Do przetargu zgłosiły się dwie firmy. Jednak jedna z nich złożyła swoją ofertę niezgodnie z procedurami, w związku z czym DRMG analizowało jedynie propozycję firmy Highway sp. z o.o. z Gdańska. Wyceniła ona swoje usługi na kwotę 392 370 złotych. Podpisano umowę, a spółka Highway ma, zgodnie z warunkami przetargu 210 dni od daty zawarcia umowy, na przygotowanie dokumentacji.
Węzeł we Wrzeszczu powstanie w ramach większego projektu, który otrzymał dofinansowanie unijne, pod nazwą „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”. Dotyczy on tras dojazdowych dla rowerów do węzłów Gdańsk Główny i Wrzeszcz, a także do przystanków SKM i PKM.
Ponad 18 mln złotych dodatkowego dofinansowania z UE dla ważnych gdańskich projektów
Co powstanie przy samym dworcu?
W przypadku Wrzeszcza, wstępne projekty zakładają budowę dwóch parkingów rowerowych na około 500 miejsc. Jedną z proponowanych lokalizacji jest obecny budynek pełniący dziś funkcję zaplecza technicznego dla kierowców komunikacji miejskiej. Parkingi rowerowe mogłyby mieć formę ażurową krytą wiatą lub kubaturową.
Wstępne założenia określają też budowę trzech miejsc postojowych typu Kiss&Ride po stronie budynków dworca kolejowego, a także budowę dwóch nowych miejsc dla taksówek - w bezpośrednim sąsiedztwie wyjść z peronów PKP. Miejsca K&R zaprojektowano wstępnie w formie równoległej drogi serwisowej o szerokości 3 metrów, oddzielonej od głównej jezdni separacją o szerokości 0,7 m, dodatkowo wyniesioną o12 cm ponad powierzchnię jezdni. Takie rozwiązanie ma zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu oraz wymusić „rotację pojazdów” i zminimalizować ryzyko dłuższego postoju aut niż będzie to przewidziane znakami pionowymi. Zamontowane zostaną także słupki uniemożliwiające wjazd i parkowanie na chodniku.
Wstępne plany zakładają również montaż trzech nowych tablic informacji pasażerskiej SIP, a także przebudowę chodników, dopasowanych do planowanego zagospodarowania.
Zaplanowana inwestycja będzie także dostosowana do koncepcji układu drogowego opracowanego dla planowanej rozbudowy Galerii Bałtyckiej.
W najbliższych latach zmieni się nie tylko otoczenie dworca, ale i sam budynek kolejowy we Wrzeszczu. PKP SA planuje bowiem jego przebudowę. W ramach inwestycji m.in. powiększona zostanie poczekalnia dla podróżnych.
Obecny budynek przeszedł tzw. lifting przed organizowanymi także w Gdańsku meczami piłkarskimi w ramach mistrzostw Euro 2012. Teraz przyszedł czas na jego gruntowną modernizację: wyburzona zostanie część dworca, dzięki czemu "otworzy się" wyjście z obiektu w stronę ul. Dmowskiego. Wewnątrz zamontowane zostaną także paczkomaty, biletomaty i skrytki bagażowe. Budynek zostanie także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowana zostanie też część dworca po drugiej stronie tunelu, która stanowić będzie całkowicie niezależną część komercyjną.
Przetarg na prace budowlane planowany jest na przełomie II i III kwartału 2020 roku. Szacowany koszt inwestycji to około 8 mln zł.