"Incentive" to pierwotnie kuter rybacki, który został przez ostatniego właściciela, Brytyjczyka, przerobiony na jacht. Zatonął w Marinie Gdańsk, administrowanej przez Gdański Ośrodek Sportu, w dniu 16 czerwca 2016 roku. W kolejnych dwóch dniach właściwe służby - w tym Państwowa Straż Pożarna - przeprowadziły niezbędne czynności, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Z jachtu usunięto luźne części, które zostały zebrane i skatalogowane, jak również wypompowano paliwo i oleje, znajdujące się w zbiornikach. GOS wezwał właściciela jednostki do podjęcia niezbędnych działań, mających na celu wyłowienie zatopionej jednostki. Równocześnie powiadomił Urząd Morski w Gdyni, któremu podlega Port Gdańsk (a którego częścią jest Marina Gdańsk), a także Państwową Komisję Badania Wypadków Morskich.
Dyrektor Urzędu Morskiego 19 października 2016 r. wyznaczył właścicielowi jednostki termin na wydobycie jachtu do końca stycznia 2017 roku. Umotywował to faktem, iż jednostka utrudnia żeglugę i działania remontowe w Marinie Gdańsk oraz uniemożliwia realizację ustawowych obowiązków przez GOS.
Właściciel "Incentive" nie podejmował jednak żadnych kroków w celu wydobycia zatopionego kutra.
W dniu 7 czerwca 2019 roku, Sąd Rejonowy Gdańsk Południe wydał orzeczenie w tej sprawie: wrak ma być usunięty przez GOS, a kosztami tej operacji należy obciążyć właściciela jednostki.
Operacja wydobycia rozpoczęła się w sobotę, 28 września 2019 roku, przed godziną 8.00 rano.
"Incentive" to kuter ożaglowany. Jego dane techniczne:
- długość 17 m
- szerokość 5,2 m
- zanurzenie 2,2 m
- waga około 40 ton
- poszycie drewniane
W operacji wyciągania wraku brał udział żuraw pływający REM220, należący do Gdańskiej Stoczni Remontowej SA. To specjalistyczna jednostka pływająca, znajdująca zastosowanie przy pracach w basenach portowych, kanałach, stoczniach. Ma własny napęd.
Żuraw wyposażony jest w dwa haki główne o udźwigu 100 ton każdy (łącznie 200 ton) oraz w hak pomocniczy - udźwig 40 ton.
Wrak "Incentive" po wyciągnięciu z wody ważył 72 tony.
Wydobyciem wraku kutra zajęła się firma PC DIVERS z Gdańska, która wygrała przetarg.
- Umowa opiewa na kwotę 195 498 złotych i obejmuje przeprowadzenie operacji wyciągnięcia, przetransportowania i składowania przez wyznaczony okres (6 miesięcy) jednostki na lądzie - mówi Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu. - Kolejnym krokiem będzie opracowanie wyceny wartości wraku. W zależności od tej wyceny podjęta zostanie decyzja o przeprowadzeniu jego sprzedaży w toku egzekucji, z której środki zostaną przeznaczone na pokrycie istniejącego zadłużenia armatora wobec gminy.
Operacja wydobycia trwała ponad cztery godziny. Dźwig przetransportował jednostkę na teren byłej Hydrobudowy, na wyspie Ostrów.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OPERACJI WYDOBYCIA KUTRA