"Wspólnie dla klimatu" - dwa dni debat i spotkań. 28-29 września w AmberExpo

Prezentacje, dyskusje z udziałem ekspertów oraz debata kandydatów do parlamentu w październikowych wyborach parlamentarnych składają się na program konferencji "Wspólnie dla klimatu", która odbędzie się w dniach 28-29 września w Gdańsku. To nowa, wspólna inicjatywa Miasta Gdańska, województwa pomorskiego oraz Związku Miast i Gmin Morskich, wynikająca z potrzeby zintensyfikowania działań na rzecz adaptacji do zmian klimatu. Wstęp na większość konferencji jest wolny po wcześniejszej rejestracji.
20.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta rozmawiająca z mężczyzną przy stoisku z napisem Czysta energia nowoczesny Gdańsk
W tym roku siódma edycja Pomorskiego Eko Forum odbędzie się w ramach konferencji "Wspólnie dla klimatu"
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Jaka jest idea konferencji "Wspólnie dla klimatu"?

Wydarzenie odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku, przy ul. Żaglowej 11.
 
Konferencja "Wspólnie dla Klimatu" skierowana jest do przedstawicieli samorządów, ich instytucji i spółek, świata nauki, biznesu oraz społeczeństwa. 
- Ma na celu zgromadzenie wiodących specjalistów, naukowców i decydentów z różnych dziedzin, aby wspólnie wypracować nowe rozwiązania i innowacyjne strategie, przyczyniające się do ochrony naszego środowiska naturalnego i walki ze zmianami klimatycznymi - informuje Związek Miast i Gmin Morskich, główny organizator konferencji "Wspólnie dla klimatu".

Jakie główne wydarzenia zaplanowano?

W ramach dwudniowej konferencji odbędą się:
 
  • Pomorskie Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza (czwartek, 28.09)
  • Pomorskie Eko Forum, największa debata środowiskowa na Pomorzu (piątek, 29.09)
  • Debata „Głos młodzieży dla klimatu” – debata Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego i Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska (piątek, 29.09)
  • Gdańskie Forum Zmian Klimatu – konsultacje społeczne Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miasta Gdańska - warsztaty (piątek, 29.09)

Gdzie jest najlepszy klimat rowerowy w Polsce? Ponownie w Gdańsku

Z wymienionych czterech wydarzeń warto zwrócić na uwagę na Pomorskie Eko Forum, które już od siedmiu lat wyznacza nowe trendy i kierunki rozwoju ochrony środowiska. 

Pierwszy dzień konferencji

Pierwszemu dniu konferencji będzie przyświecało hasło: "Wspólnie dla klimatu: rola samorządów w kształtowaniu polityki i strategii".

Zaplanowano trzy moderowane debaty z udziałem ekspertów:
Zielona transformacja - szanse i ryzyka dla rozwoju gospodarczego,
Rola samorządów w kształtowaniu polityk i strategii,
Budowanie niezależności energetycznej w samorządach

Udział w wydarzeniu potwierdził Janusz Steinhoff, minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, ekspert ds. energetyki, ochrony środowiska oraz procesów restrukturyzacji górnictwa.

Dwie kobiety i mężczyzna przyglądający się urządzeniu związanym z ochroną klimatu
Konferencja "Wspólnie dla klimatu" odbędzie się w centrum targowym AmberExpo na Letnicy
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
 
Pierwszego dnia konferencji odbędzie się także rozdanie nagród w I edycji konkursu “Klimatyczna gmina”, organizowanego przez Związek Miast i Gmin Morskich, skierowanego do samorządów trzech województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego. 
 
Konkurs obejmuje pięć kategorii:
gospodarka wodna
gospodarka odpadami o obiegu zamkniętym
zielone przestrzenie
zrównoważona mobilność 
efektywność energetyczna
Osobną nagrodę “Zielonego Gryfa” dla gminy z Pomorza wręczy ponadto marszałek województwa pomorskiego. 

Prawa drzew w mieście zostaną spisane. Ruszyły prace nad Gdańską Kartą dla Drzew

Pierwszego dnia konferencji, 28 września, w partnerstwie z organizacją Pracodawcy Pomorza, zaplanowano również debatę kandydatów z pierwszych miejsc list do Sejmu z okręgu 25 i 26 pt. „Porozmawiajmy o energetyce i klimacie - spotkanie przedwyborcze”. Debatę poprowadzi dr Jarosław Och z Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Drugi dzień konferencji 

Drugiemu dniu konferencji przyświecać będzie hasło: "Wspólnie dla klimatu: lokalne rozwiązania globalnych problemów".

Park Południowy wzbogacił się o kolejne drzewa i krzewy

Zaplanowano cztery panele, podczas których wygłoszone zostaną prezentacje pokazujące dobre praktyki z zakresu ochrony powietrza, spółdzielni energetycznych, gospodarki odpadami o obiegu zamkniętym (GOZ) a w strefie wystawców zaprezentowane zostaną m.in. projekty naukowe z zakresu ochrony wody i GOZ realizowane w formule działalności badawczo-rozwojowej.

Jak wziąć udział w konferencji "Wszystko dla klimatu"?

Udział w konferencji "Wszystko dla klimatu" - Pomorskim Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza i Pomorskim Eko Forum - jest ogólnodostępny. Należy jednak wcześniej zarejestrować się na stronie internetowej Pomorskiego Eko Forum, gdzie można można również zapoznać się z programem wydarzenia.

W Pomorskim Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza oraz Pomorskim Eko Forum można uczestniczyć także online. Zgłoszenie należy wysłać na adres mailowy: pef@ekoforum.pomorskie.pl.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok