Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej - tak jak co roku - przypada 21 marca. Natomiast już dzień wcześniej, w niedzielę 20 marca rozpoczyna się wiosna astronomiczna. Znamy też jej dokładny początek - to godzina 16.33. Astronomiczna wiosna definiowana jest jako moment, w którym Słońce osiąga punkt równonocy wiosennej, zwany punktem Barana. Od tego momentu możemy oddychać już w pełni wiosennym powietrzem.
W okresie tegorocznej wiosny nocą na niebie możemy zaobserwować nie tylko wszystkie planety czy rój meteorów, ale uzbrojonym okiem ujrzeć też kometę C/2021 O3. Uwaga! 16 maja z terytorium Polski będzie widoczne częściowe zaćmienie Księżyca. W roku 2022 zmiana czasu zimowego na letni nastąpi w nocy z 26 na 27 marca. Wówczas to nasze zegarki przestawimy o godzinę do przodu. Wiosna potrwa do 21 czerwca, kiedy to pożegnamy ją, by powitać lato.
Oprócz zjawisk astronomicznych jesteśmy też świadkami zjawisk przyrodniczych. Roślinność budzi się ona po zimie do życia. Już teraz na skwerach i w osłonecznionych miejscach widać kwitnące kwiaty. Nasz fotoreporter Dominik Paszliński uwiecznił kilka kwietnych miejsc w centrum miasta.
Wyglądają one bardzo pięknie, szczególnie w wiosennym słońcu, a tegoż nie brakowało w niedzielę 20 marca. Do corocznego ukwiecania miasta przystąpił Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Posadzone przez GZDiZ kwiaty podziwiać już można na Rondzie Ofiar Katynia, na rondzie przy ulicach Pomorskiej i Kaplicznej, w Parku Zielonym przy Trakcie Konnym, na zieleńcu przy ulicy Wyzwolenia i tradycyjnie w Parku Oliwskim.
Zobacz fotogalerię: