• Start
  • Wiadomości
  • Wybory do Rad Dzielnic 2019. W niedzielę wybieramy radnych: jak głosować? Dlaczego ważna jest frekwencja?

Wybory do Rad Dzielnic 2019. W niedzielę wybieramy radnych: jak głosować? Dlaczego ważna jest frekwencja?

W tych wyborach warto wziąć udział, bowiem od frekwencji wyborców zależeć będzie wysokość budżetów rocznych w poszczególnych dzielnicach. Przypominamy też, że w niedzielę, 24 marca, będziemy mogli postawić 'x' przy nazwisku tylko jednego kandydata bądź kandydatki do Rady Dzielnicy.
19.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
24 marca odbędą się wybory do Rad Dzielnic w Gdańsku!
24 marca odbędą się wybory do Rad Dzielnic w Gdańsku!
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W wyborach do gdańskich Rad Dzielnic jedną z najważniejszych kwestii jest wspomniana frekwencja. Im więcej mieszkańców pójdzie do urn, pokazując w ten sposób, że zależy im na rozwoju i ulepszaniu swojej najbliższej ojczyzny, tym więcej środków trafi do rocznego budżetu danej dzielnicy. Od nowej kadencji, w latach 2019-2024, Rady Dzielnic będą dysponować trzykrotnie wyższymi budżetami niż było to dotychczas. Zgodnie z lokalnym prawem, jeżeli w wyborach weźmie udział mniej niż 14 proc. uprawnionych mieszkańców danej dzielnicy to Rada będzie miała do wykorzystania na rzecz dzielnicy 12 złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja wyniesie od 14 do 16 proc. - wówczas będzie to 15 zł "na głowę". Jeżeli w wyborach w danej dzielnicy uczestniczyć będzie ponad 16 proc. mieszkańców, to Rada Dzielnicy będzie miała do dyspozycji 18 zł na każdego mieszkańca.

Zakładając, że w dzielnicy mieszka, dla przykładu, 20 tysięcy osób, to budżet dla niej może wynieść: 240 tys. złotych, 300 tys. złotych, bądź - maksymalnie - 360 tys. złotych. Różnica pomiędzy minimalnym a maksymalnym budżetem rocznym, w tym przypadku, wynosi aż 120 tys. złotych! Dlatego warto pójść w niedzielę do urn i zachęcać do tego sąsiadów i znajomych mieszkających w danej dzielnicy!

Warto też zaznaczyć, że wybory w danej dzielnicy zostaną uznane za ważne, jeżeli weźmie w nich udział minimum 5 proc. uprawnionych do głosowania.

 

Czym zajmują się radni dzielnicy?

W razie potrzeby, dzielnicowi radni interweniują w konkretnych sprawach w urzędach, np. w kwestii pilnego, zdaniem mieszkańców, remontu ulicy. Analizują też często miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i konsultują je z mieszkańcami. Zgłaszają też potrzebę ewentualnych zmian w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej. Pieniądze z budżetów RD mogą wydawać m.in. na działania integracyjne, w tym organizację festynów dla mieszkańców, ale też na tzw. twarde inwestycje, w tym nowe ławki czy urządzenia na placu zabaw, siłowni "pod chmurką" bądź też zagospodarowanie terenu zielonego.

 

Jakie zasady głosowania?

W poszczególnych dzielnicach do obsadzenia jest 15 lub 21 mandatów radnych - w zależności od liczby wyborców. 24 marca każdy z wyborców będzie mógł oddać swój głos tylko na jednego kandydata.

- Taki zapis obowiązuje w statucie Rad Dzielnic - zaznacza Piotr Spyra, dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska. - W wyborach do Rad Dzielnic wybieramy tylko jednego kandydata, a więc analogicznie jak w każdych innych wyborach, czy to do Rady Miasta, do Sejmu czy na Prezydenta Miasta.

Do 22 lutego br. do Miejskiej Komisji Wyborczej trafiło 979 zgłoszeń osób chętnych do pracy w Radach Dzielnic na terenie naszego miasta. W niektórych dzielnicach zgłosiła się jedynie, wymagana lokalnym prawem, minimalna liczba kandydatów, a więc o jedną osobę więcej niż jest mandatów w danej dzielnicy. Są jednak takie dzielnice, gdzie kandydatów jest nawet dwa razy więcej niż mandatów - miejsc w Radzie Dzielnicy.

Zachęcamy więc, by sprawdzić także listy kandydatów na radnych w poszczególnych dzielnicach Gdańska.

 

Gdzie głosować?

Na wybory, które odbędą się w najbliższą niedzielę, wyznaczonych zostało 113 obwodów, i tyle będzie komisji wyborczych. To o ponad 80 mniej niż w trakcie wyborów na Prezydenta Miasta Gdańska, które odbyły się w niedzielę, 3 marca. Wówczas przygotowanych było 196 lokali. Dlatego zachęcamy, by sprawdzić, gdzie będzie można oddać swój głos.

Listę lokali wyborczych można znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Są też na tablicach ogłoszeniowych, w instytucjach publicznych, a także pojazdach komunikacji miejskiej. 

Głosowanie odbędzie się w godz. 7 – 21.

 

Dodatkowe kursy do lokali wyborczych

W najbliższą niedzielę ZTM zapewnia lepszy dojazd mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej, Olszynki, Smęgorzyna i Kokoszek do lokali wyborczych. Czasowe zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych będą obowiązywać na:

  • Linii 178:

- w kierunku Dworca Głównego wykonywane będą zajazdy na przystanek „Olszynka Szkoła” [137], by umożliwić dotarcie do lokalu wyborczego mieszczącego się w budynku szkoły

  • Linii 268:

- w godz. 8.00 – 17.00 będzie funkcjonować według powszedniego rozkładu jazdy

  • Linii 512:

- w godz. 8.00 – 17.00 będzie funkcjonować według powszedniego rozkładu jazdy

 

Historyczne wybory

Po raz pierwszy w historii Gdańska wybory do Rad Dzielnic odbędą się równocześnie w aż 34 dzielnicach. Po raz pierwszy także w nowo powstałej dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe. Głosowanie nie zostanie przeprowadzone jedynie w Letnicy. W tej dzielnicy, w wyznaczonym terminie, kandydaci na radnych nie zebrali wymaganej minimalnej liczby podpisów poparcia mieszkańców. Wybory odbędą się tu nieco później - 9 czerwca.

- Rady dzielnic to bardzo ważna część skomplikowanego organizmu, jakim jest miasto. Radni dzielnicowi są najbliżej naszych problemów, znają nasze lokalne bolączki. To bardzo ważne, aby wszystkie dzielnice miały swoich przedstawicieli, którzy będą reprezentować mieszkańców w kontaktach z władzami miasta - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska. - Dlatego tak bardzo zależało mi na tym, aby również Letnica miała swoją Radę Dzielnicy. Cieszę się, że dzięki mobilizacji wszystkich stron również w tej dzielnicy odbędą się wybory.

 

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza