• Start
  • Wiadomości
  • Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca. Poradnik jak głosować

Wybory do Parlamentu Europejskiego już dzisiaj. Jak głosować - poradnik od A do Z

Na kolejne pięć lat wybierzemy w niedzielę, 9 czerwca, 53 polskich reprezentantów do 720-osobowego Parlamentu Europejskiego. Każdy, kto weźmie udział w wyborach w Gdańsku otrzyma tylko jedną kartę do głosowania z kandydatami do europarlamentu z siedmiu komitetów wyborczych. Będziemy głosować w okręgu nr 1, który obejmuje całe województwo pomorskie. Oddanie głosu jest proste: wystarczy postawić krzyżyk w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Komisje wyborcze będą czynne w godzinach od 7.00 do 21.00. 
07.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia dwie osoby siedzące przy stole z przegrodą do głosowania w pomieszczeniu wyborczym. Przegroda ma biało-czerwoną flagę z orłem, co sugeruje, że miejsce to znajduje się w Polsce. Obie osoby siedzą na plastikowych krzesłach, a ich górne partie ciała są zasłonięte przez przegrodę. Osoba po lewej stronie nosi różowy płaszcz i białe spodnie, a osoba po prawej stronie ma na sobie żółtą kurtkę i niebieskie spodnie. W tle widać kilka kolorowych obrazków powieszonych na ścianie.
W lokalach wyborczych w Gdańsku otrzymamy jedną listę z kandydatami do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 1, który obejmuje swoim zasięgiem całe województwo pomorskie
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Jak prawidłowo głosować? 

Zanim udamy się do obwodowej komisji wyborczej warto wiedzieć, kiedy nasz głos na karcie zostanie uznany za ważny.

Pierwsza fundamentalna zasada: najlepiej jest stawiać czytelny znak "x" w kratce obok nazwiska danego kandydata, którego popieramy. Nie wolno stawiać w kratce tzw. ptaszków, bo taki głos z pewnością będzie nieważny. 

Jak prawidłowo postawiony znak x interpretuje Państwowa Komisja Wyborcza?:

Znakiem „x” postawionym w kratce są co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki

Ustalenie, czy postawiony znak jest znakiem „x” oraz czy postawiony jest on w kratce, czy poza nią, należy do członków komisji wyborczej. 

ZOBACZ FILM PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ - JAK ODDAĆ WAŻNY GŁOS

 

Apel samorządowców: nie siedźmy w domu, idźmy na wybory europejskie 9 czerwca

A co się stanie, jeśli wyborca postawi więcej niż jeden znak x? Czy taki głos zostanie uznany za ważny? 
 
Głos uznaje się za ważny także, gdy wyborca postawił więcej znaków „x”, ale pod jednym warunkiem:
 
Gdy wyborca postawił znak "x" na jednej liście przy nazwisku dwóch lub więcej kandydatów. Głos taki traktuje się jako oddany na tego kandydata spośród tych, przy których postawiono znak „x”, którego nazwisko jest umieszczone wyżej na tej liście.
 
Zdjęcie przedstawia wejście do budynku z tablicą informacyjną Obwodowa Komisja Wyborcza nr 31 . Tablica jest czerwona z białym napisem, co jest typowe dla oficjalnych oznaczeń w Polsce. Nad tablicą powiewają flagi, w tym polska flaga. W tle widoczny jest fragment dużego, półokrągłego okna z drewnianymi ramami. Drzwi wejściowe wykonane są z drewna, a na ich powierzchni można dostrzec ozdobne detale. Cała scena sugeruje, że jest to miejsce przeznaczone do głosowania w wyborach.
W wyborach europejskich uczestniczą krajowe partie polityczne. Potem większość europosłów i europosłanek decyduje się na przystąpienie do ponadnarodowych grup politycznych. Obecnie w PE funkcjonuje 7 takich grup politycznych z przedstawicielami różnych krajów UE
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Podsumowując, za nieważny głos w wyborach do Sejmu uznaje się, gdy wyborca w kratce na karcie do głosowania:
Postawił znak „x” przy nazwiskach dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list
Nie postawił znaku „x” przy nazwisku żadnego kandydata
Wszelkie znaki, wykreślenia, przekreślenia, w tym również i znak “x” postawiony przez wyborcę poza przeznaczoną na to kratką, traktuje się jako dopiski, które nie wpływają na ważność głosu.

Jak skorzystać z darmowego transportu do komisji?

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie udać się do komisji wyborczej możesz zamówić bezpłatny transport do komisji wyborczej.
 
I wcale nie trzeba być osobą z orzeczoną niepełnosprawnością, ani wykazać się jakimś szczególnie podeszłym wiekiem. Każda mieszkanka i mieszkaniec Gdańska z powodu swojej niedyspozycji może zamówić taki bezpłatne podwiezienie do lokalu wyborczego.

