Gdańsk Miastem Literatury
"Miasto Gdańsk oraz Uniwersytet Gdański deklarują rozwijanie wzajemnej współpracy w zakresie realizacji programu Gdańsk Miasto Literatury, współpracę w zakresie wzajemnej promocji działalności literackiej, w szczególności organizowanie spotkań z literatami, wykładów otwartych i wydarzeń towarzyszących. A także wsparcie w zakresie prowadzenia zajęć na kierunku Sztuka kreatywnego pisania przez uczestników programów miasta wspierających działalność literacką i wspólne organizowanie sympozjów, seminariów i konferencji."
– czytamy w liście intencyjnym.
Miasta Kreatywne UNESCO
Najważniejszym celem sieci Miast Kreatywnych UNESCO jest umieszczenie kreatywności i przemysłów kulturalnych w centrum strategii rozwojowych miast na poziomie lokalnym oraz wspieranie ich aktywnej współpracy na poziomie międzynarodowym. Gdańsk, który chciałby wejść do tej sieci jako Miasto Literatury, od lat rozwija programy i buduje sojusze, które służą wspieraniu kreatywności. Owocem rozmów o współpracy miasta z Uniwersytetem Gdańskim jest między innymi inicjatywa uczelni służąca powołaniu nowego kierunku studiów, który miałby pozwolić na rozwój talentów literackich na poziomie akademickim, a jednocześnie oferował nowoczesny program zajęć o charakterze praktycznym.
Uniwersytet Gdański, wpisując się w szeroki plan wspierania twórczości literackiej i przyglądając się oczekiwaniom wobec swoich absolwentów, które są zgłaszane ze strony dynamicznie rozwijających się podmiotów przemysłu kreatywnego, podjął właśnie decyzję o utworzeniu nowego kierunku studiów licencjackich pod nazwą Sztuka kreatywnego pisania. Plany uczelni od kilku miesięcy były konsultowane z przedstawicielami Urzędu Miejskiego, aby powstający kierunek jak najlepiej wpisywał się w szerszy program strukturalny pn. Gdańsk Miasto Literatury, zainicjowany przez Gdańsk wiosną 2022. Pierwsi studenci Sztuki kreatywnego pisania rozpoczną studia już w październiku 2023 roku.
Sztuka kreatywnego pisania - jakie zajęcia?
Wśród zajęć zaproponowanych przez UG znajdą się m.in. zajęcia praktyczne i kompleksowe przygotowanie teoretyczne z zakresu komiksu i powieści graficznej, współczesnego rynku wydawniczego, literatury dla dzieci i młodzieży, pisania tekstów reklamowych, narracji baz danych, scenopisarstwa i literatury regionalnej, a także dotyczące redakcji tekstu, retoryki, prawa wydawniczego i przekładu czy poetyki gier komputerowych. Studia trwać będą trzy lata, pierwsi studenci rozpoczną zajęcia w październiku tego roku.
Istotną część zajęć prowadzić będą wykładowcy z doświadczeniem praktycznym w tym pisarze, tłumacze, scenarzyści czy redaktorzy.
Podpisanie listu intencyjnego
Podpisanie listu intencyjnego, którego przesłaniem jest wyrażenie obopólnej woli współpracy Uniwersytetu i władz miasta, jest pierwszym etapem ustaleń, których szczegóły poznamy w najbliższych miesiącach. Rozważana jest między innymi współpraca w zakresie programów rezydencyjnych, wsparcie promocji kierunku czy dodatkowe stypendium fundowane studentce/studentowi wyłonionemu w drodze konkursu.
List intencyjny w tej sprawie 3 stycznia 2023 podpisali Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i prof. dr hab. Piotr Stepnowski - rektor Uniwersytetu Gdańskiego. W spotkaniu brała udział dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy - prof. UG Dziekan Wydziału Filologicznego i dr Marcin Hamkało - pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. programu Gdańsk Miasto Literatury.