Wronia Górka zyska kolejne atrakcje. Będzie też oświetlenie

Wronia Górka to urokliwe miejsce w dzielnicy Aniołki, a do końca roku zyska jeszcze na atrakcyjności. Podpisano umowę na zagospodarowanie tego terenu.
29.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać ścieżki w lesie, prawdopodobnie w parku lub rezerwacie przyrody. Jest tu kilka dróg: jedna główna, szersza i wydaje się być bardziej utwardzona, biegnie wzdłuż zdjęcia, i dwie mniejsze ścieżki, które odchodzą w lewo, w głąb lasu. Po prawej stronie zdjęcia jest ławka skierowana w stronę słońca, która jest pusta oprócz małego, różowego przedmiotu na jednym z końców siedziska. Drzewa mają młode, zielone liście, co sugeruje, że jest wiosna. Słońce przebija się przez listowie, tworząc cienie na ziemi.
Teren Wroniej Górki obejmuje powierzchnię blisko 11 hektarów
fot. DRMG

Co będzie robione na Wroniej Górce?

Pod koniec 2024 r. mają zakończyć się prace związane z zagospodarowaniem dojścia do Wroniej Górki od strony ul. Wroniej. W minionym tygodniu podpisano umowę na realizację zadania z firmą Mille Sun. Koszt prac to ponad 257 tys. złotych.

Inwestycja obejmuje uporządkowanie terenu i zagospodarowanie dojścia wraz z nasadzeniami na Wronią Górkę od strony ulicy Wroniej do istniejących schodów.  W ramach przedsięwzięcia planowane jest wykonanie ścieżki pieszej ze schodami terenowymi, budowę placu zabaw wraz z małą architekturą i stojakami na rowery.  Dużą część terenu planuje się zostawić w stanie naturalnym. W pobliżu placu zabaw pojawi się również oświetlenie.  

Na zdjęciu widać drewniany placyk zabaw. W centrum znajduje się duża, sześciokątna altana z ławkami, a dookoła niej rozłożony jest żwir. Z lewej strony obrazu widać metalowe, proste stojaki na rowery. Całość umiejscowiona jest wśród drzew, co sugeruje, że to miejsce znajduje się w parku lub lesie. Obraz został uchwycony z perspektywy drewnianej konstrukcji, która może być częścią innego urządzenia zabawowego lub altanki.
Altanka i drewniany placyk zabaw na Wroniej Górce
fot. DRMG

Wronia Górka - jaka jest

Teren Wroniej Górki obejmuje powierzchnię blisko 11 hektarów. Jest to teren leśny rozpościerający się pomiędzy cmentarzem Garnizonowym i Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich oraz ul. Giełguda od strony południowej, osiedlem „Focha” i akademikami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego od zachodu, Placem Zebrań Ludowych od wschodu. Od strony południowej otacza on tzw. Kolonię Przybyszewskiego - zgrupowanie domków, w przeważającej większości substandardowych. Na teren Górki prowadzi kilka wejść. Jedno z nich znajduje się od strony ul. Wroniej. Kolejne wejście prowadzi od ul. Giełguda. Na ten teren prowadzą też dojścia z ul. Kopernika (odgrodzone szlabanem), od strony Placu Zebrań Ludowych, a także z ul. Giełguda na wysokości budynku nr 25A.

Na terenie lasu przeważa tzw. las świeży, w którym dominującym gatunkiem jest dąb i buk. W poszyciu rośnie też bez czarny, śnieguliczka, klon, lipa i dąb. Pozostałą część stanowi tzw. las mieszany świeży, gdzie dominuje sosna, buk i dąb, a w poszyciu rosną: bez czarny, klon, jawor, głog i dąb oraz podlegający ochronie gatunkowej bluszcz pospolity.

Wybierz się na Wronią Górkę. Wspaniałe miejsce do rekreacji i odpoczynku

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!