W siedmiu domach Osiedla Sitowie w gdańskich Rudnikach mieszka i aktywizuje się pod okiem specjalistów ponad 40 osób, które bardzo potrzebują wsparcia w usamodzielnieniu się. To osoby z niepełnosprawnością oraz matki z dziećmi w życiowym kryzysie. Jedną z form, w której mieszkanki i mieszkańcy odnaleźli się zawodowo i społecznie, jest prowadzona tam „Manufaktura Ogrody Sitowie”. Uczestnicy projektu uprawiają ekologicznie warzywa, owoce i hodują kury zielononóżki. Produkują zdrowe, pełne wartości odżywczych kiszonki. W ofercie są m.in. zakwasy z buraków i kapusty, najrozmaitsze kiszone warzywa. Produkty pod marką „Siejemy Ferment” mają już swoich nabywców w Gdańsku.
- Przystąpiliśmy do konkursu grantowego Fundusz Inicjowania Rozwoju, chcemy bowiem pozyskać środki na rozwój naszej działalności ogrodniczej kierując się ideą ekonomii społecznej – mówi Wojciech Żak z Fundacji Twoja Rola. - Aplikujemy o środki, a naszymi partnerami są: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku i Farma Smaków ze Straszyna, która jest już odbiorcą naszych zdrowych produktów.
Zbiórka na wyciskarkę do warzyw i owoców
W ramach Konkursu Grantowego FIR, przed fundacją postawiono zadanie realizuje kampanię crowdfundingową. To jeden z konkursowych etapów. By móc dalej rywalizować i w efekcie otrzymać środki z FIR na rozwój „Manufaktury Ogrody Sitowie”, podczas kampanii trzeba zebrać środki na zakup niezbędnej wyciskarki do warzyw i owoców. Można wesprzeć inicjatywę wchodząc na stronę, gdzie prowadzona jest zbiórka pieniędzy pt. „Wyciśnij z nami ostatnie soki z naszych warzyw”.
Co ważne, regulamin konkursu zakłada, że do 30 października na koncie zbiórki musi być już przynajmniej 2,5 tys. zł, by Fundacja mogła kontynuować starania o grant.
- Włączenie się w projekt jest szansą na zatrudnienie osób, które są w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy i naprawdę potrzebują wsparcia - zachęca Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka MOPR w Gdańsku.
Osiedle Sitowie - wyjątkowe miejsce w Gdańsku
Proces aktywizacji mieszkańców Osiedla Sitowie jest wielowymiarowy i odbywa się przy wsparciu specjalistów: psychologa, pedagoga, doradcy zawodowego, pracownika socjalnego i asystenta. Sześć domków ma charakter mieszkań wspomaganych. W siódmym prowadzone są działania aktywizujące dla wszystkich beneficjentów oraz realizowane są zadania z zakresu ekonomii społecznej. Osiedle Sitowie działa od 10 lat, a jego projekt powstał we współpracy gdańskiego MOPR z organizacjami pozarządowymi. Na zlecenie miasta projekt realizują: Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji, Stowarzyszenie Wspólnota Serc, Stowarzyszenie MONAR-MARKOT, Stowarzyszenie Prometeusz i Fundacja Twoja Rola.