Współczesna muzyka religijna. Światowe prawykonanie Mszy Marii Trzpis

W maju, w Gdańsku i w Sopocie, po raz pierwszy na świecie zabrzmi dzieło polskiej kompozytorki Marii Trzpis. Będzie to Msza, w której oprócz chóru i orkiestry smyczkowej, usłyszymy zespół składający się z 15 różnych instrumentów perkusyjnych. W sumie w wykonanie zostało zaangażowanych około 80 muzyków. Koncert w Gdańsku obędzie się we wtorek, 21 maja, o godz. 19 w kościele pw. św. Barbary.
12.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu czarno-białym widzimy młodą kobietę, która siedzi przy fortepianie i dokładnie przygląda się jego mechanizmowi. Kobieta ma na sobie ciemne ubrania i skupia się na nutach leżących na fortepianie, co sugeruje, że przygotowuje się do grania lub regulacji instrumentu
Nz. Maria Trzpis, polska kompozytorka i aranżerka, obecnie studentka pierwszego roku studiów magisterskich na specjalności kompozycja w Akademii Muzycznej w Gdańsku
fot. Materiały prasowe

Tradycyjna msza we współczesnym kontekście 

"Msza" to kompozycja dyplomowa Marii Trzpis, którą artystka napisała na zakończenie studiów kompozytorskich I stopnia w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Inspiracją dla kompozytorki tego dzieła było przeniesienie tradycyjnej formy mszy do współczesnego kontekstu, eksplorując zarówno elementy muzyki dawnej, jak i muzyki nowej. Wszystko to będzie można usłyszeć podczas około 30-minutowego wykonania.

III edycja Festiwalu Kultury Utraconej. Film, teatr, mural, koncert O.S.T.R.

Kompozycja zostanie wykonana podczas dwóch koncertów. Pierwszego dnia 21 maja 2024 roku oprócz "Mszy" będzie można usłyszeć również drugą premierę tj. "Metamorfozy na pozytyw i orkiestrę kameralną" Macieja Zakrzewskiego, gdzie w partii solowej zagra Oskar Maj. W środę 22 maja kompozycja Marii Trzpis otworzy jeden z największych festiwali muzyki chóralnej, znany na całym świecie Mundus Cantat. Wykonanie kompozycji poprzedzi koncert zespołu wokalnego Nuove Voci z Gdańska.

Bezpłatny wstęp na oba koncerty 

Inicjatorami premiery są: kompozytorka oraz dr Szymon Morus, dyrygent orkiestry Pro Musica Nova, dr hab. Michał Kozorys, dyrygent chóru Mieszanego Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Joanna Stanowska, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej MUNDUS CANTAT.

Odliczamy dni do Jarmarku św. Dominika 2024. Czekamy na oferty wystawców

Wśród wykonawców znajdą się studenci wszystkich czterech wydziałów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Soliści to studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego i studenci klasy perkusji prof. dr hab. Katarzyny Myćki i dra Pawła Nowickiego. Orkiestra Kameralna „Pro Musica Nova”, przygotowana przez dra Szymona Morusa oraz dwa połączone chóry Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu. Całością kompozycji zadyryguje dr hab. Michał Kozorys.

Na zdjęciu czarno-białym widzimy młodą kobietę, która siedzi przy fortepianie i aktywnie uczestniczy w grze na instrumencie. Jej skupiona postawa i elegancki strój podkreślają formalny charakter sytuacji, a jasne okna w tle dodają głębi kompozycji
W maju w Gdańsku i w Sopocie pierwszy raz na świecie zabrzmi dzieło polskiej kompozytorki Marii Trzpis - będzie to Msza, w której oprócz chóru i orkiestry smyczkowej, usłyszymy zespół składający się z 15 różnych instrumentów perkusyjnych
fot. Materiały prasowe

Co mówi kompozytorka o swoim utworze?

Maria Trzpis to polska kompozytorka i aranżerka, obecnie studentka pierwszego roku studiów magisterskich na specjalności kompozycja w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jej twórczość obejmująca autorską muzykę koncertową, filmową i teatralną jest stale prezentowana na koncertach i festiwalach muzycznych, m.in. na 9. Koncercie Muzyki Filmowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku, Koncercie Galowym Benefisu Dojrzałości w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz na Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowe Fale”.

Polski Chór Kameralny - "Mała Msza" Gioacchino Rossiniego. W rocznicę bitwy pod Monte Cassino

- Praca nad mszą była dla mnie podróżą w głąb własnych myśli i uczuć - mówi Maria Trzpis. - Utwór pisałam z intencją, aby każda osoba słuchająca go mogła odnaleźć coś bliskiego sobie, dlatego zdecydowałam się na zróżnicowanie stylistyczne każdej z czterech części. Muzyka jest również bardzo emocjonalna i skłania do refleksji. Zapraszam wszystkich do wspólnego przeżycia tej muzycznej podróży podczas koncertów na żywo.

Szczegółowy program koncertów

Wtorek, 21 maja 2024 roku

19.00 / kościół pw. św. Barbary w Gdańsku, ul. Długie Ogrody 19

  • Światowe prawykonania - koncert orkiestry Pro Musica Nova oraz chórów wydziału IV Akademii Muzycznej w Gdańsku
  • Maciej Zakrzewski - Metamorfozy na pozytyw i orkiestrę kameralną
  • Maria Trzpis - Msza na chór mieszany, perkusję i orkiestrę smyczkową

Środa, 22 maja 2024 roku

19.15 / kościół “Gwiazda Morza” w Sopocie, ul. Tadeusza Kościuszki 19

  • Koncert Inauguracyjny 20. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej Mundus Cantat
  • Koncert zespołu wokalnego Nuove Voci z Gdańska
  • Maria Trzpis – Msza na chór mieszany, perkusję i orkiestrę smyczkową

Prowadzenie: Łukasz Zdancewicz

Organizatorzy: Katedra Dyrygentury Symfoniczno-Operowej, Katedra Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej, Katedra Kompozycji w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej MUNDUS CANTAT. Komitet organizacyjny: Joanna Stankowska - dyrektor festiwalu, prof. Marcin Tomczak - dyrektor artystyczny.

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy