Inspirował twórców “Diuny” - wystawa Wojciecha Siudmaka w Gdańsku
W zabytkowym Dworze Artusa, obok Wojciecha Siudmaka wystąpi dr Maciej Gański, uznany muzyk i wykładowca Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Malarz opowie o swojej miłości do Chopina, a towarzysząca opowieści muzyka zostanie wykonana na najstarszym gdańskim fortepianie. Instrument powstał około 1830 roku, gdy muzyka Chopina święciła największe triumfy na salonach Paryża i Europy.
Spotkanie poprowadzi Dorota Pieńkos - kuratorka wielu wystaw, animatorka kultury, marchandka polskich artystów, m.in. Wojciecha Siudmaka oraz Ryszarda Bilana.
Wystawę "Siudmak. Uniwersum", na której zaprezentowano kilkadziesiąt prac artysty, można oglądać w Ratuszu Głównego Miasta do 11 czerwca 2023 roku.
Wojciech Siudmak - malarz i rzeźbiarz
Urodził się w 1942 r. w Wieluniu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i École de Beaux Arts w Paryżu. Od ponad 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu fantastycznego. Jego twórczość obejmuje malarstwo, rysunek, rzeźbę i wzornictwo. Reprodukcje jego prac zdobią okładki książek klasyków literatury fantastyczno-naukowej, m.in. Franka Herberta i Philipa K. Dicka. Jako jedyny artysta na świecie trzykrotnie projektował plakat Festiwalu Filmowego w Cannes. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie. Prezentowano je na wystawach we Francji, Włoszech, w Niemczech, Belgii, USA, Kanadzie i Polsce.
Kim jest Maciej Gański?
Muzyk i wykładowca akademicki, od 2009 roku prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej. Wystąpił na kilkuset koncertach, m.in. w Japonii, USA, Chinach, Egipcie, Francji, Danii, Szwecji, Niemczech i innych. Laureat ponad dwudziestu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (USA). Jako pierwszy Polak dokonał nagrania kompletu 20 Etiud Philipa Glassa (1991-2012) wydanych w dwupłytowym albumie, który ukazał się na przełomie 2022 i 2023 roku nakładem firmy fonograficznej DUX.
Fortepian Wiszniewskiego – co o nim wiemy?
Dawny Gdańsk słynął z wykonywanych fortepianów. Największą popularnością cieszyły się instrumenty produkowane przez królewskiego, nadwornego budowniczego i dostawcy instrumentów Jacoba Bernhardta Wiszniewskiego. Wytwórnia instrumentów działała od ok. 1826 roku przy ul. Św. Ducha 126. Instrument z ok. 1830 r. został odnaleziony na Pomorzu w fatalnym stanie. W 2019 r. przejęło go Muzeum Gdańska. Inauguracyjny koncert na wykonanym z wielu gatunków drewna, zdobionym okładziną z kości słoniowej instrumencie odbył się 23 września 2020 roku, z okazji obchodów jubileuszu 50-lecia Muzeum Gdańska.
- Kiedy: 22 kwietnia (sobota), godz. 17.00-19.00
- Gdzie: Dwór Artusa, Długi Targ 43/44
- Wstęp: wolny
- Uwagi: podczas spotkania zostaną ogłoszone wyniki konkursu Poza czasem
Harmonogram
- 17.00 – powitanie / Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
- 17.05-17.20 – wyniki konkursu Poza czasem i przyznanie nagród
- 17.20-17.25 – przyznanie Wojciechowi Siudmakowi tytułu honorowego członka Gdańskiego Klubu Fantastyki
- 17.25-18.50 – recital muzyczny poświęcony Fryderykowi Chopinowi / Wojciech Siudmak, dr Maciej Gański & Adam Dzieżyk – rozmowę prowadzi Dorota Pieńkos
Repertuar:
- Ballada g-moll op. 23 (10’)
- Nokturn E-dur op. 62 nr 2 (6’)
- Nokturn cis-moll op. posth. (5’)
- Mazurek g-moll op. 24 nr 1 (4’)
- Walc F-dur op. 34 nr 3 (3’)
- Utwór inspirowany twórczością Wojciecha Siudmaka (3-5’)
- Polonez As-dur op. 53 (7’)
W dniu spotkania, o godz. 12.05, rozpocznie się koncert carillonowy "Boska Wstążka" w wykonaniu Moniki Kaźmierczak oraz uczestników kursu „Improwizacja w stronę motywacji”, prowadzonego przez Giedriusa Kupreviciusa z Litwy. Transmisja online z wieży Ratusza Głównego Miasta będzie dostępna na profilu Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska.