Gdańskie Przestrzenie Lokalne to projekt realizowany przez Biuro Rozwoju Gdańska przy współudziale mieszkańców i Rad Dzielnic. Jego celem jest poprawa funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznych zlokalizowanych w gdańskich dzielnicach i osiedlach.
Wyznaczono 108 lokalizacji (stan na 15 kwietnia 2021), które powinny stać się bardziej atrakcyjne i funkcjonalne dla lokalnych społeczności.
Opracowanie służy przede wszystkim mieszkańcom, Radom Dzielnic, lokalnym liderom i społecznikom, dla których spójne wytyczne mogą być pomocne przy składaniu wniosków do Budżetu Obywatelskiego, bądź przy realizacji projektów w ramach środków własnych Rad Dzielnic.
Jedną z opracowanych lokalizacji jest rejon ul. Piecewskiej w dzielnicy Piecki-Migowo. Według specjalistów z BRG teren ten posiada duży potencjał.
- Potencjał historyczno-krajobrazowy związany jest z Dworem Uphagena i jego parkiem, z kolei potencjał społeczny związany jest z Domem Sąsiedzkim i drobnym handlem lokalizującym się pomiędzy zielonym skwerem, a wejściem do sklepu Biedronka - wyjaśnia Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. - Natomiast potencjał rekreacyjny wiąże się z możliwością wprowadzenia nowego zagospodarowania na terenie dawnego parku oraz urządzenia zielonych skwerów wzdłuż ulicy Piecewskiej.
- Urządzenie szeregu przestrzeni zielonych wzdłuż ulicy Piecewskiej, umożliwi powstanie atrakcyjnej przestrzeni lokalnej służącej mieszkańcom - dodaje Agnieszka Rózga-Micewicz, projektantka Biura Rozwoju Gdańska.
Główny kierunek zmian w rejonie ul. Piecewskiej to: ruch pieszy priorytetowy na odcinku od Dworu Uphagena do Domu Sąsiedzkiego Piecki-Migowo.
Co zmieniłoby się w praktyce?
- Wypracowane z mieszkańcami wytyczne to uspokojenie ruchu i wprowadzenie strefy "tempo 30" oraz urządzenie zaproponowanych przejść dla pieszych w formie wyniesionej jezdni do poziomu chodników. Wprowadzenie takich rozwiązań umożliwi mieszkańcom bezpieczne i swobodne poruszanie się pomiędzy zielonymi skwerami wzdłuż ulicy - zaznacza Edyta Damszel-Turek.
- Ważnym elementem układu, wskazywanym przez mieszkańców podczas warsztatów, jest także urządzenie parku w miejscu działek nr 80/2 i 81/2 będących własnością Gminy Miasta Gdańska, z zachowaniem istniejących powiązań pieszych oraz uwzględnieniem tożsamości miejsca związanej z dawnym parkiem Dworu Uphagena - mówi Agnieszka Rózga-Micewicz.
Wskazane szczegółowe wytyczne projektowe to:
- Urządzenie przestrzeni ulicy z priorytetem dla ruchu pieszego na długości od proponowanego przejścia dla pieszych oznaczonego literą „a” do przejścia „b” w formie strefy uspokojenia ruchu tempo 30; urządzenie zaproponowanych przejść dla pieszych (a, b, c) w formie wyniesionej jezdni do poziomu chodników.
- Wykreowanie przestrzeni pieszej w formie „małego rynku” przed wejściem do obiektu handlowego. Preferowane zagospodarowanie np. w formie placyku z uwzględnieniem możliwości prowadzenia drobnego handlu lokalnego.
- Urządzenie parku w miejscu działek nr 80/2 i 81/2 będących własnością GMG, z zachowaniem istniejących powiązań pieszych oraz uwzględnieniem tożsamości miejsca związanej z dawnym parkiem Dworu Uphagena.
- Urządzenie i wyposażenie zielonych skwerów zlokalizowanych wzdłuż ulicy Piecewskiej.
- Maksymalne zachowanie zieleni wysokiej w obrębie przestrzeni lokalnej.
(kliknij w grafikę, aby powiększyć)
Teren przy ul. Piecewskiej jest jedną z 24 lokalizacji wybranych w dzielnicy urbanistycznej Wrzeszcz w ramach programu Gdańskich Przestrzeni Lokalnych.
W dzielnicy Piecki-Migowo wyznaczono jeszcze trzy inne lokalizacje:
- rejon ul. Marusarzówny
- rejon ul. Nałkowskiej
- rejon ul. Warneńskiej
(kliknij w grafikę, aby powiększyć)
Na stronie Biura Rozwoju Gdańska znajduje się interaktywna mapa, na której zaznaczono wszystkie 108 lokalizacji.
Więcej o Gdańskich Przestrzeniach Lokalnych.