Wraca tablica upamiętniająca Annę Walentynowicz. Pierwszą ukradziono

W środę, 14 sierpnia, o godz. 14 w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Grunwaldzkiej 49 odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Annę Walentynowicz. Nowa znacznie różni się od poprzedniej i nie będzie już atrakcyjna dla miłośników złomu. Przypomnijmy, że poprzednia tablica została skradziona 29 czerwca 2023 roku.
12.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta patrzy w obiektyw
Anna Walentynowicz w 2003 roku
fot. Maciej Kosycarz/KFP

Kradzież pierwszej tablicy

To był skandal. 29 czerwca 2023 roku z elewacji budynku, przy którym we Wrzeszczu mieszkała legendarna działaczka Solidarności Anna Walentynowicz, została skradziona tablica z jej nazwiskiem. 

Obok znajduje się skwer jej imienia oraz poświęcony jej pomnik.

Tablica została wyrwana wraz z tynkiem. W ścianie zostały dziury. Mimo, że sprawą zajęła się policja, tablica nie została odnaleziona, sprawców nie wykryto. 

Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, informowała wtedy: "30 czerwca na podstawie doniesień dotyczących kradzieży tablicy poświęconej Annie Walentynowicz, policjanci zajęli się sprawą. Funkcjonariusze wykonali oględziny miejsca zdarzenia i przeprowadzili rozmowy z osobami, które mogą mieć informacje na temat zdarzenia. Dodatkowo funkcjonariuszom zostały zlecone zadania kontroli punktów skupu złomu, w których sprawcy mogli spieniężyć taki łup".

Co się stało z tablicą poświęconą Annie Walentynowicz?

Odsłonięcie pierwszej tablicy w 2011 roku

Tablica poświęcona Annie Walentynowicz została odsłonięta 8 kwietnia 2011 r., tuż przed rocznicą katastrofy smoleńskiej. W odsłonięciu wzięli udział ówczesny przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, który odsłonił tablicę. 

ludzie przy tablicy wiszącej na ścianie budynku
8 kwietnia 2011. Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Annie Walentynowicz. Tablicę odsłania wnuk Anny Walentynowicz - Piotr; po lewej ówczesny przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Napis na skradzionej tablicy głosił: "W tym domu mieszkała Anna Walentynowicz (1929-2010) Wierna Bogu oraz idei suwerennej i silnej Polski. Oddana walce o godne traktowanie robotników. Działaczka oporu antykomunistycznego. Legenda Solidarności. Zginęła tragicznie w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku".

Kim była Anna Walentynowicz? 

Anna Walentynowicz to robotnica stoczni Gdańskiej, współtwórczyni Wolnych Związków Zawodowych (WZZ) na Pomorzu, opozycjonistka. W późniejszych latach skłócona z Lechem Wałęsą. 

W 1980 roku zwolnienie Anny Walentynowicz było bezpośrednią przyczyną wybuchu strajków sierpniowych i w efekcie późniejszego powstania Solidarności. 

Anna Walentynowicz 10 kwietnia 2010 r. znajdowała się na pokładzie samolotu prezydenckiego jako członkini delegacji, która miała wziąć udział w uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Zginęła w tej katastrofie. Honorowa Obywatelka Miasta Gdańska.

Jest nowa tablica 

W środę, 14 sierpnia, o godz. 14.00 w Gdańsku Wrzeszczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia nowej tablicy upamiętniającej Annę Walentynowicz na elewacji budynku przy ul. Grunwaldzkiej 49 (tablica wisi już na budynku, ale w środę zostanie uroczyście odsłonięta). 

Nowa tablica zawisła na budynku dzięki grupie radnych gdańskich, którzy wystąpili do Biura Prezydenta ds. Kultury UM w Gdańsku z wnioskiem o ponowne upamiętnienie Anny Walentynowicz po kradzieży oryginalnej tablicy. Wśród podpisanych byli Emilia Lodzińska, Agnieszka Owczarczak, Andrzej Kowalczys, Łukasz Bejm, Anna Golędzinowska i inni.   

Nowa tablica, po polsku i angielsku, przypomina zasługi Anny Walentynowicz. Jej treść różni się jednak od poprzedniej.

Po polsku brzmi następująco:

"W tym budynku mieszkała i prowadziła działalność antykomunistyczną ANNA WALENTYNOWICZ (1929-2010) członkini Wolnych Związków zawodowych Wybrzeża, sygnatariuszka Porozumienia Gdańskiego, działaczka NSZZ "Solidarność", honorowa obywatelka Gdańska. 

tablica pamiątkowa na ścianie budynku
Nowa tablica poświęcona pamięci Anny Walentynowicz
fot. Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

Ta tablica jest podobna do innych tablic pamiątkowych umieszczonych już w przestrzeni Gdańska. Upowszechniają one wśród mieszkańców i turystów wiedzę o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii Europy, Polski, Pomorza i Gdańska. Tablice wykonane są z blachy emaliowanej, mają znormalizowany kształt i kolorystykę. 

Już 36 tablic pamiątkowych w Gdańsku 

 

TV

Jestem z Gdańska. Piotr Jacoń: - Być dla innych, być dla siebie