• Start
  • Wiadomości
  • Kto zdobył tytuł Wolontariusza i Wolontariuszki Roku 2022?

Najaktywniejsi docenieni. Kto zdobył tytuł Wolontariusza i Wolontariuszki Roku 2022?

W sobotę, 3 grudnia, w gmachu Stacji Orunia przy ul. Dworcowej, odbyła się gala konkursu „Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu”. Nagrodzono najbardziej aktywnych w tym roku wolontariuszy, którzy wspierali m.in. uchodźców z Ukrainy, ale też tych, którzy angażowali się w kwestie medyczne mieszkańców Gdańska czy pomoc zwierzętom.
03.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Oto tegoroczni laureaci konkursu „Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu”
Oto tegoroczni laureaci konkursu „Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu”
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Podziękowanie Miasta Gdańska za aktywność wolontariuszy

Konkurs „Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu” w poprzednich latach organizowany był pod hasłem "Aktywni w mieście". W związku z tym, że Gdańsk został ogłoszony w 2022 r. Europejską Stolicą Wolontariatu, postanowiono w tym roku zmienić - wyjątkowo - nazwę konkursu. To rodzaj podziękowania naszego Miasta dla najbardziej aktywnych wolontariuszy, ich koordynatorów, organizacji pozarządowych, instytucji, grup i kół, które na co dzień dbają o wolontariuszy, a także docenienie ich ciekawych inicjatyw i zaangażowania.

W tym roku nagrody przyznano w czterech kategoriach:

  • Wolontariusz/-ka roku
  • Koordynator/-ka wolontariatu roku
  • Organizacja / Firma przyjazna wolontariuszom
  • Grupa / Klub / Rodzina wolontariacka/ki

100 tys. godzin pracy wolontariackiej w 3 miesiące

W trakcie sobotniej gali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała wolontariuszom za, powoli kończący się, bardzo wyjątkowy rok.

- Gdańsk wolontariatem stoi od wielu lat. Jestem z was szalenie dumna [...] W ubiegłym roku działaliśmy jeszcze w warunkach covidowych. Chyba wszyscy zastanawialiśmy się, kiedy w końcu "będzie normalnie". I przyszedł rok 2022. Gdańsk otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Założenia, jakie mieliśmy na ten rok, czyli 100 tysięcy godzin pracy wolontariackiej, tak naprawdę wypełniliśmy w jeden kwartał. Nikt nie spodziewał się, że to co wydarzyło się za naszą wschodnią granicą - haniebna agresja Rosji w Ukrainie, pomoże nam wszystkim być wolontariuszami - przyznała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - 3,6 tysiąca osób przewinęło się przez naszą akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie. Ale nie oznacza to, że nie byliśmy wolontariuszami w tych wszystkich innych miejscach - bo w naszym mieście nadal są ci, którym wy pomagacie na co dzień. Świećmy przykładem, wciągajmy w to innych, zarażajmy ideą wolontariatu. Zmieniajmy świat na lepsze - zaapelowała.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, podziękowali wolontariuszom za ich całoroczne zaangażowanie
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, podziękowali wolontariuszom za ich całoroczne zaangażowanie
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Przy okazji prezydent Dulkiewicz przypomniała, że już za tydzień Gdańsk będzie formalnie żegnał się z tytułem Europejskiej Stolicy Wolontariatu i oficjalnie przekaże ten tytuł naszym sąsiadom z Północy - norweskiemu miastu Trondheim.

W Gdański Tydzień Wolontariatu wjechaliśmy zabytkowym tramwajem. Każdy mógł skorzystać z przejażdżki

Na wolontariuszy w Gdańsku można liczyć

Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, także dziękował obecnym za aktywność w ostatnich miesiącach.

- Ten rok pokazał, że wszyscy razem jesteśmy jedną, niezwyciężoną ekipą. Mam wrażenie, że przed wolontariatem stawiane są co roku kolejne wyzwania. Najpierw mierzyliśmy się z pandemią. Potem zostaliśmy zaskoczeni konfliktem na Ukrainie, ale wy, wolontariusze, zawsze byliście, i zawsze jesteście na posterunku. Wiemy, że na was zawsze możemy liczyć, bezgranicznie. Myślę, że wobec tego, co działo się w Gdańsku w ostatnim czasie dzięki wam, warto przytoczyć cytat Winstona Churchilla: "Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym" - podkreślał Dawid Jastrzębski.

II Pomorskie Forum Wolontariatu. Spotkanie ludzi z misją

Kto został wolontariuszem roku 2022?

  • W kategorii "Wolontariusz/ka Roku" przyznano dwie równorzędne nagrody - dla Anny Pszczolińskiej i Krzysztofa Łęckiego.

Anna Pszczolińska jest radną dzielnicy Aniołki, zaangażowaną w sprawy społeczne mieszkańców. Zajmuje się m.in. organizacją akcji charytatywnych, pomocy materialnej, ale też nawiązywaniem kontaktów pomiędzy osobami potrzebującymi wsparcia a instytucjami. Organizuje też aktywności dla społeczności senioralnej.

Krzysztof Łęcki jest wolontariuszem, który przez wiele lat działał podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 2022 r. mocno zaangażował się w pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną.

Przyznano też dwa wyróżnienia. Trafiły one do Kingi Żołądek (wolontariuszki Fundacji Dr Clown) i Andrzeja Bloka (honorowego dawcy krwi, promującego aktywnie krwiodawstwo w szkołach średnich).

 

Oto Wolontariusz Roku 2022, pan Krzysztof Łęcki. W imieniu drugiej laureatki, Anny Pszczolińskiej, nagrodę odebrała przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki pani Monika Mazurowska
Oto Wolontariusz Roku 2022, pan Krzysztof Łęcki. W imieniu drugiej laureatki, Anny Pszczolińskiej, nagrodę odebrała przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki pani Monika Mazurowska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
  • W kategorii "Koordynator/ka Roku" zwyciężył Arkadiusz Kuźmiński, a wyróżnienie trafiło do Anny Bąk.

Arkadiusz Kuźmiński jest ratownikiem medycznym, pielęgniarzem i równocześnie strażakiem. Jest koordynatorem grupy kilkudziesięciu wolontariuszy działających w stowarzyszeniu "Adiutare". Prowadzi też dla nich szkolenia i pokazy.

Anna Bąk jest wolontariuszką Związku Harcerstwa Polskiego.

  • W kategorii "Organizacja przyjazna wolontariuszom" zwyciężył ZHP Chorągiew Gdańska, a wyróżnienie przyznano Stowarzyszeniu na Rzecz Ratownictwa "Adiutare".

Wolontariusze ZHP Chorągiew Gdańska w tym roku bardzo zaangażowali się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Na terenie Domu Harcerza w Gdańsku utworzono Główny Punkt Recepcyjny Wojewody Pomorskiego. Dziennie pomagano nawet 1 tys. osób. W sumie przez ten Punkt przeszło blisko 20 tys. uchodźców, którzy mogli liczyć m.in. na wsparcie harcerzy.

Stowarzyszenie "Adiutare" prowadzi szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, zarówno dla instytucji publicznych, jak i prywatnych firm. Swoje działania kierują głównie do uczniów i pracowników placówek oświatowych w Gdańsku.

  • W kategorii "Grupa wolontariacka" pierwsze miejsce przyznano wolontariuszom Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Promyk" w Gdańsku, a wyróżnienie - Studenckiej Poradni Prawnej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Koordynatorem Roku 2022 został Arkadiusz Kuźmiński. Jako że aktywnie działa w stowarzyszeniu Adiutare , podczas sobotniej gali dwukrotnie odbierał nagrodę
Koordynatorem Roku 2022 został Arkadiusz Kuźmiński. Jako że aktywnie działa w stowarzyszeniu "Adiutare", podczas sobotniej gali dwukrotnie odbierał nagrodę
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wolontariusze "Promyka" wspierają na co dzień personel schroniska w ich pracy, przygotowują zwierzęta do adopcji, a także promują świadome adopcje zwierząt.

Studencka Poradnia Prawna działa od 2002 r. Od tego czasu, nieprzerwanie, służy nieodpłatną pomocą prawną mieszkańcom, których sytuacja finansowa nie pozwala na skorzystanie z usług zawodowego prawnika.

Była też i nagroda specjalna, która trafiła do Studenckiego Koła Naukowego "Pasjonaci Pediatrii". 18 młodych lekarzy oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz student informatyki Politechniki Gdańskiej realizowali projekt "Przez zabawę do zdrowia", w ramach którego poprzez animacje pokazują małym pacjentom i ich opiekunom, że dni spędzone w szpitalu nie muszą wiązać się z bólem, ale mogą dawać radość i uczyć nowych rzeczy.

“Skutki uboczne to śmiech i nauka” - jak studenci i młodzi lekarze dają dzieciom radość w szpitalu

 

ZOBACZ NASZĄ FOTORELACJĘ Z GALI KONKURSU "AKTYWNI W EUROPEJSKIEJ STOLICY WOLONTARIATU"

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza