• Start
  • Wiadomości
  • Wolontariusze zagraniczni w Gdańsku - pracują na mieście, szyją i szykują pokaz mody. Zajrzyj w sobotę na Ołowiankę

Wolontariusze zagraniczni w Gdańsku - pracują na mieście, szyją i szykują pokaz mody. Zajrzyj w sobotę na Ołowiankę

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku po raz drugi w tym roku gości młodych wolontariuszy z programu Europejski Korpus Solidarności. W naszym mieście przebywa 40 młodych ludzi (mają od 18 do 28 lat) z 14 krajów Europy. Spotkać ich można w różnych dzielnicach przy pracach społecznych, a na sobotę (24 lipca) szykują dla nas pokaz zrównoważonej mody na Ołowiance.
22.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
40 młodych Europejczyków, wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności spędza czas w Gdańsku na pracy, nauce i zabawie
40 młodych Europejczyków, wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności spędza czas w Gdańsku na pracy, nauce i zabawie
Fot. Fb Youth Wave 2021

 

Wizyta młodzieży odbywa się w ramach “Youth Wave” wspólnego projektu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku i Związku Harcerstwa Polskiego.

Pierwszy tydzień wolontariusze spędzili na warsztatach prowadzonych przez trenerów z całej Polski szkoląc się z takich dziedzin jak: animacja dziecięca, Cele Zrównoważonego Rozwoju, prawa człowieka, zdrowie psychiczne dzieci, partycypacja obywatelska.

W kolejnym tygodniu w mniejszych grupach wspomagali kadrę ZHP i prowadzili animację dla młodszych harcerzy na obozach (łącznie sześciu) rozsianych od Mazur po Łebę.

 

17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ - wokół nich odbywa się wolontariat Europejskiego Korpusu Solidarności
17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ - wokół nich odbywa się wolontariat Europejskiego Korpusu Solidarności
Fot. RCW w Gdańsku

 

Od 21 lipca są w Gdańsku, gdzie spotkać ich można przy różnorodnych działaniach w przestrzeni miejskiej: budują ogrodzenie ochronne dla żab wzdłuż ulicy Nowotnej na Stogach, na Biskupiej Górce i w Nowym Porcie wspomagają Fundację Gdańską i lokalne społeczności w projekcie rewitalizacji podwórek (do tej pory zajmowali się pieleniem i sadzeniem roślin), na Siedlcach będą odmalowywać elewację jednej z kamienic komunalnych. A poza tym - codziennie zwiedzają miasto i poznają polską kulturę, także tę kulinarną (szczególnie zachwycił ich smak pierogów z jagodami, z kurkami oraz ruskich, które najpierw wspólnie ulepili, a później - zjedli). 

Równolegle młodzi ludzie uczą się szyć (a zwłaszcza przerabiać ubrania!) przy wsparciu znawców krawiectwa z odzysku ze Spółdzielni Socjalnej ZEROBAN. W ten sposób szykują się do najważniejszego wydarzenia ich pobytu w Gdańsku.

 

Nauka szycia. Karolina Dwóżnik z gdańskiej Spółdzielni Socjalnej ZEROBAN (w różowej koszulce) i jej uczniowie - wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności
Nauka szycia. Karola Dwórznik z gdańskiej Spółdzielni Socjalnej ZEROBAN (w różowej koszulce) i jej uczniowie - wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W sobotę, 24 lipca wolontariusze zapraszają mieszkańców i turystów na  Międzynarodowe Targi Zrównoważonej Mody/Fashion Show na Ołowiance. Na zaaranżowanym specjalnie w tym celu za napisem GDAŃSK wybiegu mody młodzi ludzie pokażą swoje autorskie stylizacje wykonane wyłącznie z odzieży z drugiej ręki.

- Wciąż mało osób zdaje sobie sprawę, że branża modowa to druga co do wielkości branża na świecie zużywająca przy produkcji tkanin ogromne ilości wody, przez co ma wielki wpływ na środowisko naturalne - mówi Szymon Knitter z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Rynek odzieżowy działa poza tym w dużej mierze poprzez system pracy zagranicznego outsorcingu, który nie chroni pracowników. Zakupy z drugiej ręki zmniejszają popyt na nowe ubrania, przez co pozostają one dłużej w obiegu i są bardziej zrównoważone. Organizując show, połączony z akcją informacyjną na temat sposobu produkcji ubrań przygotowaną przez naszych wolontariuszy, chcemy zwrócić ludziom uwagę na ten problem i zainspirować ich do przejścia na stronę mody z drugiej ręki.

Oprócz show i plansz informacyjnych, młodzi ludzie przygotowali wiele gier i animacji, nie tylko dla najmłodszych, w programie: gra strategiczna, Kostka Rubika, memory, list do Ziemi, ramka na zdjęcia, origami, warsztat dziewiarski. 

Wydarzenie na Ołowiance zaplanowano w godzinach 12-14.30. Wstęp wolny.

 

Co to będzie? Okaże się podczas pokazu mody w sobotę, 24 lipca 2021
Co to będzie? Okaże się podczas pokazu mody w sobotę, 24 lipca 2021
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

- Większość wolontariuszy, którzy biorą udział w projekcie nie potrafi szyć, wyjadą więc z Gdańska z nową, praktyczną umiejętnością życiową. To też jest ważne w tym przedsięwzięciu - zaznacza Szymon Knitter.

Pokaz mody będzie również transmitowany na:

 

 

Projekt Youth Wave wpisuje się w przygotowania do objęcia przez Miasto Gdańsk tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu w 2022 r. Został dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej w ramach program Europejski Korpus Solidarności.

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic