyki na placu sąsiedzkim. Radni przeznaczali też środki na dokształcanie dzieci, wyrównywanie ich szans - m.in. były to zajęcia logopedyczne i spotkania z psychologiem.

W minionej kadencji radni aktywnie współpracowali też z GAK, który w Brzeźnie ma jeden ze swoich oddziałów. Wspólnie zrealizowali kilka projektów dedykowanych mieszkańcom.

A co z wyzwaniami na kolejne lata?

- Brzeźno to nadmorska dzielnica, więc borykamy się z takimi problemami, jak potężne zanieczyszczenie dzielnicy, które nasila się w okresie wakacyjnym - zwraca uwagę Jarosław Gudzowski. - Mimo iż codziennie jesteśmy obsługiwani przez firmy sprzątające, to jest to za mało i nie ma efektu, jakiego byśmy chcieli. Poza tym w okresie letnim zaczyna się tu robić swego rodzaju “jarmark” - nie do końca chcielibyśmy, by w każdym miejscu stawały jakieś stragany z przypadkowym towarem. Myślę, że wymaga to regulacji, na pewno rozmów i pracy z miastem w tym zakresie. Trzecim wyzwaniem są miejsca do parkowania. Ich brak mocno odczuwamy nie tylko w wakacje, ale w każdy cieplejszy weekend. Trzeba znaleźć na to dobre rozwiązania.

PRZYMORZE MAŁE

Anna Czarzasta, przewodnicząca zarządu dzielnicy Przymorze Małe, przypomina, że w tej dzielnicy radni działali dopiero drugą kadencję.

- Myślę, że największym sukcesem naszej rady była współpraca z mieszkańcami, która bardzo się rozwinęła w ostatniej kadencji. Mieszkańcy przychodzili do nas z różnymi problemami, mniejszymi i większymi, dotyczącymi np. deweloperów, którzy chcą realizować w naszej dzielnicy swoje inwestycje, bez względu na głos mieszkańców. I kilka takich inwestycji, dzięki współpracy z mieszkańcami, udało nam się zablokować - zaznacza przewodnicząca Czarzasta. - Myślę, że dzięki tym różnym działaniom mieszkańcy zaufali nam.

Radni dumni są też z tego, że udało się w ostatnich latach atrakcyjnie zagospodarować skwer przy ul. Mściwoja II. Zachowano tam ponad 100-letnie lipy, a miejsce to urządzono po konsultacjach z mieszkańcami dzielnicy. 

Na kolejną kadencję wyzwań nie zabraknie. 

- Chciałabym na pewno, by rada jeszcze mocniej współpracowała z mieszkańcami, ponieważ chciałabym, by właśnie mieszkańcy poczuli współodpowiedzialność za swoją dzielnicę. By rozwijała się ona w kierunku, którego oni oczekują - podkreśla Anna Czarzasta.

Nowa rada powinna się też skupić, w jej opinii, na dalszym zazielenianiu dzielnicy. W ostatnich latach udało się bowiem stworzyć kameralne parki i skwery, zarówno ze środków rady jak i z Budżetu Obywatelskiego. Wyzwaniem na nową kadencję powinno być też niwelowanie barier architektonicznych w miejskiej przestrzeni.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna