Prace polegały na cyfrowym, trójwymiarowym i wirtualnym odtworzeniu architektury Bazyliki św. Mikołaja oraz znajdującego się w jej wnętrzu zabytkowego wyposażenia. W trakcie realizacji zadania zostały wykorzystane najnowsze technologie pomiarowo-wizualizacyjne, internetowe oraz rzeczywistość wirtualna zapewniające interaktywność dla wszystkich rodzajów odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem osób wykluczonych.
Znaczna część zabytków w kościele doczekała się profesjonalnych zdjęć, opisów, a różne pomieszczenia kościoła św. Mikołaja można zwiedzać za pomocą wirtualnego spaceru. Strona została także przetłumaczona na język angielski, niemiecki i rosyjski.
Teraz za pomocą komputera lub smartfona można odbyć wirtualny spacer po tej świątyni, poznać historię gdańskich dominikanów, zobaczyć jak pierwotnie wyglądał kościół i klasztor i jak zmieniały się przez wieki. Wnętrza i architekturę podziwiać możemy dzięki aktywnym panoramom 360°.
- Zapraszamy do odwiedzania wirtualnego naszego kościoła - mówi o. Michał Osek, przeor gdańskiego klasztoru dominikanów. - To jest inna forma zwiedzania niż tradycyjne. Czasami oglądając kościół i jego zabytki na żywo nie jesteśmy w stanie, na przykład z powody słabego oświetlenia, dostrzec jakiegoś detalu. Tu na stronie internetowej wszystko można przybliżyć myszką i dokładnie obejrzeć. Poza tym, bez problemu można zwiedzać miejsca takie jak krypta, które na co dzień są zamknięte.
Dygitalizacja kościoła św. Mikołaja w Gdańska i jego zbiorów to część większego projektu. W roku 2019 Fundacja Wirtualizacji Narodowego Dziedzictwa Kulturowego stworzyła projekt interaktywnego Europejskiego Szlaku Maryjnego. Chodzi o to, by kompleksowo scyfryzować, unikatowe zabytki architektury sakralnej. Fundusze na ten cel pozyskane zostały ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Cyfrowa Kultura 2021".
Do tej pory partnerami projektu Europejskiego Szlaku Maryjnego są: Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie |