• Start
  • Wiadomości
  • Wioska miejska na Oruni? Tak studenci PG widzą przyszłość Gdańska

Wioska miejska na Oruni? Tak studenci architektury PG widzą osiedla przyszłości

38 zespołów projektowych studentów Politechniki Gdańskiej wzięło udział w konkursie “Mieszkalnictwo przyszłości”. Trzeba było zaprojektować nowy zespół mieszkalny w jednej z pięciu lokalizacji w Gdańsku. Wśród wyróżnionych prac jest m.in. ekologiczna Wioska Miejska otoczona łąkami kwietnymi i szklarniami oraz osiedle pełne wody, fontann, gejzerów, ze strumieniem zabaw dla dzieci.
03.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
projekt osiedla
Projekt osiedla Urban Village. Autorki: Anna Gawrych i Anastasiya Fiarkovich
Biuro Architekta Miasta

Urban Village, czyli wioska miejska to projekt osiedla wchodzący w dialog z naturą i odpowiadający na potrzebę kontaktu człowieka z przyrodą. Atuty tego eko-osiedla to zbieranie wody opadowej, wykorzystanie energii słonecznej, recykling i lokalna produkcja żywności. Takie osiedle gwarantuje stałe przebywanie człowieka wśród zieleni. Znajdują się tu szklarnie i ogródki oraz zbiornik retencyjny. Wokół kwietne łąki, i piękny warzywniak - sklep z ekologiczną żywnością. 

Ten projekt otrzymał jedno z sześciu wyróżnień w zorganizowanym po raz 16. konkursie “Mieszkalnictwo Przyszłości” zorganizowanym przez Politechnikę Gdańską i UM w Gdańsku. Jego autorkami są Anna Gawrych i Anastasiya Fiarkovich. 

1 (1)
Urban Village
Biuro Architekta Miasta

Prace konkursowe wykonywane były pod kierunkiem nauczycieli akademickich Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Oceny dokonała komisja złożona z sędziów reprezentujących Biuro Architekta Miasta UM w Gdańsku oraz Wydział Architektury PG.

Zespoły mieszkaniowe trzeba było wpisać w jeden z pięciu  obszarów Gdańska: Jasień, Piecki-Migowo, Orunia, Brzeźno bądź  Wrzeszcz Dolny. Trzeba było wziąć pod uwagę tereny sąsiadujące oraz sytuację własnościową i zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Pula nagród wynosiła 30 tysięcy zł. Jak informuje Jarosław Zulewski z Biura Architekta Miasta, w konkursie wzięło udział 38 zespołów. Po omówieniu każdej z prac sąd konkursowy postanowił przyznać sześć równorzędnych wyróżnień po 5000 zł. Ogłoszenie wyników odbyło się na Politechnice w czwartek, 3 października. 

Co wymyślili studenci? Poza miejską wioską, także osiedle z drewna klejonego (Agenda) oraz “wodne” osiedle z ogrodami deszczowymi, fontannami, interaktywnym centrum nauki o wodzie oraz strumieniem zabaw dla dzieci (Kropla z morza potrzeb). 

2
Warzywniak w Urban Village
Biuro Architekta Miasta

Prof. Piotr Lorens z PG, członek jury, powiedział nam, że prace te to nie science fiction: - Nie są to prace z “kosmosu”. Większość z tych projektów mogłaby z powodzeniem powstać. Są to rozwiązania dające szansę na zrównoważone życie i rozwój więzi społecznych, a dodatkowo są to mieszkania na kieszeń przeciętnego Kowalskiego, a nie typu premium. Pewnie niektóre rozwiązania są zbyt idealistyczne, ale ocenialiśmy je pod kątem wykonalności. Młodzi ludzie zmierzyli się po raz pierwszy z tak złożonym tematem i wybrnęli z tego starcia zwycięsko. 

młodzi ludzie oglądają wystawę
Nagrodzone prace pokazane zostały na jednodniowej wystawie w gmachu głównym Politechniki
Biuro Architekta Miasta

Nagrody studentom wręczał wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. Powiedział: - Studenci i studentki II roku architektury stanęli przed wyzwaniem zaprojektowania osiedli przyszłości. Miejsc, które nie tylko zaspokajają różnorodne potrzeby mieszkaniowe, ale też idealnie wpasowują się w tkankę miejską, tworząc harmonijne połączenia z otaczającymi terenami. Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych za kreatywne podejście i śmiałe wizje.

Wszystkie wyróżnione prace (wraz z uzasadnieniami jury) oraz pozostałe projekty można zobaczyć TUTAJ. Można ocenić samemu, czy pomysły młodych architektów przypadną Wam do gustu. 

Pełna lista nagrodzonych: 

  • Praca nr 4-482932 - Patrycja Terlecka, Albert Suszek
  • Praca nr 8-251011 - Anna Gawrych, Anastasiya Fiarkovich
  • Praca nr 15-070323 - Dominika Czyrnek, Mateusz Łańcucki
  • Praca nr 20-210436 - Sabina Barczyk, Gabriela Cichy
  • Praca nr 24-220802 - Jan Stemplewski, Zofia Piwońska
  • Praca nr 37-203126 - Aleksandra Drobińska, Zuzanna Droździk

 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej