Autobus SOS” na ulicach Gdańska
Do współdziałania MOPR zachęca zwłaszcza otwartych ludzi, którzy już pomagają (lub chcą pomagać) opiekuńczo i wychowawczo mniej zaradnym rodzicom ze swojego otoczenia, podopiecznym gdańskiej pomocy społ. Są ich krewnymi, sąsiadami, bliskimi osobami. Bezinteresownie, z troską wspierają rodziny z dziećmi.
Ośrodek proponuje takim zaangażowanym społ. mieszkankom i mieszkańcom uzyskanie statusu rodziny wspierającej. Zapewnia go umowa zawarta z MOPR, która określa m.in. termin i zakres współdziałania.
Zostań rodziną wspierającą
Obecnie, bardzo aktywnie działa w Gdańsku 25 takich rodzin. Pomagają np. rodzinom wielodzietnym i rodzicom wychowującym dzieci z niepełnosprawnościami. Wspierają też samotnych rodziców w ich opiekuńczych zadaniach. Poświęcają dzieciom swój wolny czas, gdy np. matka lub ojciec nie mogą zająć się malcem.
Status rodziny wspierającej pozwala na uzyskanie zwrotu niektórych kosztów poniesionych przy opiece nad dzieckiem. Chodzi o wydatki np. na zakup biletów do kina, zabawek dla malca lub niezbędnych środków pielęgnacyjnych, higienicznych. W przypadku opieki nad jednym dzieckiem, MOPR może zwrócić osobie wspierającej do 350 zł miesięcznie. Jeśli pod opieką dzieci jest więcej lub mały podopieczny jest z niepełnosprawnością, zwrot może wynieść do 450 zł miesięcznie. W pełnieniu funkcji rodzina wspierająca ma też zapewnioną pomoc m.in. pracownika socjalnego, asystenta rodziny, w razie konieczności – psychologa.
Mieszkanki i mieszkańcy zainteresowani otrzymaniem statusu rodziny wspierającej, proszeni są o skontaktowanie się z p. Elżbietą Omiecińską z gdańskiego MOPR, tel.: 58 347 82 85 lub kom.: 797 909 118 (w godzinach pracy Ośrodka).
Tematycznych informacji udzielają też specjalistki i specjaliści Centrów Pracy Socjalnej w dzielnicach.
oprac. AU