• Start
  • Wiadomości
  • “Wspólnota myśli” - gdańskie spotkania z filozofią dla ludzi ciekawych

“Wspólnota myśli” - rusza trzeci rok gdańskich spotkań z filozofią dla ludzi ciekawych

Blisko 70 warsztatów z cyklu "Wspólnota Myśli, czyli spotkania z filozofią dla ludzi ciekawych" odbyło się w ciągu ostatnich dwóch lat. 18 marca odbędą się pierwsze warsztaty w cyklu 2024 roku, który w pełni rozkwitnie w kolejnych miesiącach wiosny. Chętnych na filozofowanie w Gdańsku nie brakuje - na najbliższe warsztaty powstaje już lista rezerwowa.
12.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna w średnim wieku stoi przed regałem w bibliotece, oznaczonym napisem filozofia, psychologia
Paweł Paniec, gdański filozof i animator kultury, prezes Stowarzyszenia PROM Kultura
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wspólnota Myśli lekarstwem na “puszkę pandemii”?

Pomysłodawcą i realizatorem “filozoficznego projektu”, który powstał z myślą o osobach dorosłych, jest Paweł Paniec, gdański filozof i animator kultury, prezes Stowarzyszenia PROM Kultura.

- Starożytni stworzyli mit o puszce, z której Pandora uwolniła wszelkie nieszczęścia, jakie mogli sobie wyobrazić. Nam współcześnie wpadła w ręce “puszka pandemii”, która rozszerzyła katalog plag: izolacja społeczna, relacje nadwątlone elektronicznym dystansem, utrata zaufania do twierdzeń wyrażanych przez naukowców czy polaryzacja opinii to nowe zjawiska, które odcisnęły się piętnem na naszej rzeczywistości - mówi Paweł Paniec o genezie projektu. - W micie na dnie pojemnika z zarazami Zeus umieścił jeszcze małą i niepozorną Nadzieję. Jaką nadzieję my znaleźliśmy po tym, jak zniesiono epidemiczne ograniczenia? Z wielu możliwych odpowiedzi, postanowiliśmy szukać lekarstwa w środkach prostych i działających nieodmiennie odkąd ludzie pamiętają - w spotkaniu, rozmowie i dialogu.

“Muzyczny słownik wyrazów ważnych”. Nowy projekt Gdańskiego Archipelagu Kultury dla młodzieży

 

mężczyzna w średnim wieku zerka spomiędzy półek bibliotecznych
Projekt “Wspólnota Myśli” wspiera Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada w Gdańsku - spotkania odbywają się w gościnnych progach Biblioteki Manhattan oraz Filii Naukowej na Przymorzu
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Na czym polegają warsztaty “Wspólnota myśli”

“Wspólnota Myśli” zaprasza ludzi, którzy lubią myśleć, lubią myślami się dzielić i które to, że inni myślą inaczej, uważają za okazję do przeżycia intelektualnej przygody. Podobnie jak możliwość poznania poglądów mniej i bardziej znanych myślicieli.

Jednak, jak podkreślają organizatorzy warsztatów - wiedza o intelektualnych prądach nie jest w tych spotkaniach najważniejsza (nie jest też wymagana). Najważniejsza jest okazja do doskonalenia filozoficznych kompetencji, takich jak:

  • umiejętność formułowania swoich poglądów i ich zrozumiałego komunikowania,
  • zdolność życzliwego i aktywnego słuchania innych,
  • a do tego ćwiczenie myślenia analitycznego, syntetycznego, krytycznego i kreatywnego.

“Wspólnota myśli” to społeczność otwarta: każdy uczestniczy w tych spotkaniach, których temat uznaje za interesujący dla siebie, a aktywność w trakcie warsztatów dostosowuje do własnych potrzeb i możliwości. Są osoby, które dyskutują czy prezentują swoje poglądy, ale są i tacy, którzy wolą tylko słuchać, i dla każdej z tych postaw jest przestrzeń.

- Moją rolą jest czuwanie nad owocnym przebiegiem spotkań. Zbieram od uczestników propozycje tematów, które ich interesują, przygotowuję rozpoczynające każde spotkanie wprowadzenie teoretyczne, a następnie staram się prowadzić rozmowę tak, by była ciekawym ćwiczeniem intelektualnym i społecznym - opowiada Paweł Paniec.

Projekt “Wspólnota Myśli” wspiera Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada w Gdańsku - spotkania odbywają się w gościnnych progach Biblioteki Manhattan oraz Filii Naukowej na Przymorzu.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 18 marca (poniedziałek) o godz. 18.00 w Bibliotece Manhattan. Można zapisać się na listę rezerwową, organizatorzy poinformują, jeśli zwolni się miejsce. 

Informacje o terminach i tematach kolejnych spotkań z filozofią dla ludzi ciekawych można śledzić na stronie internetowej projektu.

Udział w zajęciach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy ze względu na ograniczoną ilość miejsc.

Dopracowanie ostatecznego kształtu projektu i przeprowadzenie takiej liczby spotkań było możliwe dzięki dofinansowaniu z Miasta Gdańska w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk, a także dzięki wsparciu osób prywatnych przez profil Wspólnoty Myśli w serwisie patronite.pl. Projekt otrzymał dofinansowanie z wyżej wymienionego programu także w 2024 roku. 

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole