Wojciech Siudmak - spotkanie z wybitnym malarzem

W sobotę, 22 kwietnia 2023 roku, w Dworze Artusa w Gdańsku odbędzie się spotkanie towarzyszące retrospektywnej wystawie prac Wojciecha Siudmaka, wybitnego malarza i rzeźbiarza nurtu realizmu fantastycznego. Wysłuchamy też koncertu i opowieści malarza o miłości do muzyki Chopina. Podczas uroczystości Wojciech Siudmak odbierze tytuł honorowego członka Gdańskiego Klubu Fantastyki.
21.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rysunek w czerni i bieli - fortepian i fantastyczne postaci
Praca Wojciecha Siudmaka
fot. mat. Wojciech Siudmak

Czytaj także: Inspirował twórców “Diuny” - wystawa Wojciecha Siudmaka w Gdańsku

W zabytkowym Dworze Artusa, obok Wojciecha Siudmaka wystąpi dr Maciej Gański, uznany muzyk i wykładowca Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Malarz opowie o swojej miłości do Chopina, a towarzysząca opowieści muzyka zostanie wykonana na najstarszym gdańskim fortepianie. Instrument powstał około 1830 roku, gdy muzyka Chopina święciła największe triumfy na salonach Paryża i Europy.

Spotkanie poprowadzi Dorota Pieńkos - kuratorka wielu wystaw, animatorka kultury, marchandka polskich artystów, m.in. Wojciecha Siudmaka oraz Ryszarda Bilana.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Wystawę "Siudmak. Uniwersum", na której zaprezentowano kilkadziesiąt prac artysty, można oglądać w Ratuszu Głównego Miasta do 11 czerwca 2023 roku.

Starszy męzczyzna w okularach podpiera głowę ręką
Malarz i grafik Wojciech Siudmak jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu realizmu fantastycznego w sztuce
fot. Justyna Radzymińska

Wojciech Siudmak - malarz i rzeźbiarz

Urodził się w 1942 r. w Wieluniu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie i École de Beaux Arts w Paryżu. Od ponad 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu fantastycznego. Jego twórczość obejmuje malarstwo, rysunek, rzeźbę i wzornictwo. Reprodukcje jego prac zdobią okładki książek klasyków literatury fantastyczno-naukowej, m.in. Franka Herberta i Philipa K. Dicka. Jako jedyny artysta na świecie trzykrotnie projektował plakat Festiwalu Filmowego w Cannes. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie. Prezentowano je na wystawach we Francji, Włoszech, w Niemczech, Belgii, USA, Kanadzie i Polsce.

Kim jest Maciej Gański?

Muzyk i wykładowca akademicki, od 2009 roku prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej. Wystąpił na kilkuset koncertach, m.in. w Japonii, USA, Chinach, Egipcie, Francji, Danii, Szwecji, Niemczech i innych. Laureat ponad dwudziestu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (USA). Jako pierwszy Polak dokonał nagrania kompletu 20 Etiud Philipa Glassa (1991-2012) wydanych w dwupłytowym albumie, który ukazał się na przełomie 2022 i 2023 roku nakładem firmy fonograficznej DUX.

Fortepian Wiszniewskiego – co o nim wiemy?

Dawny Gdańsk słynął z wykonywanych fortepianów. Największą popularnością cieszyły się instrumenty produkowane przez królewskiego, nadwornego budowniczego i dostawcy instrumentów Jacoba Bernhardta Wiszniewskiego. Wytwórnia instrumentów działała od ok. 1826 roku przy ul. Św. Ducha 126. Instrument z ok. 1830 r. został odnaleziony na Pomorzu w fatalnym stanie. W 2019 r. przejęło go Muzeum Gdańska. Inauguracyjny koncert na wykonanym z wielu gatunków drewna, zdobionym okładziną z kości słoniowej instrumencie odbył się 23 września 2020 roku, z okazji obchodów jubileuszu 50-lecia Muzeum Gdańska.

  • Kiedy: 22 kwietnia (sobota), godz. 17.00-19.00
  • Gdzie: Dwór Artusa, Długi Targ 43/44 
  • Wstęp: wolny 
  • Uwagi: podczas spotkania zostaną ogłoszone wyniki konkursu Poza czasem

Harmonogram

  • 17.00 – powitanie / Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
  • 17.05-17.20 – wyniki konkursu Poza czasem i przyznanie nagród 
  • 17.20-17.25 – przyznanie Wojciechowi Siudmakowi tytułu honorowego członka Gdańskiego Klubu Fantastyki 
  • 17.25-18.50 – recital muzyczny poświęcony Fryderykowi Chopinowi / Wojciech Siudmak, dr Maciej Gański & Adam Dzieżyk – rozmowę prowadzi Dorota Pieńkos

Repertuar:

  • Ballada g-moll op. 23 (10’)
  • Nokturn E-dur op. 62 nr 2 (6’)
  • Nokturn cis-moll op. posth. (5’)
  • Mazurek g-moll op. 24 nr 1 (4’)
  • Walc F-dur op. 34 nr 3 (3’)
  • Utwór inspirowany twórczością Wojciecha Siudmaka (3-5’)
  • Polonez As-dur op. 53 (7’)

W dniu spotkania, o godz. 12.05, rozpocznie się koncert carillonowy "Boska Wstążka" w wykonaniu Moniki Kaźmierczak oraz uczest­ników kursu „Impro­wi­za­cja w stronę moty­wa­cji”, pro­wa­dzo­nego przez Gie­driusa Kupre­vi­ciusa z Litwy. Transmisja online z wieży Ratusza Głównego Miasta będzie dostępna na profilu Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Lekcja obywatelska w Ósemce