9 czerwca głosujemy w wyborach europejskich. W Gdańsku i na Pomorzu będzie 7 komitetów

Bezpłatny transport do komisji wyborczej można zamówić przez Gdańskie Centrum Kontaktu na dwa sposoby: 
 
  • telefonicznie: (58) 52 44 500 (numer czynny całą dobę)
  • za pośrednictwem e-mail: kontakt@gdansk.gda.pl 
Zgłoszenia chęci skorzystania z bezpłatnego transportu w dniu wyborów europejskich są przyjmowane do niedzieli, 9 czerwca, do godz. 17.00 (głosowanie 9 czerwca będzie trwało w godzinach 7.00 - 21.00). 

W jakim okręgu zagłosują mieszkańcy Gdańska?

Polska w wyborach do PE jest podzielona na 13 okręgów.
 
Województwo pomorskie stanowi w całości okręg nr 1 Gdańsk. To oznacza, że każdy obywatel Pomorza, niezależnie od miejsca zamieszkania - w Gdańsku, Kartuzach, Malborku, Pucku, Słupsku lub innej pomorskiej miejscowości - otrzyma w komisji jedną i tą samą kartę wyborczą z kandydatami do Parlamentu Europejskiego. 
Zdjęcie przedstawia osobę siedzącą przy stole z przegrodą do głosowania w lokalu wyborczym. Przegroda ma biało-czerwoną flagę z orłem, co sugeruje, że odbywają się tu wybory w Polsce. Osoba siedząca przy stole ma na sobie ciemną kurtkę i jest odwrócona plecami do aparatu, co uniemożliwia rozpoznanie twarzy. W tle widoczne są elementy siatki oraz biało-czerwone flagi Polski, które dodatkowo podkreślają kontekst wyborczy. Cała scena rozgrywa się wewnątrz pomieszczenia, prawdopodobnie w sali sportowej lub podobnym obiekcie publicznym.
Do Parlamentu Europejskiego na 5-letnią kadencję dostaną się z Polski 53 osoby
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Okręgi są wielomandatowe. Jednakże, w przeciwieństwie do wyborów do Sejmu i Senatu, nie ma konkretnej liczby mandatów przypisanej automatycznie do danego okręgu. Bardzo dużo zależy od frekwencji wyborczej. Jeśli więc w jakimś okręgu mało osób pofatyguje się do urn wyborczych to do europarlamentu nie dostanie się stamtąd żaden kandydat.

Ile komitetów będzie na karcie wyborczej?

W okręgu nr 1 Okręgowa Komisja Wyborcza w Gdańsku zarejestrowała łącznie siedem list komitetów wyborczych, które wystawiły łącznie 70 kandydatów. 
 
Są to:
 
  • Lista nr 1: Trzecia Droga - Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Lista nr 2: Konfederacja Wolność i Niepodległość
  • Lista nr 3: Bezpartyjni samorządowcy - Normalna Polska w normalnej Europie
  • Lista nr 4: Komitet wyborczy Polexit
  • Lista nr 5: Koalicja Obywatelska
  • Lista nr 6: Lewica
  • Lista nr 7: Prawo i Sprawiedliwość

Wybory do europarlamentu. Studenci: - Nie ma wymówek, wszyscy idziemy głosować

Losowanie numerów list przypisanych poszczególnym komitetom wyborczym przeprowadziła w połowie maja Państwowa Komisja Wyborcza. 

Jak przeliczne są głosy na mandaty

Polskę w Parlamencie Europejskim reprezentować będzie 53 europosłów. Jak przeliczane są głosy na mandaty?

ZOBACZ FILM PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ 

 

Ilu członków ma europarlament?

9 czerwca wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego. To o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami, które odbyły się w 2019 r. 
 
Polskę w Parlamencie Europejskim reprezentować będą 53 osoby - o jedną więcej niż w poprzednich wyborach.
 
Jesteśmy piątym krajem na kontynencie z największą liczbą europosłów
 
Liczba posłów i posłanek do PE, którzy zostaną wybrani w każdym kraju w wyborach europejskich w 2024 r.:
 
  • Niemcy: 96
  • Francja: 81
  • Włochy: 76
  • Hiszpania: 61
  • Polska: 53
  • Rumunia: 33
  • Holandia: 31
  • Belgia: 22
  • Grecja: 21
  • Czechy: 21
  • Szwecja: 21
  • Portugalia: 21
  • Węgry: 21
  • Austria: 20
  • Bułgaria: 17
  • Dania: 15
  • Finlandia: 15
  • Słowacja: 15
  • Irlandia: 14
  • Chorwacja: 12
  • Litwa: 11
  • Słowenia: 9
  • Łotwa: 9
  • Estonia: 7
  • Cypr: 6
  • Luksemburg: 6
  • Malta: 6
Liczba posłów i posłanek do PE wybieranych z każdego kraju UE jest ustalana przed każdymi wyborami. Opiera się na zasadzie degresywnej proporcjonalności, co oznacza, że każdy poseł i posłanka do PE z większego kraju reprezentuje więcej osób niż poseł czy posłanka z mniejszego kraju. 
 
Minimalna liczba posłów i posłanek do PE z dowolnego kraju to 6, a maksymalna to 96.

Jakie były wyniki do PE pięć lat temu?

