
Wojciech Zmorzyński, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu to wybitny znawca Mariana Mokwy. Realizując dwie duże wystawy monograficzne w Muzeum Narodowym w Gdańsku, pt. „Marian Mokwa, wierny morzu” (1998) i „Tureckie śluby Mariana Mokwy” (2014), przypomniał i rozpropagował twórczość kaszubskiego marynisty. Fascynowali go również inni artyści Wybrzeża, jak: Henryk Baranowski, Ignacy Klukowski czy Antoni Suchanek.
Kiedy na 100-lecie urodzin Wojciecha Fangora, muzeum powierzyło mu przygotowanie wystawy, powstała złożona z ponad 100 obrazów, drugie tyle rysunków, plakatów oraz rzeźb ze wszystkich okresów twórczości, potężna i wnikliwa prezentacja przekrojowa twórczości Fangora, która stała się fenomenem. Zyskała nie tylko ogromną popularność w realu, w ciągu pięciu miesięcy odwiedziło ją blisko 60 tysięcy osób ze wszystkich stron Polski, ale również w mediach społecznościowych. A sam kurator ze zdumieniem przyglądał się szturmującym Pałac Opatów nowym odbiorcom, przekonując się, jaką siłę ma - nieznany mu wcześniej - hasztag.
Pytany, o czym marzy autor najbardziej znanej wystawy w Polsce, odpowiadał: "Żeby się nie nudzić", a pracę kuratora objaśniał tak: - Nadaje wystawie kształt. Kurator musi doskonale znać artystę i określić główny problem wystawy. Nie może improwizować, tylko wiedzieć dokąd zmierza. Zazwyczaj pokazuje artystę w dobrym świetle, ale nie może przesadzić. Trzeba wyważyć proporcje.”
Czy mu się to udało w pracy z japońskim artystą, możemy sprawdzić w Pałacu Opatów, gdzie do 25 maja trwa wystawa pt. “Masaaki Ohya. Tajemnice natury”. To z kolei podróż do świata sztuki japońskiej - 70 prezentowanych tu grafik ukazuje cykl życia, naturę i tajemnicę przemijania.
W programie Wszystkie Strony Miasta, zapytamy Wojciecha Zmorzyńskiego o jego fascynacje sztuką, ale i o początki kariery, związki z morzem i Suchankiem. Posłuchaj w piątek, 28 marca, o godz. 14, na portalu gdansk.pl.
Rozmowę poprowadzi Anna Umięcka.