• Start
  • Wiadomości
  • Wybory do Rad Dzielnic 2019. Będzie mniej lokali wyborczych niż w wyborach na Prezydenta Gdańska

Wybory do Rad Dzielnic 2019. Będzie mniej lokali wyborczych niż w wyborach na Prezydenta Gdańska

W dniu 24 marca gdańszczanie ponownie pójdą do urn wyborczych - wybierać będą dzielnicowych radnych w 34 dzielnicach. Tym razem funkcjonować będzie 113 obwodowych komisji wyborczych. Sprawdźcie, gdzie będzie można oddać głos!
11.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
24 marca czekają nas kolejne wybory. Tym razem do Rad Dzielnic Gdańska
24 marca czekają nas kolejne wybory. Tym razem do Rad Dzielnic Gdańska
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Mniej lokali wyborczych

Wyznaczonych zostało 113 obwodów, i tyle będzie komisji wyborczych. To o ponad 80 mniej niż w trakcie wyborów na Prezydenta Miasta Gdańska, które odbyły się w niedzielę, 3 marca. Wówczas przygotowanych było 196 lokali. Dlatego zachęcamy, by wcześniej sprawdzić, gdzie będzie mozna oddać swój głos.

Listę lokali wyborczych można już znaleźć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Wkrótce pojawią się na tablicach ogłoszeniowych, w instytucjach publicznych, a także pojazdach komunikacji miejskiej. 

- Dotąd wstrzymywaliśmy się z rozwieszaniem obwieszczeń dotyczących komisji obwodowych, które pracować będą 24 marca dlatego, że te obwody różnią się od tych, które obowiązywały w trakcie wyborów prezydenckich. Gdybyśmy już wywiesili te obwieszczenia, moglibyśmy wprowadzić mieszkańców w błąd. W najbliższych dniach pojawią się w przestrzeni publicznej - wyjaśnia Piotr Spyra, dyrektor Biura Rady Miasta Gdańska.

 

Praca w komisjach wyborczych

Przed przeprowadzeniem wyborów 3 marca kilkukrotnie informowaliśmy o braku chętnych do pracy w komisjach wyborczych. Jednym z powodów były dość niskie wynagrodzenia za pracę członków tych komisji (od 150 do 190 zł). Tym razem sytuacja wydaje się być bardziej stabilna.

- Mamy już pełne obsady w obwodowych komisjach wyborczych, ale przyjmujemy jeszcze zgłoszenia na listę rezerowową - zaznacza dyrektor Spyra. - Każdy z zarejestrowanych kandydatów na radnego mógł zgłosić członka do komisji wyborczej. I tak robiono, stąd pełna obsada.

Podobnie jak w przypadku wyborów na Prezydenta Gdańska, członkiem komisji może być mieszkaniec województwa pomorskiego, niekoniecznie Gdańska. Zameldowany na stałe, pełnoletni, niekarany i niespokrewniony z kandydatami na radnych danych dzielnic.

Tym razem na chętnych do pracy czekają wyższe wynagrodzenia. Zwykły członek komisji otrzyma 300 złotych, przewodniczący komisji – 380 złotych, a jego zastępca - 330 złotych.

 

Jakie zasady głosowania?

W poszczególnych dzielnicach do obsadzenia jest 15 lub 21 mandatów radnych - w zależności od liczby wyborców. 24 marca każdy z wyborców będzie mógł oddać swój głos tylko na jednego kandydata w danej dzielnicy.

Do 22 lutego br. do Miejskiej Komisji Wyborczej trafiło ogółem 979 zgłoszeń osób chętnych do pracy w Radach Dzielnic na terenie naszego miasta. W niektórych dzielnicach zgłosiła się jedynie, wymagana lokalnym prawem, minimalna liczba kandydatów, a więc o jedną osobę więcej niż jest mandatów w danej dzielnicy. Są jednak takie dzielnice, gdzie kandydatów jest nawet dwa razy więcej niż mandatów - miejsc w Radzie Dzielnicy.

Zachęcamy więc, by sprawdzić także listy kandydatów na radnych w poszczególnych dzielnicach Gdańska. 

Przypominamy także, że 24 marca wybory nie odbędą się w Letnicy. W wyznaczonym terminie nie zgłosiła się tam wystarczająca liczba kandydatów z wymaganymi ważnymi głosami poparcia mieszkańców. W tej dzielnicy wybory odbędą się w późniejszym terminie. 

 

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych