“Wrzeszcz dla najmłodszych” - bezpłatne warsztaty dla dzieci z historii lokalnej

O architekturze, parkach i dawnych mieszkankach - Fundacja Palma organizuje cykl warsztatów, podczas których dzieci w wieku 7 - 11 lat będą nie tylko poznawać dzieje Wrzeszcza, ale również rozwijać talenty artystyczne. Wstęp wolny, wystarczy się zarejestrować. Najbliższe spotkanie już w czwartek, 23 listopada, w Bibliotece pod Kotem i Myszą, przy ul. Lelewela 21/22.
21.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
stół na którym rozłożone są kartki z różnymi kolażami plastycznymi, ręka, prawdopodobnie kobieca, wskazuje jeden z nich
Cykl warsztatów Wrzeszcz dla najmłodszych - to najnowsza propozycja Fundacji Palma, która ponad wszystko stawia sobie za cel szerzenie dziejów Wrzeszcza i budowanie świadomości lokalnej jego mieszkańców
Fot. Daria Szczygieł

O Fundacji Palma

Fundacja Palma już od siedmiu lat szerzy i odkrywa historię lokalną Wrzeszcza - zarówno Górnego, jak i Dolnego, nie dbając o powojenny podział administracyjny.

Realizowane dotąd przez Fundację projekty, m. in.: spacery architektoniczne po dzielnicy, książkowy Przewodnik po architekturze Wrzeszcza, muzyczna Noc Wrzeszcza, portal internetowy Instytut Langfuhr - zrozumieć Wrzeszcz,  przeznaczone były dla odbiorców dorosłych.

Nowa propozycja “Palmy” skierowana jest do wrzeszczan i wrzeszczanek w wieku lat 7 -11 i ich rodziców oraz opiekunów. “Wrzeszcz dla najmłodszych” to cykl edukacyjnych warsztatów z dziejów Wrzeszcza:

  • architektury,
  • parków, losów słynnych mieszkanek
  • oraz historii dzielnicy.

- W szkole uczymy się historii ogólnej, ale niewiele jest działań i projektów, które przybliżają historię najbliższego otoczenia. Dlatego stworzyliśmy dla dzieci program dotyczący historii lokalnej, którego celem jest nie tylko pozyskanie wiedzy o dzielnicy, ale także rozwój talentów artystycznych - mówią Natalia Koralewska i Jakub Knera z Fundacji Palma. - Podczas “Wrzeszcza dla najmłodszych” dzieci rozwijać będą talenty artystyczne, pobudzać wyobraźnię i tworzyć prace plastyczne. 

niewyraźnie widoczna postać kobieca przy stole pełnym materiałów plastycznych
Warsztaty odbywają się we wrzeszczańskich filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
Fot. Daria Szczygieł

HARMONOGRAM WARSZTATÓW “Wrzeszcz dla najmłodszych”

Aby zapisać się na bezpłatne warsztaty, należy wysłać zgłoszenie na adres mailowy info@fpalma.pl, załączając wypełnioną kartę zgłoszenia.

Karta zgłoszenia i instrukcja zapisów/ regulamin, dostępne są na stronie Fundacji 

Biblioteka pod Kotem i Myszą / zapisy trwają!

  • 23.11 / czwartek / 17.00 - 19.00 / Temat: Architektura Wrzeszcza
  • 30.11 / czwartek / 17.00 - 19.00 / Temat: Historia Wrzeszcza

Biblioteka Kolonia / zapisy trwają!

  • 28.11 / wtorek / 16.00 - 18.00 / Temat: Park Jaśkowej Doliny
  • 05.12 / wtorek / 16.00 - 18.00 / Temat 4: Historia Wrzeszcza

Biblioteka Manhattan  / zapisy trwają!

  • 1.12 / piątek /  17.00 - 19.00 / Temat: Wrzeszczanki

Tematyka warsztatów “Wrzeszcz dla najmłodszych”

  • Herstoria - opowieść o mieszkankach Wrzeszcza

Pierwszym tematem będzie życiorys słynnych i mniej znanych mieszkanek Wrzeszcza - bohaterkami będą założycielki stowarzyszeń i ruchów społecznych, artystki, pedagożki i aktywistki. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów poznają sylwetki takich postaci jak: Alma Richter, Anna Walentynowicz, Anna Tuschinski oraz Janina Jarzynówna-Sobczak

  • Park Jaśkowej Doliny - o roli parków w mieście

Jeden z najstarszych publicznych parków w Europie - zielone płuca Wrzeszcza, miejsce kilkudziesięciu wzgórz, plac zabaw i uciech od kilkuset lat, świadek wizyt rodziny królewskiej, spektakli, koncertów i przejazdów na sankach. Początki parku sięgają pierwszej połowy XIX wieku. W tutejszych okolicach powstawały malownicze wille, na początku XX wieku otwarto Teatr Leśny, ale także mieszkańcy Gdańska organizowali imprezy, w tym najsłynniejszą, Noc Sobótkową odbywającą się podczas najkrótszej nocy w roku. Historia Parku Jaśkowej Doliny będzie punktem wyjścia do opowieści o tej części dzielnicy oraz o roli przyrody w mieście.

  • Architektura Wrzeszcza - Dolarowiec - historia modernistycznego wieżowca

Wrzeszcz w przeciwieństwie do Głównego Miasta uniknął tak ogromnych zniszczeń wojennych i zdecydowana większość jego architektonicznych zabudowań przetrwała. Po 1945 roku to właśnie we Wrzeszczu upatrywano nowego centrum miasta - powstawały nowe inwestycje mieszkaniowe oraz projektowane były budynki użyteczności publicznej. Dzielnicę przygotowywano do nowomiejskiego życia, stawiając tu na nowoczesną architekturę, która przeplatała się z przedwojenną zabudową dzielnicy. Dziś jest żywą lekcją historii dla mieszkanek i mieszkańców. 

  • “Wrzeszcz, czyli Langfuhr” - o historii naszej dzielnicy

Wrzeszcz jako jedna z najstarszych dzielnic Gdańska szczyci się długą i bogatą historią. Od jego początków, jeszcze jako małej miejscowości, przez rozwój przemysłowy do jakiego doszło tu pod koniec XIX wieku, okres Wolnego Miasta Gdańska, wojnę, czas kształtowania się Gdańska w okresie PRL, aż po czasy współczesne, ulegał nieustannym przemianom. W trakcie tych metamorfoz cały czas kształtowała się bogata tożsamość tej dzielnicy – zarówno kiedy spojrzy się na nią przez pryzmat architektoniczny, kulturalny, ale przede wszystkim społeczny. Celem warsztatów jest edukacja z zakresu historii lokalnej i dzielnicowej.

grafika promująca projekt wrzeszcz dla najmłodszych
 

Autorki projektu "Wrzeszcz dla najmłodszych"

Prowadząca zajęcia: 

Joanna Raftopulos - historyczka i archeolożka, autorka projektów edukacyjnych o tematyce regionalnej w trójmiejskich instytucjach kultury. Licencjonowana przewodniczką po Trójmieście. Pasjonatka i popularyzatorka historii Gdańska. 

Autorka scenariuszy:

Dagmara Rejkowska - pedagożka, edukatorka, nauczycielka Montessori. Absolwentka Pedagogiki Społecznej, Wczesnoszkolnej, Terapii Pedagogicznej na Uniwersytecie Gdańskim, rocznego kursu Montessori. Od wielu lat zaangażowana w edukację dzieci i młodzieży, autorka scenariuszy zajęć oraz programów profilaktyczno-wychowawczych.

Koncepcja projektu i opracowanie merytoryczne:

Natalia Koralewska - kuratorka i organizatorka, współzałożycielka Fundacji Palma, w ramach której realizuje projekty społeczno-kulturalne związane z budowaniem lokalnej tożsamości. Absolwentka filozofii i Gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz Krytyki Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 


Organizator: Fundacja Palma

Partnerzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Klub Młodego Wrzeszczaka

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk

Autor identyfikacji wizualnej: Kamil Kak

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia