Wizyta samorządowców z obwodu donieckiego. Zobaczą, jak Gdańsk gospodaruje odpadami

Od Portu Czystej Energii kilkunastoosobowa delegacja samorządowców obwodu donieckiego rozpoczęła w poniedziałek, 7 sierpnia, swoją wizytę w Gdańsku. Delegacja ukraińska będzie przebywać w naszym mieście trzy dni. Celem wizyty jest prezentacja gdańskich rozwiązań w dziedzinie gospodarki odpadami oraz dalszy rozwój współpracy między Gdańskiem a Mariupolem.
07.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa osób w kaskach ochronnych na głowie na terenie zakładu
Wizytę studyjną w Gdańsku goście z Ukrainy rozpoczęli od Portu Czystej Energii na Szadółkach, zwanego popularnie spalarnią śmieci
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Gdańsk z Mariupolem ramię w ramię

– Współpraca Gdańska i Mariupola to ważny symbol solidarności pomiędzy naszymi miastami. Mamy nadzieję, że nasze doświadczenie i wiedza pomogą w odbudowaniu Ukrainy. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego procesu – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji.

Bohaterski ukraiński Mariupol ma skwer swego imienia w Gdańsku - w pobliżu konsulatu Rosji

Sławomir Kiszkurno, prezes zarządu spółki Port Czystej Energii i pełnomocnik prezydenta ds. gospodarki cyrkularnej w Gdańsku przyznaje, że teraźniejszość jest dla Ukrainy bardzo trudna.
 
- Mimo, że samorządowcy m.in. takich miast jak Mariupol potrafią patrzeć daleko w przyszłość, a jednym z ważnych elementów tej przyszłości jest zbudowanie nowoczesnego modelu gospodarki odpadami, w oparciu o polskie i Gdańska doświadczenia - nie tylko te dobre. Dzisiaj doskonale wiemy jak powinien wyglądać optymalny system gospodarki odpadami w gminie i tymi doświadczeniami zamierzamy się podzielić – dodaje Sławomir Kiszkurno.

Co zobaczą ukraińscy goście?

Podczas trzydniowej wizyty samorządowcy z obwodu donieckiego będą mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem oraz rolą w systemie gospodarki odpadami poszczególnych jego elementów.
Grupa osób w kaskach roboczych na terenie zakładu
W Porcie Czystej Energii energia elektryczna i ciepło powstaną w wyniku termicznego przekształcenia odpadów komunalnych. W instalacji spalane będą pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu. Pierwsze rozruchy zakładu planowane są na koniec 2023 r.
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Obejrzą kluczowe inwestycje związane z gospodarką odpadami. Pierwszym punktem programu była wizyta na budowie Portu Czystej Energii – nowoczesnej, przyjaznej środowisku elektrociepłowni, w której odbywać się będzie odzysk energii z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu.

Sukces usługi Wirtualny Administrator. Ukraińcy chętnie załatwiają online sprawy urzędowe

Ukraińska delegacja zwiedzi również pozostałe gdańskie instalacje i podmioty komunalne odpowiedzialne za funkcjonowanie systemu, takie jak Zakład Utylizacyjny, bazy logistyczne firm odbierających odpady od mieszkańców - Gdańskich Usług Komunalnych i PreZero Service Północ, a także zwiedzą instalację termicznego przekształcania osadów GIWK.
 
Goście z Ukrainy będą też w Europejskim Centrum Solidarności, Muzeum Bursztynu oraz Domu Zdrojowym w Brzeźnie.
Grupa kilkudziesięciu osób w kaskach i kamizelkach ochronnych pozująca do wspólnego zdjęcia na tle zakładu
Wizytę samorządowców z obwodu donieckiego w Porcie Czystej Energii zakończyło pamiątkowe zdjęcie
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Spotkania i dyskusje skupią się również na omówieniu dotychczasowej współpracy między Gdańskiem a Mariupolem w ramach partnerstwa obu miast.

To nie pierwsza wizyta w ramach szerokiej współpracy regionów 

W maju tego roku Gdańsk odwiedzili Vadym Boiczenko – mer Mariupola, Serhij Orlowskyj – wicemer oraz Oleksandr Vyshanikov – dyrektor projektu Mariupol.reborn. Zobaczyli oni m.in. powstającą w Gdańsku-Szadółkach elektrociepłownię na odpady. Wizyta na budowie była okazją do dyskusji o nowoczesnej wizji gminnych systemów gospodarki odpadami w oparciu o doświadczenia Gdańska i Polski.
– Czekamy na powrót Mariupola do Ukrainy, ale już przygotowujemy się na działania związane z odbudową miasta. Będą one realizowane w perspektywie kilku okresów: trzech, sześciu, dziewięciu miesięcy i roku – mówił wówczas Vadym Boiczenko. Podkreślił, że chciałby, aby instalacja podobna do Portu Czystej Energii powstała w projektowanym obecnie nowym mieście Mariupol.
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WIZYTY UKRAIŃSKICH SAMORZĄDOWCÓW W PORCIE CZYSTEJ ENERGII:
 


 
W programie wizyty znalazło się specjalne szkolenie dla osób reprezentujących samorządy obwodu donieckiego, które działają w branży gospodarki odpadami.

Lwów idzie spać. Gdański dziennik podróży z pomocą dla miast Ukrainy w czasie wojny (1)

Wizyta studyjna ma na celu dalsze umocnienie współpracy między miastami Gdańskiem i Mariupolem. Odbywa się w ramach akcji „Gdańsk pomaga Ukrainie” oraz partnerstwa Polskie Miasta Ukrainie, w ramach których miasto Gdańsk współpracuje i wspiera ukraińskie samorządy.
 
oprac. RP
 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask