• Start
  • Wiadomości
  • W parku Jaśkowa Dolina nowa atrakcja - pole do gry w disc golfa. Otwarcie w sobotę

Wrzeszcz Górny. W parku Jaśkowa Dolina nowa atrakcja - pole do gry w disc golfa. Otwarcie w sobotę

We wrzeszczańskim lesie, obok Podleśnej Polany, powstało - pierwsze w całym województwie pomorskim - pełnowymiarowe pole do gry w disc golfa. Gra łączy zasady golfa i frisbee. Inwestycję zgłosili do Budżetu Obywatelskiego 2020 członkowie Trójmiejskiego Klubu Disc Golfa Griplock. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zakończył już procedurę odbiorową, a uroczyste otwarcie odbędzie się w sobotę, 18 września 2021 r., o godz. 10.
16.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak wyglądają metalowe kosze do gry w disc golfa
Tak wyglądają metalowe kosze do gry w disc golfa
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

 

Nową inwestycję gdańszczanie zawdzięczają grupie pasjonatów, którzy założyli klub - Trójmiejski Klub Disc Golfa Griplock - i spotykali się regularnie, by ćwiczyć, choć dysponowali zaledwie jednym specjalistycznym koszem do gry. W końcu, zaproponowali gdańskiej społeczności, aby w ramach Budżetu Obywatelskiego, zbudować kilka profesjonalnych pól do gry. Ze wskazanych lokalizacji, tylko ta w Jaśkowym Lesie (przy ul. Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu Górnym) spotkała się z dużym poparciem. 

- Dotąd nie było w mieście pola, na którym moglibyśmy grać, dlatego trudno obecnie powiedzieć, czy jest zainteresowanie taką dyscypliną sportu - zaznacza Kamil Kiljan z Trójmiejskiego Klubu Disc Golfa Griplock, wnioskodawca zwycięskiego projektu BO. - Mam nadzieję, że to nastąpi, bo będzie w końcu gdzie trenować. W naszym klubie, liczącym obecnie 10 osób, mamy przenośny kosz, do którego dotąd wrzucaliśmy dyski. To była jednak namiastka disc golfa. Powstałe pole będzie miejscem, z którego na pewno będą korzystać zawodnicy nastawieni sportowo na tę dyscyplinę.

Wybudowane we wrzeszczańskim lesie pole jest wyposażone w 14 specjalnych metalowych koszy, 14 torów rozbiegowych, 14 tabliczek lokalizacyjnych, jedną tablicę z planem pola i instrukcją gry. Całość kosztowała 60 tys. złotych. Trójmiejski Klub Disc Golfa Griplock będzie, zgodnie z umową, opiekunem pola i animatorem organizowanych tu imprez.

Na czym polega ta zabawa? Nie jest nowa. Powstała w latach 70. w USA, wraz z pojawianiem się frisbee. Disc golf, jak tłumaczy Kamil Kiljan, jest bardzo podobny do tradycyjnego golfa. Jednak zamiast dołków są metalowe kosze z łańcuchami, a zamiast kijów i piłeczek - różnego rodzaju dyski. Zawodnicy, rzucając dyskami, muszą zdobywać kolejne kosze. Im mniej rzutów, tym lepiej. Zasad gry można nauczyć się korzystając z tablicy informacyjnej zlokalizowanej na skraju Podleśnej Polany. 

Pierwsze rozgrywki odbędą się w sobotę, 18 września 2021 r., podczas uroczystości otwarcia tego miejsca - godz. 10. Obiekt w parku Jaśkowa Dolina będzie ogólnodostępny i otwarty przez cały rok.

 

Tak wygląda tor rozbiegowy dla zawodników grających w disc golfa
Tak wygląda tor rozbiegowy dla zawodników grających w disc golfa
Fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

 

Choć oficjalnie pole do gry zostanie otwarte w sobotę, już od kilku dni nowe kosze testują mieszkańcy.

- Organizujemy już treningi otwarte, a nawet ligę towarzyską. Widzimy kolejne, nowe osoby, które do nas dołączają. To cieszy - nie ukrywa Kamil Kiljan.

 

To plan pola do gry w disc golfa w Jaśkowym Lesie
To plan pola do gry w disc golfa w Jaśkowym Lesie
Mat. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

 

W Gdańsku realizowane są już kolejne zwycięskie projekty gdańskiego Budżetu Obywatelskiego z poprzednich lat. Tymczasem trwają przygotowania do kolejnej już edycji - BO2022.

Zgodnie z ogłoszonym przed kilkoma miesiącami harmonogramem, 15 września zakończyła się weryfikacja projektów BO zgłoszonych w maju br. Urzędnicy pracują jeszcze nad ostatnimi odwołaniami, które zgłosili niektórzy wnioskodawcy. W ostatnich miesiącach pracownicy poszczególnych wydziałów w Urzędzie Miejskim, a także miejskich spółek, sprawdzali czy zaproponowane przez gdańszczan pomysły są możliwe do realizacji m.in. pod kątem prawnym i finansowym. Sprawdzano też, czy proponowane lokalizacje znajdują się na terenach miejskich, itp.

Najpóźniej 20 września odbędzie się losowanie numerów projektów, które trafią na listy do głosowania. Samo głosowanie na projekty BO 2022 odbędzie się w dniach 4 - 18 października br.

Mieszkańcy złożyli w tym roku, w systemie elektronicznym, 708 projektów, w tym 200 w kategorii Zielonego Budżetu Obywatelskiego. To o 79 więcej projektów niż przed rokiem. Zgodnie z ustawą, każdy wnioskodawca miał obowiązek złożenia także papierowej wersji wniosku w wyznaczonym terminie. Doświadczenie poprzednich edycji pokazywało jednak, że część osób już tej procedury nie dopełniała, przez co wniosek automatycznie musiał być odrzucany.

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia