Co zadeklarowała nowa wojewoda pomorska?
Pomorski Zespół Parlamentarny podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim reprezentowało czworo posłów: Agnieszka Pomaska, Magdalena Kołodziejczak, Patryk Gabriel (wszyscy z Koalicji Obywatelskiej) oraz Magdalena Sroka (Trzecia Droga - koalicja Polska 2050-PSL)
- Dzisiejsze spotkanie jest po to, aby pokazać, że będę współpracować z Pomorskim Zespołem Parlamentarnym, oczywiście nie tylko. Ale to jest nasza ziemia, nasz region i ta współpraca musi układać się bardzo dobrze. Chcę powiedzieć bardzo wyraziście, że jako wojewoda pomorska będę współpracować z całym województwem pomorskim, ze wszystkimi samorządowcami. I ten gabinet będzie otwarty dla wszystkich i ze wszystkimi będziemy rozmawiać. Te drzwi naprawdę zostały otwarte. Tak samo, jak zawisły ponownie w urzędzie flagi Unii Europejskiej - mówiła Beata Rutkiewicz.
Wojewoda pomorska zadeklarowała też, że w następnym tygodniu dopięta będzie do końca obsada na stanowisku Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków po odwołaniu z tego stanowiska Igora Strzoka. - Będzie to osoba na pewno merytoryczna. Bo tylko takie osoby będziemy wspólnie z ministrami poszczególnych resortów powoływać na stanowiska w naszej służbie - zagwarantowała.
Jakie nadzieje i oczekiwania ma prezydent Gdańska?
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, nie kryła dużej radości ze spotkania z nową wojewodą pomorską.
- Wygląda na to, że w Gdańsku rządzą dziś kobiety: Pani przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Pani wojewoda pomorska i ja. Ale przede wszystkim cieszę się z tego, że Pani Beata Rutkiewicz jest doświadczonym samorządowcem. To, czego nam samorządowcom brakowało tutaj, to zrozumienia, dialogu lub chociaż próby dialogu. I rzeczywiście równego traktowania wszystkich samorządowców. I wiem, że Pani Beata Rutkiewicz samorząd zna i rozumie. Wie, czego potrzebujemy - podkreśliła.
Prezydent Gdańska nawiązała też do piątkowego mianowania Grzegorza Krygera, wieloletniego dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego na stanowisko Pomorskiego Kuratora Oświaty. Przyznała, że podczas spotkania z dyrektorami szkół w Gdańsku wszyscy byli dumni z tej nominacji, ale jednocześnie trochę smutni.
- Bardzo dziękuję za to zaufanie, jakim został obdarzony dyrektor Grzegorz Kryger. Jest to osoba, która od wielu zajmuje się edukacją. I doskonale wie, jakie zmiany są potrzebne. My oczywiście w Gdańsku żałujemy, że Grzegorz Kryger odchodzi, ale z drugiej strony cieszymy się, bo wiemy, że dla każdego samorządowca zmiany w edukacji są potrzebne. My na pewno będziemy wszyscy współpracować z Panią wojewodą. Kolejne wyzwanie, jakie szykujemy na początek roku, to kwestia ustawy metropolitalnej dla Pomorza, o której przecież nie zapomnieliśmy - zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz.
Nadchodzi dobry czas dla Pomorza
Agnieszka Pomaska, posłanka KO, dodała, że w ostatnich dniach dokonały się w Pomorskiem zmiany na lepsze. - Mamy po raz pierwszy wojewodę pomorską, która jest kobietą. Nie mam wątpliwości, że przed nami bardzo dobry czas, nie tylko dla Polski, ale przede wszystkim dla Pomorza, dla tej naszej małej ojczyzny, która rośnie w siłę i ma ogromny potencjał - dodała.
- My dzisiaj, jako Koalicja 15 października, jesteśmy gotowi do ciężkiej pracy, ale przede wszystkim do współpracy ze wszystkimi, którzy mają na sercu przyszłość naszej małej ojczyzny. Nie mam wątpliwości, że wszystkie wybory personalne, które będą dokonywały się przez najbliższe dni, tygodnie i miesiące, to będą dobre wybory, z których wszyscy będziemy zadowoleni. Będziemy mieli poczucie, że zachowaliśmy się tak, jak należy. Myślę, że wszyscy chcemy ten bałagan, który mieliśmy przez ostatnie 8 lat, posprzątać - powiedziała parlamentarzystka.
Nominacje w kuratorium i Sopocie
Agnieszka Pomaska wspomniała też o dwóch, ważnych decyzjach personalnych. - Mamy nowego kuratora oświaty, który będzie musiał posprzątać po Pani kurator Małgorzacie Bielang, która była nominacją polityczną, która do współpracy nie była gotowa, która zajmowała się głównie tym, żeby wdrażać ideologię Pana Czarnka także do gdańskich i pomorskich szkół - dodała.
- Druga wiadomość jest taka, że kończymy z nominacjami politycznymi, jeśli chodzi o komisarzy. Magdalena Czarzyńska-Jachim będzie nie tylko kandydatką na prezydentkę Sopotu, ale dzisiaj wypełnia już obowiązki prezydenta. Więc, macie Państwo gwarancję, że także Sopot jest w tych dobrych i tych możliwie najlepszych rękach - zapewniła parlamentarzystka.
Polsce potrzebna jest decentralizacja
Magdalena Czarzyńska-Jachim zastąpiła na funkcji komisarza Sopotu Lucjana Brudzyńskiego, któremu takie obowiązki powierzył b. premier Mateusz Morawiecki. Powołanie komisarza w kurorcie było konieczne z uwagi na to, że wygasł mandat dotychczasowego prezydenta Jacka Karnowskiego, który z powodzeniem wystartował do Sejmu w październikowych wyborach.
- Możemy wrócić do pracy. Mieliśmy dwa miesiące zawieszenia, nie tylko w skali kraju, ale także w Sopocie. Szkoda tego czasu dla mieszkańców, bo wyzwań jest bardzo wiele, chociażby projekty z KPO, czy funduszy europejskich. Jestem przekonana, że Pani wojewoda będzie stać na straży prawdziwej decentralizacji, czyli takiej decentralizacji, kiedy za zadaniami, których my, samorządowcy absolutnie się nie boimy, będą szły konkretne środki i wsparcie - powiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim, która od listopada 2019 r. była wiceprezydentem Sopotu.
Magdalena Czarzyńska-Jachim będzie kandydatką Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Sopotu w wiosennych wyborach samorządowych w 2024 r. Ich data nie jest jeszcze znana.