Poprzednie wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. w skali całego kraju wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 45,38 proc. (6 192 780 głosów) zgarniając 27 mandatów.

Nie śpij, bo cię przegłosują. Walka o frekwencję w wyborach europejskich i ABC wyborcy

Na drugim miejscu była Koalicja Europejska (Platforma Obywatelska - PSL - SLD - Nowoczesna - Zieloni), którą poparło 38,47 proc. uczestniczących w wyborach (5 249 935 głosów). Ugrupowaniu temu przypadły 22 mandaty w Parlamencie Europejskim.
 
Trzecim i ostatnim komitetem, który wziął udział podczas ostatnich wyborów do PE w podziale mandatów był komitet Wiosna Roberta Biedronia. Formację tę poparło 6,06 proc. głosujących (826 975 głosów) i otrzymała 3 mandaty. 
Zdjęcie przedstawia przezroczystą urnę wyborczą zabezpieczoną czerwoną plombą. Na plombie widnieje napis PLOMBA WYBORCZA  oraz unikalny numer identyfikacyjny  GD204689 . Plomba jest umieszczona na krawędzi urny, co ma na celu zabezpieczenie zawartości i zapobieganie nieautoryzowanemu otwarciu. Urna wyborcza wykonana jest z przezroczystego materiału, co umożliwia wgląd do jej wnętrza. Zdjęcie skupia się na detalu plomby, podkreślając jej znaczenie w procesie wyborczym.
9 czerwca głosujemy w godzinach od 7.00 do 21.00
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
W okręgu nr 1 Gdańsk ostatnie wybory do PE wygrała Koalicja Europejska z poparciem ponad połowy głosujących - 50,66 proc. (419 182 głosy). Drugie miejsce przypadło PiS - 34,53 proc. (285 740 głosów).
 
Frekwencja w pomorskim okręgu nr 1 wyniosła 47,24 proc. W samym mieście Gdańsku frekwencja była wyższa: osiągnęła 55,94 proc.
 
Mandaty z województwa pomorskiego otrzymali w 2019 r. (według liczby oddanych głosów):  
 
  • Magdalena Adamowicz (KE) - 199 591
  • Anna Fotyga (PiS) - 160 517 
  • Janusz Lewandowski (KE) - 120 990 
W wyborach europejskich biorą udział krajowe partie polityczne.

Po wyborach posłowie tworzą międzynarodowe frakcje

Po zakończeniu wyborów większość europosłów i europosłanek decyduje się na przystąpienie do ponadnarodowych grup politycznych. Każda z nich liczy co najmniej 23 parlamentarzystów, z co najmniej jednej czwartej krajów Unii Europejskiej. 
 
Obecnie w PE funkcjonuje siedem grup politycznych z przedstawicielami różnych krajów UE. Są to:
 
  • Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci)
  • Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów
  • Renew Europe Group
  • Grupa Zielonych/ Wolne Przymierze Europejskie
  • Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy
  • Grupa Tożsamość i Demokracja
  • Grupa Lewicy w Parlamencie Europejskim - GUE/NGL
52 posłów z Polski, wybranych w 2019 r., zasiliło cztery z powyższych grup politycznych: Koalicja Europejska należy do Europejskiej Partii Ludowej, a Prawo i Sprawiedliwość do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.  
 
Trzech posłów z Wiosny Roberta Biedronia wybrało dwie grupy. Lider formacji Robert Biedroń oraz Łukasz Kohut przystąpili do Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, a Sylwia Spurek włączyła się w prace Grupy Zielonych/ Wolne Przymierze Europejskie.

Jakie są kompetencje Parlamentu Europejskiego?

Aby mądrze i świadomie głosować w czerwcowych wyborach warto wiedzieć, czym zajmuje się Parlament Europejski. 
 
Co ciekawe, oficjalną siedzibą Parlamentu Europejskiego jest Strasburg (Francja), a nie - jak się powszechnie sądzi - Bruksela.
 
To jednak w stolicy Belgii odbywa się większość obrad i prac legislacyjnych. Tam też mieszczą się komisje parlamentarne, biura poselskie oraz władze klubów. Ponadto, sekretariat, biblioteka i część zaplecza technicznego PE znajdują się w Luksemburgu.
 
Europosłowie i europosłanki kształtują nowe akty prawne i decydują o prawach, które mają wpływ na wszystkie aspekty życia w całej Unii Europejskiej, dotyczące np. gospodarki i bezpieczeństwa, walki z ubóstwem i zmianą klimatu.

Zjazd Hanzy w Gdańsku od 13 czerwca. Moc atrakcji: jarmark, koncerty, parada, wystawy

Parlament zatwierdza budżet Unii Europejskiej i kontroluje to, jak wydawane są pieniądze. Wybiera również przewodniczącego lub przewodniczącą Komisji Europejskiej, mianuje komisarzy i pociąga ich do odpowiedzialności.
 
Eurodeputowani stoją też na straży podstawowych wartości Unii Europejskiej: poszanowania praw człowieka, wolności, demokracji, równości i praworządności.
 

TV

Straż Miejska kontra zapylone powietrze