• Start
  • Wiadomości
  • Wrzeszcz Dolny. PKP wybrało firmę, która wyremontuje budynek dworca kolejowego

Wrzeszcz Dolny. PKP wybrało firmę, która wyremontuje budynek dworca kolejowego

Dworzec we Wrzeszczu, jeden z najbardziej "obleganych" przez pasażerów w Gdańsku, przejdzie gruntowny remont. obiekt pod koniec przyszłego roku cieszyć będzie oko nowoczesnym, ciekawszym wyglądem. Polskie Koleje Państwowe właśnie wybrały wykonawcę prac. Te powinny ruszyć w połowie bieżącego roku.
14.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tak będzie wyglądał dworzec kolejowy we Wrzeszczu już pod koniec 2022 roku
Tak będzie wyglądał dworzec kolejowy we Wrzeszczu już pod koniec 2022 roku
Mat. PKP SA

 

- W postępowaniu dla modernizacji dworca Gdańsk Wrzeszcz za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez Tym-Bud Zakład Remontowo-Budowlany Waldemar Tymoszewski. Jej wartość to około 13,2 mln zł brutto - potwierdza Aleksandra Grzelak z Biura Komunikacji Polskich Kolei Państwowych S.A. - Planujemy, że rozpoczęcie inwestycji nastąpi w połowie tego roku, a zakończenie - w drugiej połowie 2022 r.

Budynek wrzeszczańskiego dworca liczy sobie już 70 lat. W tym czasie przeszedł kilka remontów, pojawiły się też tzw. dobudówki. Tymczasem zaplanowane prace zakładają powrót do jednolitej bryły.

Elewacja obiektu wykonana zostanie ze stali i szkła, co nadać ma "niemłodemu" już dworcowi nowoczesny i nieco industrialny charakter, nawiązujący też do wyglądu sąsiednich peronów.

Dworzec zostanie podwyższony, powiększona i zmodernizowana zostanie także strefa obsługi podróżnych wraz z poczekalnią - będzie w niej także jaśniej, dzięki zaplanowanemu wielkoformatowemu przeszkleniu w jednej ze ścian.

 

Poczekalnia dworca we Wrzeszczu stanie się jaśniejsza, większa i przyjaźniejsza
Poczekalnia dworca we Wrzeszczu stanie się jaśniejsza, większa i przyjaźniejsza
Mat. PKP SA

 

Przestrzeń obsługi pasażerów i lokale komercyjne (w planach są trzy), zostały zaaranżowane na nowo. Przewidziano także przestrzeń pod ogródki gastronomiczne. Dworzec po przebudowie ma być w pełni przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności.

W ramach modernizacji zaprojektowano też rozwiązania, które sprawią, że obiekt stanie się proekologiczny - na wizualizacjach widać częściowo zielony dach, m.in. z roślinnością pnącą widoczną od strony peronów oraz panele fotowoltaiczne. Wtórne dobudówki od strony wschodniej zostaną wyburzone.

Na realizację prac przeznaczono 539 dni, czyli blisko 18 miesięcy. W czasie prac podróżni będą korzystać z dworca tymczasowego - będzie to specjalnie przystosowany kontener (podobny do tego, który stanął przy dworcu w centrum Gdańska), który stanie przy przejściu pod torami z ul. Dmowskiego do parku Kuźniczki.

Remont będzie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

 

TV

W historycznym miejscu byłej Stoczni Gdańskiej nadal buduje się statki