W Szkole Podstawowej nr 57 działa Międzyszkolny Punkt Nauczania Kultury i Języka Ukraińskiego. Zajęcia odbywają się po południu. Jeszcze przed pandemią dzięki temu zostały nawiązane kontakty na Ukrainie. W rozwijanie tej współpracy zaangażowali się władze Gdańska i konsul Ukrainy w Gdańsku. Z kilkoma szkołami na Ukrainie i ze szkołą w Gruzji zostały podpisane umowy o współpracy. Gdańska szkoła już po raz trzeci zorganizował międzynarodowe spotkanie ze swoimi partnerami.
- Współpracujemy i uczymy się. Nasze dzieci czerpią z dobrodziejstwa Odessy, Chersonia, Zaporoża, Kutaisi i Tibilisi. Wymieniamy się dobrymi praktykami. Uczymy się języków. Oni uczą się języka polskiego, my uczymy się ukraińskiego, gruzińskiego i angielskiego. Przede wszystkim zaś uczymy nasze dzieci kompetencji kluczowych, czyli współpracy, otwartości na różne kultury, na to, aby w przyszłości były światłymi obywatelami Gdańska i świata – wyjaśnia mówi Anna Listewnik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 57 im. gen. Władysława Andersa w Gdańsku.
5 października w szkolnej bibliotece stanął telewizor i komputer, a dzięki łączu internetowemu połączono się z uczestnikami spotkania. Spotkanie miało charakter hybrydowy, bo w bibliotece też mogli je śledzić zaproszeni przedstawiciele gdańskich szkół. Do debaty online zaproszono przedstawicieli szkół z zagranicy, ale też przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszkę Owczarczak i Monikę Chabior, zastępczynię prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, gdańskich radnych oraz przedstawicieli Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Była też obecna Elżbieta Krzemińska, przewodnicząca Związku Ukraińców w Polsce, a wypowiedzi polskich uczestników tłumaczyła na język ukraiński Marta Kowal.
Słowo wstępne wygłosił filozof Marek Spychała, a specjalny wykład przygotował prof. Jacek Pyżalski z Pracowni Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Inicjatywa, która pozwalała łączyć ze sobą ludzi, zawsze jest dobra. Kiedy mowa o dzieciach i nauczycielach, to jest jeszcze lepiej. Taka inicjatywa z udziałem szkół pozwala na lepsze poznanie Polski przez Ukraińców, a także polskim dzieciom poznać Ukrainę – mówił Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku, który również był obecny na konferencji.
Przygotowali się też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 57. Cztery uczennice zaprezentowały na samym początku konferencji, krótki program artystyczny inspirowany polskim folklorem.