• Start
  • Wiadomości
  • Wisłoujście 1628, czyli jak polskie okręty walczyły z wojskami szwedzkimi. INSCENIZACJA

Wisłoujście 1628, czyli jak polskie okręty walczyły z wojskami szwedzkimi. INSCENIZACJA

Były okręty, żołnierze z epoki, huk wystrzałów. W sobotę, 7 lipca, mieszkańcy Gdańska i turyści obejrzeli 30-minutowe widowisko historyczne, w którym wojska szwedzkie starły się na Szańcu Wschodnim z załogą Twierdzy Wisłoujście oraz okrętami polskiej floty.
07.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sobota, 7 lipca, inscenizacja Bitwy Morskej Wisłoujście 1628
Sobota, 7 lipca, inscenizacja Bitwy Morskiej Wisłoujście 1628
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Inscenizowane starcia wojsk pod Twierdzą Wisłoujście nawiązywało do wydarzeń z nocy z 5 na 6 lipca 1628 roku, kiedy polskie okręty na Wiśle zostały zaatakowane przez szwedzkie wojska. W wyniku ataku zostały zatopione okręty "Żółty Lew" i galeon "Święty Jerzy".

Widzowie zgromadzeni na Szańcu Wschodnim przy przystanku tramwaju wodnego „Twierdza Wisłoujście” oglądali ostrzał stanowisk szwedzkich z polskich okrętów. Potem akcja przeniosła się przed sam fort, gdzie doszło do potyczki pomiędzy wojskami koronnymi i szwedzkimi.

- Bitwę odtworzyli rekonstruktorzy z Finlandii, Czech, Ukrainy oraz Polski - mówi Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska, które wspólnie z Fundacją Gdańską przygotowały festiwal historyczny 'Wisłoujście 1628".  

Akcja po walkach na morzu przeniosła się na ląd, gdzie wojska polskie starły się ze szwedzkimi
Akcja po walkach na morzu przeniosła się na ląd, gdzie wojska polskie starły się ze szwedzkimi
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- Wisłoujście 1628 to początek cyklu inscenizacji historycznych Twierdzy Wisłoujście, w których kluczową rolę odgrywać będzie nasza fortyfikacja. Przez kolejne stulecia atakowana była wielokrotnie, nigdy jednak zdobyta szturmem. Zawsze stała na straży bezpieczeństwa miasta Gdańska, handlu i żeglugi - wyjaśniai Maciej Flis, kierownik Twierdzy Wisłoujście. - Tym razem przedstawiliśmy jakie mogą być skutki bagatelizowania jej roli dla Gdańska. W przyszłych latach opowiemy o innych okresach historycznych. 

Poza samym widowiskiem mieszkańcy Gdańska i turyści mogli zwiedzić sam fort. Zwiedzający napotkali rzemieślników z minionych epok historycznych, którzy opowiadali o swoich zawodach, np. alchemika czy płatnerza. Na dziedzińcu zagościła dawna karczma z tradycyjnym jadłem, a także zespół muzyczny z repertuarem dawnych utworów. 

Tegoroczna inscenizacja w Twierdzy Wisłoujście odbyła się w ramach zlotu żaglowców Baltic Sail 2018 oraz V Światowego Zjazdu Gdańszczan. 

Czytaj także: 

Uroczyste otwarcie V Światowego Zjazdu Gdańszczan. Posłuchaj debaty o tożsamości

Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan gotowe! Zobacz, kto nas sfotografował. ROZMOWA

Baltic Sail. Żaglowce są już w Gdańsku i zapraszają na morską przygodę

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic