Wilno: jubileusz 700-lecia i 25 lat partnerstwa z Gdańskiem - od piątku Festiwal Gdańsk w Wilnie

Wilno, stolica Litwy i miasto partnerskie Gdańska, zaprasza w tym roku z podwójną serdecznością. Od maja do jesieni na gości czekają liczne atrakcje: wspaniała, w dużej mierze wspólna, litewsko-polska historia i związane z nią pamiątki, znakomita kuchnia regionalna, a do tego liczne inicjatywy kulturalne. Warto odwiedzić Wilno, które w tym roku obchodzi jubileusz 700 lat od założenia miasta i 25-lecie partnerskich relacji z Gdańskiem. Już w ten piątek zaczyna się trzydniowy Festiwal "Gdańsk w Wilnie".
04.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nocna panorama miasta zrobiona z powietrza, prawdopodobnie dronem. Centralnie widzimy wieżę katedry wileńskiej, od której bija wielkie snopy niebieskiego światła. Po prawej widać również iluminacje w czerwonym kolorze
Wilno obchodzi w tym roku swoje 700. urodziny - z dumą i z rozmachem
fot. ze strony www.700vilnius.lt

Co najmniej kilkanaście procent gdańskich rodzin ma korzenie wileńskie - można powiedzieć, że do nich ta wiadomość jest skierowana w pierwszym rzędzie. Jednak władze Wilna podkreślają, że zaproszeni i mile widziani są wszyscy goście, którzy chcą skorzystać z oferty przygotowanej przez stolicę Litwy.

Choć większość wydarzeń odbędzie się latem, już od maja każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Z gdańskiego punktu widzenia szczególnie ważne są dni od 12 do 14 maja.

Wilno - poznaj PROGRAM wydarzeń

Panorama miasta - sfotografowana z powietrza, z drona lub z samolotu. Mrowie starych domów, dominujący kolor - kremowy
Litwini uważają, że wileńska starówka jest największa w Europie - my dodajemy, że jeśli nie największa, to jedna z największych. I przede wszystkim piękna, zadbana, warta by ją poznać i zobaczyć w finale Ostrą Bramę z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej
fot. Go Vilnius/Monika Krilaviciene

Gdańsk w Wilnie - na ćwierćwiecze przyjaźni

Festiwal „Gdańsk w Wilnie” ma już długą tradycję, ale w tym roku ma być szczególny, ze względu na 25-lecie partnerstwa i przyjaźni obu miast.

W tym roku, od 12 do 14 maja wilnianie będą mieli okazję zwiedzić wystawę zbiorową polskich artystów, odbędą się koncerty zespołów folklorystycznych i muzyki klasycznej oraz ekskluzywne spotkanie z Lechem Wałęsą, byłym Prezydentem RP, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Wiceprezydent Monika Chabior w Wilnie. Partnerskie miasto Gdańska świętuje 700-lecie

  • Festiwal „Gdańsk w Wilnie 2023” rozpocznie się 12 maja o godz. 15, wraz z otwarciem wystawy polskich artystek w galerii Inkubatora Sztuki Zarzecze (Užupio meno inkubatoriaus galerija), gdzie zostaną wyeksponowane trzy projekty, symbolizujące spójność światopoglądów kobiet Gdańska, Sopotu i Gdyni.
  • Wystawie „Gdańsk w Wilnie” będzie dostępna od 9 do 20 maja. Wstęp wolny. Publiczność zapozna się z cyklem prac graficznych „Wspomnieć” Sylwii Zdzichowskiej, przedstawicielki sztuk wizualnych, zajmującej się malarstwem, grafiką wklęsłą i technikami witrażowymi oraz eksplorującej fenomen pamięci. Projekt zaprezentuje polska artystka Katarzyna Swinarska, która weźmie udział w otwarciu wystawy. W filmie matka trójki dzieci i artystka opowiada pasjonujące historie artystek, które z powodzeniem łączą karierę artystyczną z macierzyństwem. Jej bohaterki opowiadają o tym, jak udaje im się łączyć ideały, ambicje i pragnienia z trudną codziennością w konserwatywnym i patriarchalnym społeczeństwie. Katarzyna Swinarska pokaże także film „Niepokorne serca”, który stworzyły współautorki Alina Żemojdzin i Marta Grabicka. W tym filmie historie artystów zestawione są z minimalistycznymi wideo portretami interdyscyplinarnej artystki Aliny Żemojdzin, a intymne historie przeplatają się z dramatycznymi ujęciami.
  • Koncert wymiany kulturalnej „Mosty Przyjaźni” rozpocznie się 12 maja, o godz. 18. Wstęp na koncert jest wolny. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Wileńskiego oraz Polski Zespół Pieśni i Tańca Wileńskiego Centrum Kultury zaproszą do poznania dziedzictwa kulturowego Polski i Litwy, tradycyjne polskie i litewskie tańce i melodie ludowe oraz barwne stroje narodowe Zespołu Pieśni i Tańca „Wilia”. Goście z Gdańska przybliżą publiczności tańce różnych regionów Polski oraz stroje Księstwa Warszawskiego, podkreślając podniosłość i dostojność choreografii tradycyjnych tańców ludowych - mazura i poloneza.
  • W sobotę, 13 maja, o godz. 17, wilnianie i goście miasta zaproszeni są na wieczór muzyki klasycznej w kościele św. Katarzyny. Wstęp na koncert jest wolny. Wystąpią pedagodzy Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku: Bożena Harasimowicz (sopran), Bogumiła Weretka-Bajdor (fortepian), Andrzej Kacprzak (skrzypce), Wojciech Szlachcikowski (skrzypce), Sławomir Wilk (fortepian) i muzycy Orkiestry Kameralnej Urzędu Miejskiego Wilna św. Krzysztofa pod kierownictwem Modesta Barkauskasa. 
  • W niedzielę, 14 maja, festiwal “Gdańsk w Wilnie 2023” zakończy się w ratuszu wileńskim ekskluzywnym spotkaniem, które zaplanowano na godz. 16. W rolach głównych: Lech Wałęsa i Rimvydas Valatka - sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy, dziennikarz i publicysta. Jak piszą litewscy organizatorzy: “Lech Wałęsa nazywany jest symbolem polskiej wolności. Pracując jako elektryk stoczniowy w nadbałtyckim portowym mieście Gdańsku w młodości w 1980 roku założył związek zawodowy i objął kierownictwo nad 17 tys. strajkujących stoczniowców, którzy wstrząsnęli blokiem komunistycznym i światem. Reżim komunistyczny został niechętnie zmuszony do uznania „Solidarności” za pierwszy i jedyny niezależny związek zawodowy w bloku sowieckim po tym, jak zyskała ona miliony zwolenników w całej Polsce. Za kierowanie „Solidarnością” w 1983 r. L. Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Później a w 1990 r został pierwszym po wojnie prezydentem Polski wybranym w demokratycznych wyborach”. Więcej informacji można znaleźć tutaj:

 

Szczegółowo o programie festiwalu Gdańsk w Wilnie - TUTAJ

 

Wilno ma już 700 lat - wpadnij na weekend

Zwiedzanie można zacząć od zamku Giedymina, z którego roztacza się panorama miasta. Potem warto przespacerować się po największej starówce Europy i skończyć trasę przy Ostrej Bramie - najcenniejszym skarbie Wilna z jej słynącym z cudów i łask obrazem Matki Miłosierdzia.

Smakosze natomiast mogą wybrać się do licznych restauracji w poszukiwaniu idealnego przysmaku: słynnego litewskiego chłodnika, który jest jednym z ulubionych dań Litwinów w okresie letnim, lub kufla wysokiej jakości piwa rzemieślniczego z dodatkiem smażonego chleba. 

Niektóre restauracje zachęcają do wyboru historycznej kuchni wileńskiej, odtworzonej na podstawie dawnych przepisów, specjalnie z okazji jubileuszu. W ofercie jest degustacja najbardziej charakterystycznych dla Wilna potraw - zrazów Nelsona czy kugla jerozolimskiego.

Ile Wilna w Gdańsku, a Gdańska w Wilnie?

Panorama miasta sfotografowana z powietrza - z drona lub samolotu. W lewej dolnej części zdjęcia widać koryto rzeki
Panorama nowszej części Wilna, z widokiem ukochanej przed dawnych i obecnych mieszkańców rzeki Wilii
fot. Go Vilnius

Wilno muzyczne, na 700 lat historii

Melomani wizytę w Wilnie mogą tak zaplanować, żeby wziąć udział w wydarzeniach muzycznych, które zaplanowano od 6 maja do 6 lipca.

Jednym z najważniejszych punktów programu obchodów 700-lecia Wilna będzie festiwal muzyczny „Młode jak Wi(l)no”, odbywający się w jednym z ulubionych miejsc mieszkańców - w parku na Zakręcie (po lit. Vingis). 

Z kolei „Muzyka dla Wilna” to projekt muzyczny łączący siedmiu światowej sławy kompozytorów, którzy uchwycą ducha Wilna poprzez dźwięk. Wśród muzyków będą: Michael Gordon (USA), Anna Korsun (Ukraina) czy Toshio Hosokawa (Japonia). 

Rodzina Adamowiczów: Wilno, tam wszystko się zaczęło

Przeszłość Wilna przez artystyczną soczewkę

  • W muzeum „MO” w Wilnie zobaczyć można wystawę, która prezentuje przeszłość i teraźniejszość Wilna, jego tożsamość narodową i kulturową oraz transformację w nowoczesne europejskie miasto. Ta niezwykła podróż w czasie jest dziełem Oskarasa Koršunovasa, jednego z najwybitniejszych litewskich reżyserów.
  • Od 13 maja goście będą mieli niepowtarzalną okazję doświadczyć życia w Wilnie takim, jakim było ono 200 lat temu. To wszystko w Muzeum Narodowym Litwy, w bezpłatnym pawilonie, otwartym 24 godziny na dobę przez cały sezon Nowoczesne technologie światła, dźwięku, projekcji i rozszerzonej rzeczywistości pozwolą zwiedzić zrekonstruowane dawne miasto i zobaczyć, jak przed wiekami wyglądały ulubione miejsca w Wilnie, jakie perełki urbanistyczne zachowały się do dziś, gdzie mieszkały elity i znane osobistości. 

 

Droga spacerowa biegnąca pośród sadu drzewek o różowych kwiatach owocowych
Wilno o każdej porze roku jest piękne. Tak było za Giedymina, tak było za Mickiewicza, za Czesława Miłosza i tak jest dzisiaj. Nz. wileńskie błonia z kwitnącymi wiosennie drzewami owocowymi
fot. Go Vilnius/Gabriel Khiterer

Wilno ma już 700 lat: atrakcje za dnia i w nocy

Kto zawita do Wilna 16 czerwca, będzie mógł zanurzyć się w Noc Kultury. Pomysł jest taki, że po zachodzie słońca, wileńskie ulice, galerie i najbardziej nieoczekiwane przestrzenie mają tętnić sztuką. W ciągu jednej nocy będzie można zobaczyć ponad 150 projektów muzycznych, tanecznych, teatralnych, filmowych, fotograficznych, współczesnych instalacji i wielu innych. Całą noc wszystkie wydarzenia kulturalne są prezentowane za darmo i odkrywają nieszablonowe rozwiązania, eksperymenty i nowe kreatywne przestrzenie.

Wilno planuje również ułatwić urlopowiczom wejście w jesień poprzez coroczny „Festiwal Dni Stolicy 2023”. Festiwal, który jest największą z miejskich imprez, co roku przyciąga tłumy. Spektakle taneczne, pierwszy utwór operowy wskrzeszony przy pomocy AI, wystawy, wydarzenia muzyczne z udziałem światowej sławy wykonawców - to atrakcje, które czekać będą na odwiedzających od 1 do 3 września.

Szczegółowy program obchodów 700-lecia Wilna - TUTAJ

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza