Budżet Obywatelski. Jasień, Kokoszki, Matarnia i Osowa z parkami i zieleńcami
Czym zajmuje się Rada Dzielnicy?
Z końcem czerwca 2024 roku zakończyła się ponad pięcioletnia kadencja gdańskich rad dzielnic. Obecnie pracują jedynie zarządy dzielnic - taka sytuacja potrwa do najbliższych wyborów, które wyznaczono na 13 października 2024 roku.
Rada Dzielnicy zajmuje się sprawami publicznymi o znaczeniu lokalnym i sprawami powierzonymi jej przez Radę Miasta, służącymi zaspokajaniu zbiorowych potrzeb i poprawie warunków życia mieszkańców dzielnicy.
Radni dzielnic działają w większości społecznie (jedynie zarząd otrzymuje wynagrodzenie) na rzecz mieszkańców swojej dzielnicy. To oni zabiegają o remonty chodników i ulic, zagospodarowanie publicznych przestrzeni, ale też organizują lokalne festyny i wiele innych akcji na rzecz dzielnicy.
Rozbudowa szkoły przy ulicy Srebrnej na finiszu. Miejsce dla 700 dzieci
Do zadań Rady Dzielnicy należy m.in. wybór, planowanie i ocena realizacji zadań dotyczących bezpośrednio obszaru dzielnicy, działanie na rzecz rozwoju samorządności społeczności lokalnych, wnioskowanie do Rady Miasta, Prezydenta Miasta i miejskich jednostek organizacyjnych w sprawach istotnych dla mieszkańców dzielnicy, współdziałanie z organami Miasta, szkołami i placówkami oświatowymi, placówkami kultury, placówkami służby zdrowia, stowarzyszeniami, fundacjami, instytucjami, organizacjami społecznymi i innymi organizacjami mieszkańców zainteresowanych rozwiązywaniem spraw związanych z ich miejscem zamieszkania.
Kto może zostać kandydatem na radnego dzielnicy?
Do wyborów zgłaszać się mogą mieszkańcy danej dzielnicy, w której chcą kandydować, i którzy są ujęci w stałym rejestrze wyborców na terenie danej dzielnicy. Muszą być pełnoletni. Wykształcenie czy zainteresowania nie mają w tym przypadku znaczenia - o mandat radnego dzielnicy może starać się każdy, kto ma “duszę” społecznika i lubi działać na rzecz innych.
Kandydować nie może natomiast radny miasta Gdańska, a także osoba zatrudniona w Urzędzie Miejskim w Gdańsku czy na stanowisku kierowniczym w jednostce organizacyjnej Urzędu, jak również osoba skazana prawomocnym wyrokiem.
Do danej rady dzielnicy musi być zgłoszonych więcej kandydatów niż jest mandatów do obsadzenia. Co najmniej o jednego więcej.
Nadchodzą wybory do rad dzielnic 2024. Co udało się radnym w zakończonej już kadencji?
Do kiedy można zgłaszać swoje kandydatury?
Do 13 września należy zgłosić kandydatów na radnych do Miejskiej Komisji Wyborczej - wraz z listą co najmniej 30 wyborców popierających kandydaturę danej osoby, natomiast w dniach 14-18 września zaplanowano rejestrację kandydatów na radnych.
Zarówno formularz dotyczący zgłoszenia kandydata na radnego, jak i arkusz przeznaczony na podpisy poparcia danego kandydata można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej.
Rewitalizacja Biskupiej Górki. Piąta kamienica już po remoncie, gotowa do zamieszkania
W takiej sytuacji trzeba je samodzielnie wydrukować i po wypełnieniu dostarczyć do Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych (to formalna nazwa dzielnic - dop. red.) w Gdańsku. Mieści się ona w gmachu Urzędu Miejskiego, przy ul. Nowe Ogrody 8/12.
Można też w tym samym miejscu, w Urzędzie Miejskim, pobrać gotowe papierowe druki - zarówno formularza zgłoszeniowego, jak i arkusza na podpisy. Po ich wypełnieniu należy dostarczyć także do Komisji ds. Wyborów.