• Start
  • Wiadomości
  • Wrzeszcz Górny. Radni i aktywiści zachęcają do sprzątania Cmentarza Brętowskiego

Wrzeszcz Górny. Radni i aktywiści zachęcają do sprzątania Cmentarza Brętowskiego

Cmentarz Brętowski wpisany jest do rejestru zabytków. Choć administrowany jest przez pobliską parafię, to mieszkańcy Wrzeszcza Górnego angażują się w jego porządkowanie. Na pierwszą w tym roku akcję sprzątania nekropolii aktywiści zapraszają wszystkich chętnych. Warto zadbać o rękawiczki jednorazowe i niezbędny sprzęt, w tym grabie.
26.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W sobotę, 28 maja, odbędzie się pierwsza w tym roku akcja sprzątania terenu Cmentarza Brętowskiego
W sobotę, 28 maja, odbędzie się pierwsza w tym roku akcja sprzątania terenu Cmentarza Brętowskiego
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Sobotnie sprzątanie nekropolii

Sprzątanie cmentarza we Wrzeszczu zaplanowano w najbliższą sobotę, 28 maja, w godz. 12 - 15.

- Pełni energii spotykamy się ponownie w terenie. Warto przygotować się na przycinanie i grabienie trawy. Spróbujemy też podnieść kilka kolejnych grobów. Z pewnością nie zabraknie też nowych odkryć - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Zebrane odpady odbiorą już miejskie służby.

Sobotniej akcji patronują: Pomorskie Towarzystwo Genealogiczne i Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny.

Rada Dzielnicy chciała wpisu do rejestru zabytków 

Cmentarz Brętowski znajduje się w granicach administracyjnych dzielnicy Wrzeszcz Górny, pomiędzy ul. Słowackiego a przystankiem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Zmarłych chowano tutaj w latach 1904 -1947. Nekropolię zamknięto w 1956 r. Do dzisiaj zachowała się tylko jej część, od strony ulicy Słowackiego, gdzie zobaczyć można stare, często pięknie stylizowane nagrobki. Na nieistniejącym już fragmencie cmentarza stoi dzisiaj kościół i garaże. W pobliskim lesie znajdowała się z kolei część cmentarza, na którym chowano dzieci.

Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny podjęła uchwałę w sprawie wpisu tej nekropolii do rejestru zabytków w październiku 2020 r. Ochroną konserwatorską objęto "założenie krajobrazowe, starodrzew, ogrodzenia od strony ul. Słowackiego, a także nagrobki - zarówno te zachowane w całości, jak i częściowo, oraz zachowane w formie reliktów".

Wrzeszcz Górny. Rada dzielnicy chce wpisu Cmentarza Brętowskiego do rejestru zabytków

Historia Cmentarza Brętowskiego

Cmentarz Brętowski został założony w 1904 r. , jako parafialny, dla ówczesnego kościoła Najświętszego Serca Jezusowego we Wrzeszczu. Rozbudowano go w 1920 r. w kierunku zachodnim. W północnej części, na osi głównej alei, wybudowano w roku 1921 neogotycką kaplicę cmentarną, przebudowaną później na konsekrowany w 1925 r. kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Najstarsza część cmentarza została zlikwidowana przed rokiem 1940. Nekropolia jest nieczynna od roku 1947, a zamknięta - od 1956 r. W roku 1979 w północnej części (za kościołem) usunięto nagrobki i wyrównano teren, w 1988 r. rozebrano kaplicę cmentarną i rozpoczęto budowę nowej świątyni (kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy). Cmentarz założono na planie regularnym, o powierzchni 2,50 ha, w kształcie prostokąta wydłużonego w kierunku północ-południe, z alejami przecinającymi się pod kątem prostym. Założenie zostało zlikwidowane w latach 80. i 90. XX wieku. Pozostawiono tylko południową część z zachowanym drzewostanem, nagrobkami oraz fragmentami ogrodzenia od strony ul. Słowackiego. W ciągu głównej alei, na owalnej wysepce z krzyżem cmentarnym, pozostawiono nagrobki proboszczów kościoła w Brętowie.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo