Tym żyje Gdańsk. Parada Niepodległości - wyjątkowa w skali kraju inicjatywa obywatelska

Jak będzie wyglądać tegoroczna Parada Niepodległości? O szczegółach tegowydarzenia, które organizowane jest 11 listopada dla uczczenia Święta Odzyskania Niepodległości rozmawialiśmy w programie „Tym żyje Gdańsk” z Łukaszem Kopciem ze Stowarzyszenia SUM. - Od 20 lat udało nam się utrzymać oddolny, obywatelski charakter Parady Niepodległości - mówił w studiu nasz gość.
07.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
przebrany za dawnego oficera aktor przemawia na tle biało-czerwonej flagi
Scena z przemawiającym Józefem Piłsudskim podczas ubiegłorocznej Parady Niepodległości
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

21. Parada Niepodległości

Gdański sposób świętowania Odzyskania Niepodległości jest wyjątkowy w skali kraju. Centralnym wydarzeniem jest masowa obecnie Parada Niepodległości. Najpierw szło w niej kilka tysięcy osób, potem kilkanaście. Obecnie jest to 20-30 tys. Wciąż jest to impreza, która ma charakter obywatelski.

Gdańsk świętuje 105 rocznicę Odzyskania Niepodległości PROGRAM 

- 20 lat temu była to oddolna inicjatywa gdańszczan. Warto podkreślić, że tak jak 20 lat temu grupa gdańszczan zdecydowała, że fajnie byłoby coś pokazać trochę w inny sposób, trochę inne świętowanie ważnych wydarzeń, w szczególności odzyskania niepodległości, bo to jest przecież radosne święto, tak udało się utrzymać ten charakter imprezy. Cieszymy się, że ta idea parad niepodległości rozszerzyła się również na inne miasta. Wiemy, że częściowo to władze różnych miast wzięły odpowiedzialność za organizację tych wydarzeń w swoich miejscowościach, natomiast tutaj w Gdańsku dalej udało się utrzymać ten obywatelski charakter i to tak naprawdę gdańszczanie dalej tworzą tę paradę - mówił Łukasz Kopeć.

Zobacz cały program:

Ostatnia chwila na zgłoszenia grup i zabytkowych aut

Jak zaznaczył nasz gość w paradzie może wziąć udział każdy. Jeżeli ktoś chciałby przyjść z cała grupą zorganizowaną, na przykład grupą rekonstrukcji historycznej lub przyjechać zabytkowym samochodem może się jeszcze zgłosić do organizatorów.

tłum ludzi na zabytkowej ulicy trzyma flagi biało-czerwone
Finał Parady Niepodległości na Długim Targu w 2022 r.
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Do parady zostało już co prawda niewiele czasu, ale jeżeli ktoś jeszcze rozważa, żeby ze swoją grupą się pojawić, no to zapraszamy do kontaktu. Najlepiej takie zgłoszenie wysłać mailowo: sum.gdansk@gmail.com - wyjaśniał Łukasz Kopeć. - W tym roku również nie zabraknie historycznych pojazdów z dość szerokiego okresu. Będą nie tylko te ostatnie, że tak powiem PRL-owskie, będzie też dużo zabytkowych pojazdów między innymi wojskowych. Jeżeli ktoś ma taki pojazd, rzeczywiście zabytkowy, a nie odrestaurowanego mercedesa sprzed dwudziestu lat, tylko rzeczywiście z troszkę starszym rocznikiem, to zapraszamy do zgłoszenia. Co jest bardzo ważne, przyjmujemy tylko pojazdy, które będą wcześniej zgłoszone. One otrzymają od nas przed paradą specjalną wjazdówkę, z którą będą mogły być ustawić się na trasie przemarszu.

Program Parady Niepodległości:

  • Parada Niepodległości zacznie formować się o godzinie 9.00 tam gdzie zawsze, czyli na Podwalu Staromiejskim.
  • Start nastąpi o godzinie 10.30.
  • Trasa będzie bardzo podobna do lat ubiegłych: Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Targ Drzewny (gdzie znajduje się pomnik Króla Jana III Sobieskiego) i dalej Świętego Ducha, Kołodziejską, Tkacką, Długą aż na Długi Targ.
  • Finał Parady nastąpi o godz. 12.00 na Długim Targu. Tam odśpiewany zostanie Hymn Narodowy, a następnie po krótkich przemówieniach wykonane będzie rodzinne zdjęcia. Na zakończenie zaplanowano wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek.

Wydarzenie towarzyszące

Łukasz Kopeć przypomniał też, że na Paradzie Niepodległości obecni będą wolontariusze, którzy wśród uczestników zbierać będą datki na gdańskie Hospicjum im. ks. Dutkiewicza. Będzie też w przestrzeni Śródmieścia rozgrywana gra miejska, w której, żeby zwyciężyć odgadnąć trzeba będzie hasło patriotyczne. Rozdawane będą biało-czerwone gadżety i kotyliony, a przewodnicy miejscy zapraszają na spacery po Gdańsku.

- Życzmy sobie wszyscy dobrej pogody, która zazwyczaj nam dopisywała i tłumu mieszkańców - podsumował Łukasz Kopeć.

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim