• Start
  • Wiadomości
  • Współpraca uniwersytetów i samorządów miast nadmorskich

Współpraca uniwersytetów i samorządów miast nadmorskich. Prezydencja UG w sojuszu 9 uczelni UE

Na Uniwersytecie Gdańskim trwa kilkudniowy szczyt ponad 120 przedstawicieli uczelni nadmorskich Sojuszu SEA - EU, do którego należy m.in UG. W środę, 28 czerwca, reprezentanci uczelni, portów i samorządów miast, w których działają uniwersytety SEA-EU, rozmawiali o rozwoju współpracy międzynarodowej i regionalnej. Gdańsk reprezentował Piotr Borawski, zastępca prezydenta.
29.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa ludzi stoi na tle ścianki z logo uniwersytetu gdańskiego
Przedstawiciele sojuszu nadmorskich uniwersytetów SEA-EU spotkali się w Gdańsku
Fot. Marcel Jakubowski

Sojusz SEA EU - co to jest?

Ponad 120 osób z partnerskich uczelni Sojuszu SEA - EU zjechało do Gdańska na coroczny szczyt sojuszu, podczas którego prof. Piotr Stepnowski, rektor UG, objął prezydencję tego przedsięwzięcia.  

Sojusz SEA EU (Europejski Uniwersytet Nadmorski) powołany został w 2019 roku przez: Uniwersytet w Kadyksie (Hiszpania), Uniwersytet Zachodniej Bretanii (Francja), Uniwersytet Christiana-Albrechta w Kilonii (Niemcy), Uniwersytet w Splicie (Chorwacja), Uniwersytet Maltański w Valletcie (Malta) i Uniwersytet Gdański. Od stycznia 2023 roku do sojuszu należą też: Uniwersytet w Algarve (Portugalia), Uniwersytet Parthenope w Neapolu (Włochy) i Uniwersytet Nord (Norwegia). 

 

SEA-EU obraduje w Gdańsku

Partnerzy projektu będą obradować w Gdańsku od 27 do 30 czerwca. W środę, 28 czerwca, odbyło się spotkanie reprezentantów uczelni, portów i samorządów miast, w których działają uniwersytety SEA-EU. Rozmowy dotyczyły rozwoju współpracy międzynarodowej i regionalnej między uczelniami, miastami i portami. Władze Gdańska reprezentował Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

- Po pierwszym etapie naszego sojuszu, jako dziewiątka uczelni nadmorskich jesteśmy gotowi podjąć się nowych wyzwań związanych z edukacją wyższą w Europie - rozpoczął spotkanie prof. Piotr Stepnowski, rektor UG. - W tej kwestii kluczowe będzie podejmowanie i rozwijanie współpracy z miastami i portami. Te obrady to idealna okazja, aby poznać odmienną perspektywę na temat tego, co może być dobre dla sojuszu Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego.

Rektor UG przypomniał, że konsorcjum SEA-EU (European University of the Seas) zakłada ścisłą współpracę uczelni z przedsiębiorstwami, lokalnymi władzami, by wspólnie rozwiązywać wyzwania związane ze zrównoważonym rozwojem gospodarczym.

- Bardzo się cieszę, że Gdańsk i nasza największa uczelnia wyższa, Uniwersytet Gdański, bierze udział w tym wyjątkowym projekcie dziewięciu uczelni z całej Europy - mówił podczas spotkania Piotr Borawski. - Łączy nas wspólna misja europejskiego uniwersytetu, łączy nas nadmorskie położenie i świadomość konieczności wykorzystania jego potencjału, zarówno gospodarczego, jak i naukowego, ale łączy nas również wielka świadomość i odpowiedzialność za jego ochronę.


Wspólne wyzwania nadmorskich miast i uczelni

Przedstawiciele miast i uczelni opowiedzieli o swoich oczekiwaniach i najważniejszych kwestiach, nad którymi chcieliby wspólnie pracować. Mówiono m.in. o przyciąganiu talentów, ustaleniu konkretnych projektów do wspólnej realizacji i tworzeniu miasta przyjaznego studentom. 

Reprezentanci miast wspominali także o wyzwaniach, z którymi zmagają się ich urzędy. Piotr Borawski opowiedział m.in. o milionach ton węgla, które przypływają obecnie do gdańskiego portu. Podkreślił też, jak ważny jest zrównoważony rozwój w ekonomii i przypomniał o kolejnym wyzwaniu, z którym musi zmierzyć się miasto, czyli masowym transporcie ukraińskiego zboża. 

W obradach wzięli udział przedstawiciele portów, miast i uczelni z Kilonii, Gdańska, Bodø, Kadyksu, Neapolu, Malty i Gdyni.

portret mężczyzny w średnim wieku, z mikrofonem przy ustach
Głos w imieniu samorządu gdańskiego zabrał Piotr Borawski zastępca prezydent
Fot. Marcel Jakubowski

Jakie są cele SEA EU?

- Najprościej mówiąc SEA-EU jest częścią największego programu edukacyjnego w Europie, który tworzy nowy wymiar szkolnictwa wyższego - tłumaczy dr hab. Anna Maria Jurkowska - Zeidler, prorektor ds. współpracy międzynarodowej UG. - Naszą wizją jest stworzenie międzynarodowego, wieloetnicznego, wielojęzycznego i interdyscyplinarnego Uniwersytetu Europejskiego, który będzie wzmacniał współpracę naukową i dydaktyczną, a także wspierał innowacje oraz transfer wiedzy.

Poszerzenie sojuszu SEA-EU w styczniu 2023 r.  o nowych partnerów z Uniwersytetu Parthenope w Neapolu, Uniwersytetu w Algarve oraz Uniwersytetu Nord w Bodo, sprawiło, że SEA-EU 2.0 obejmuje swoim zasięgiem prawie wszystkie morza i oceany, które tworzą północne, zachodnie i południowe fasady kontynentu europejskiego: Morze Bałtyckie, Morze Norweskie, Morze Tyrreńskie, Ocean Atlantycki, Morze Północne, Morze Śródziemne i Morze Adriatyckie. Tak jak zakładano od początku sojuszu - zrównoważony rozwój i sektor morski nadal będą głównymi celami edukacji i badań naukowych partnerów.

 

Jakie możliwości daje studentom UG udział ich uczelni w SEA-EU?

Wiele z inicjatyw SEA-EU odbywa się pod hasłem zrównoważonego rozwoju, uwzględnia wartości europejskie, zachęca do ścisłej współpracy zespołowej studentów i naukowców. Ponadto studenci mają możliwość uczestniczenia w międzynarodowej wymianie, a co za tym idzie poznania kultur i języków. Jest to okazja do poszerzania horyzontów zawodowych i stworzenia sieci kontaktów naukowych, w tym aplikowania na staże i wolontariaty zagraniczne. Studenci ze wszystkich krajów bardzo chętnie uczestniczą w wielu inicjatywach sportowych, czy kulturalnych. 

Jednym z głównych celów SEA-EU jest integracja różnych dziedzin nauki, umożliwiając tworzenie wspólnych programów nauczania lub modułów obejmujących różnorodne dyscypliny. Studenci będą mieli możliwość zgłębiania wiedzy z różnych perspektyw, co pozwoli im na rozwinięcie interdyscyplinarnych umiejętności i spojrzenie na świat z nowej, holistycznej perspektywy.

Dotychczasowe efekty współpracy

W 2022 r. odbył się rejs statkiem naukowo - badawczym Oceanograf z Gdańska do Kadyksu, podczas którego pracowali wspólnie naukowcy z uczelni partnerskich SEA EU oraz doktorantka z Ukrainy.

Statek Uniwersytetu Gdańskiego "Oceanograf" po 39 dniach zakończył swój rejs w Gdańsku

 Wspólne programy studiów w ramach sojuszu SEA EU

  • Joint Bachelor's degree in Sustainable Blue Development
  • Joint Masters in Sustainable Management of Organisation
  • Joint Doctoral programme in Marine Science and Technology

 

Współpraca naukowa

  • Prowadzenie wspólnych zajęć - Learning Online Course
  • Wspólne programy grantowe

 Wspólne platformy

  • Research Potential Database and Shared Infrastructure Database
  • MOOCs

 Podnoszenie kwalifikacji

  • Szkolenia „Further Trainings”
  • Kursy językowe
  • Kursy intensywne

 Wyjazdy zagraniczne

  • Staże, wolontariaty, stypendia
  • Szkoły letnie
  • Staff weeks

 

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!