• Start
  • Wiadomości
  • Kto zdobył tytuł Wolontariusza i Wolontariuszki Roku 2022?

Najaktywniejsi docenieni. Kto zdobył tytuł Wolontariusza i Wolontariuszki Roku 2022?

W sobotę, 3 grudnia, w gmachu Stacji Orunia przy ul. Dworcowej, odbyła się gala konkursu „Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu”. Nagrodzono najbardziej aktywnych w tym roku wolontariuszy, którzy wspierali m.in. uchodźców z Ukrainy, ale też tych, którzy angażowali się w kwestie medyczne mieszkańców Gdańska czy pomoc zwierzętom.
03.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pamiątkowe zdjęcie, na którym pozuje grupa około pięćdziesięciu osób, większość stoi, część osób ubrana w niebieskie koszulki klęka
Oto tegoroczni laureaci konkursu „Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu”
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Podziękowanie Miasta Gdańska za aktywność wolontariuszy

Konkurs „Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu” w poprzednich latach organizowany był pod hasłem "Aktywni w mieście". W związku z tym, że Gdańsk został ogłoszony w 2022 r. Europejską Stolicą Wolontariatu, postanowiono w tym roku zmienić - wyjątkowo - nazwę konkursu. To rodzaj podziękowania naszego Miasta dla najbardziej aktywnych wolontariuszy, ich koordynatorów, organizacji pozarządowych, instytucji, grup i kół, które na co dzień dbają o wolontariuszy, a także docenienie ich ciekawych inicjatyw i zaangażowania.

W tym roku nagrody przyznano w czterech kategoriach:

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
  • Wolontariusz/-ka roku
  • Koordynator/-ka wolontariatu roku
  • Organizacja / Firma przyjazna wolontariuszom
  • Grupa / Klub / Rodzina wolontariacka/ki

100 tys. godzin pracy wolontariackiej w 3 miesiące

W trakcie sobotniej gali prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała wolontariuszom za, powoli kończący się, bardzo wyjątkowy rok.

- Gdańsk wolontariatem stoi od wielu lat. Jestem z was szalenie dumna [...] W ubiegłym roku działaliśmy jeszcze w warunkach covidowych. Chyba wszyscy zastanawialiśmy się, kiedy w końcu "będzie normalnie". I przyszedł rok 2022. Gdańsk otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Założenia, jakie mieliśmy na ten rok, czyli 100 tysięcy godzin pracy wolontariackiej, tak naprawdę wypełniliśmy w jeden kwartał. Nikt nie spodziewał się, że to co wydarzyło się za naszą wschodnią granicą - haniebna agresja Rosji w Ukrainie, pomoże nam wszystkim być wolontariuszami - przyznała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - 3,6 tysiąca osób przewinęło się przez naszą akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie. Ale nie oznacza to, że nie byliśmy wolontariuszami w tych wszystkich innych miejscach - bo w naszym mieście nadal są ci, którym wy pomagacie na co dzień. Świećmy przykładem, wciągajmy w to innych, zarażajmy ideą wolontariatu. Zmieniajmy świat na lepsze - zaapelowała.

na zdjęciu po prawej stoi prezydent dulkiewicz w żółtej marynarce i niebieskiej sukience, mówi do mikrofonu, obok niej w garniturze stoi dawid jastrzębski
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, podziękowali wolontariuszom za ich całoroczne zaangażowanie
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Przy okazji prezydent Dulkiewicz przypomniała, że już za tydzień Gdańsk będzie formalnie żegnał się z tytułem Europejskiej Stolicy Wolontariatu i oficjalnie przekaże ten tytuł naszym sąsiadom z Północy - norweskiemu miastu Trondheim.

Czytaj także: W Gdański Tydzień Wolontariatu wjechaliśmy zabytkowym tramwajem. Każdy mógł skorzystać z przejażdżki

Na wolontariuszy w Gdańsku można liczyć

Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, także dziękował obecnym za aktywność w ostatnich miesiącach.

- Ten rok pokazał, że wszyscy razem jesteśmy jedną, niezwyciężoną ekipą. Mam wrażenie, że przed wolontariatem stawiane są co roku kolejne wyzwania. Najpierw mierzyliśmy się z pandemią. Potem zostaliśmy zaskoczeni konfliktem na Ukrainie, ale wy, wolontariusze, zawsze byliście, i zawsze jesteście na posterunku. Wiemy, że na was zawsze możemy liczyć, bezgranicznie. Myślę, że wobec tego, co działo się w Gdańsku w ostatnim czasie dzięki wam, warto przytoczyć cytat Winstona Churchilla: "Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele, tak nielicznym" - podkreślał Dawid Jastrzębski.

Czytaj także: II Pomorskie Forum Wolontariatu. Spotkanie ludzi z misją

Kto został wolontariuszem roku 2022?

  • W kategorii "Wolontariusz/ka Roku" przyznano dwie równorzędne nagrody - dla Anny Pszczolińskiej i Krzysztofa Łęckiego.

Anna Pszczolińska jest radną dzielnicy Aniołki, zaangażowaną w sprawy społeczne mieszkańców. Zajmuje się m.in. organizacją akcji charytatywnych, pomocy materialnej, ale też nawiązywaniem kontaktów pomiędzy osobami potrzebującymi wsparcia a instytucjami. Organizuje też aktywności dla społeczności senioralnej.

Krzysztof Łęcki jest wolontariuszem, który przez wiele lat działał podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 2022 r. mocno zaangażował się w pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną.

Przyznano też dwa wyróżnienia. Trafiły one do Kingi Żołądek (wolontariuszki Fundacji Dr Clown) i Andrzeja Bloka (honorowego dawcy krwi, promującego aktywnie krwiodawstwo w szkołach średnich).

 

na zdjęciu krzysztof łęcki, to szczupły mężczyzna w średnim wieku, ma na sobie szarą bluzę dresową, mówi do mikrofonu
Oto Wolontariusz Roku 2022, pan Krzysztof Łęcki. W imieniu drugiej laureatki, Anny Pszczolińskiej, nagrodę odebrała przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki pani Monika Mazurowska
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
  • W kategorii "Koordynator/ka Roku" zwyciężył Arkadiusz Kuźmiński, a wyróżnienie trafiło do Anny Bąk.

Arkadiusz Kuźmiński jest ratownikiem medycznym, pielęgniarzem i równocześnie strażakiem. Jest koordynatorem grupy kilkudziesięciu wolontariuszy działających w stowarzyszeniu "Adiutare". Prowadzi też dla nich szkolenia i pokazy.

Anna Bąk jest wolontariuszką Związku Harcerstwa Polskiego.

  • W kategorii "Organizacja przyjazna wolontariuszom" zwyciężył ZHP Chorągiew Gdańska, a wyróżnienie przyznano Stowarzyszeniu na Rzecz Ratownictwa "Adiutare".

Wolontariusze ZHP Chorągiew Gdańska w tym roku bardzo zaangażowali się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Na terenie Domu Harcerza w Gdańsku utworzono Główny Punkt Recepcyjny Wojewody Pomorskiego. Dziennie pomagano nawet 1 tys. osób. W sumie przez ten Punkt przeszło blisko 20 tys. uchodźców, którzy mogli liczyć m.in. na wsparcie harcerzy.

Stowarzyszenie "Adiutare" prowadzi szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, zarówno dla instytucji publicznych, jak i prywatnych firm. Swoje działania kierują głównie do uczniów i pracowników placówek oświatowych w Gdańsku.

  • W kategorii "Grupa wolontariacka" pierwsze miejsce przyznano wolontariuszom Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Promyk" w Gdańsku, a wyróżnienie - Studenckiej Poradni Prawnej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

 

na zdjęciu arkadiusz kuźmiński, w charakterystycznym czarno pomarańczowym stroju pielęgniarza, mówi do mikrofonu
Koordynatorem Roku 2022 został Arkadiusz Kuźmiński. Jako że aktywnie działa w stowarzyszeniu "Adiutare", podczas sobotniej gali dwukrotnie odbierał nagrodę
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wolontariusze "Promyka" wspierają na co dzień personel schroniska w ich pracy, przygotowują zwierzęta do adopcji, a także promują świadome adopcje zwierząt.

Studencka Poradnia Prawna działa od 2002 r. Od tego czasu, nieprzerwanie, służy nieodpłatną pomocą prawną mieszkańcom, których sytuacja finansowa nie pozwala na skorzystanie z usług zawodowego prawnika.

Była też i nagroda specjalna, która trafiła do Studenckiego Koła Naukowego "Pasjonaci Pediatrii". 18 młodych lekarzy oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz student informatyki Politechniki Gdańskiej realizowali projekt "Przez zabawę do zdrowia", w ramach którego poprzez animacje pokazują małym pacjentom i ich opiekunom, że dni spędzone w szpitalu nie muszą wiązać się z bólem, ale mogą dawać radość i uczyć nowych rzeczy.

Czytaj także: “Skutki uboczne to śmiech i nauka” - jak studenci i młodzi lekarze dają dzieciom radość w szpitalu

 

ZOBACZ NASZĄ FOTORELACJĘ Z GALI KONKURSU "AKTYWNI W EUROPEJSKIEJ STOLICY WOLONTARIATU"

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Kajakarz Aleksander Doba na muralu na Ujeścisku