Z jakim programem wystartuje "Wspólna droga"?
Komitet wyborczy wyborców “Wspólna droga” zaprezentował się w poniedziałek, 12 lutego, na konferencji prasowej przed napisem GDAŃSK.
- Komitet powstał ponad podziałami, respektując dzielące nas różnice polityczne. Doszliśmy jednak do przekonania o konieczności przekierowania wektorów rozwoju Gdańska zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców - powiedziała Jolanta Banach, przewodnicząca Nowej Lewicy w Gdańsku.
Jako główne cele programowe “Wspólnej drogi” wymieniła m.in. przeciwdziałanie chaosowi urbanistycznemu w mieście, wsparcie rodzin opiekujących się osobami zależnymi, zakładanie klastrów energetycznych oraz poszerzenie kompetencji Rad Dzielnic.
Nadmieniła, że koalicja "Wspólna droga" chce też skutecznego zaangażowania władz miasta we wspieranie młodych ludzi, którzy nie mieszczą się w kryteriach uprawniających do uzyskania mieszkania komunalnego, a z drugiej strony nie stać ich na kredyt.
- Powstanie i sukces tego komitetu to gwarancja zwiększenia reprezentatywności Rady Miasta. Tak, aby w końcu zaczęła odpowiadać różnorodnych preferencjom wyborczym - zaznaczyła Jolanta Banach, która była radną Gdańska w latach 2010-14.
Jakie ruchy miejskie tworzą "Wspólną drogę"?
Reprezentujący ruchy miejskie Jacek Hołubowski wyjaśnił, że do koalicji “Wspólna droga” weszło kilka ruchów miejskich, w tym “Lepszy Gdańsk”, “Gdańsk tworzą mieszkańcy”, "Trójmiejska inicjatywa kierowców", a także osoby niezrzeszone.
Jakie są argumenty za zmianą granic sześciu dzielnic? Też wyraź swoje zdanie
- Potrzebny jest głos obywatelski. Dzisiejsi radni są praktycznie do dwóch rzeczy: podnoszenia ręki w głosowaniach zgodnie z wolą magistratu i pobierania diety - mówił Jacek Hołubowski, który bez powodzenia startował w 2018 r. w wyborach na prezydenta Gdańska z formacji “Gdańsk tworzą mieszkańcy”.
Podkreślił, że w zbliżających się wyborach samorządowych potrzebny jest głos obywatelski.
- Jak usiedliśmy razem do stołu, to okazało się, że mamy podobne programy, cele, założenia i wizje rozwoju miasta Gdańska. Więc, nie ma sensu ze sobą rywalizować i startować przeciwko sobie. Jest realna szansa na przełamanie betonu, niektórzy mówią duopolu, ale tak naprawdę od lat jest hegemonia jednego środowiska politycznego w Gdańsku - ocenił Jacek Hołubowski.
"Wspólna droga" zapowiada nowe standardy
Maciej Goniszewski, przewodniczący koła 2050 Szymona Hołowni w Gdańsku zapowiedział, że “Wspólna droga” chce wprowadzić nową jakość do polityki w Gdańsku.
- Zgodnie z naszym programem na poziomie ogólnopolskim chcemy np. wiedzieć, jak funkcjonują spółki samorządowe. Kto jest w nich zatrudniony, czy są to fachowcy, czy są to “znajomi i krewni królika” - mówił Maciej Goniszewski.
Wybierasz szkołę dla dziecka? 69 gdańskich podstawówek zaprasza na dni otwarte
Swojego kandydata na prezydenta Gdańska “Wspólna droga” ogłosi w ciągu kliku tygodni. W podobnym terminie zaprezentuje też kandydatów do Rady Miasta.
Kiedy pójdziemy do urn wyborczych?
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. - tego dnia wybierzemy radnych i zagłosujemy w I turze wyborów prezydenckich. Gdyby było to potrzebne, rozstrzygająca II tura bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zaplanowana jest na dwa tygodnie później, tj. 21 kwietnia.