• Start
  • Wiadomości
  • Kolonia Artystów. “Wieszajmy artystów każdego dnia” - od końca lipca Sylwia Zdzichowska 

Kolonia Artystów. “Wieszajmy artystów każdego dnia” - od końca lipca Sylwia Zdzichowska 

“Wieszajmy artystów każdego dnia” to autorski projekt wystawienniczy Sylwestra Gałuszko, który odbywa się w Kolonii Artystów od 2015 roku. Tym razem, co tydzień, od 31 lipca do 21 sierpnia 2019, będziemy oglądać jedną pracę młodej artystki Sylwii Zdzichowskiej. 
19.07.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Autorka pracy Sylwia Zdzichowska, Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni Teresy Miszkin, ukończyła z wyróżnieniem w 2015 roku. Od 2018 roku pracuje nad doktoratem
Autorka pracy Sylwia Zdzichowska, Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni Teresy Miszkin, ukończyła z wyróżnieniem w 2015 roku. Od 2018 roku pracuje nad doktoratem
Mat. pras.


- Na wystawę w Kolonii Artystów przygotowałam cztery obrazy olejne, podejmujące różne aspekty „odpamiętywania”, jednak rodzaj kreowanej przestrzeni oraz sposoby porządkowania form są w pracach tożsame - mówi malarka Sylwia Zdzichowska, która Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, w pracowni Teresy Miszkin, ukończyła z wyróżnieniem w 2015 roku. Od 2018 roku pracuje tam nad doktoratem.

W Kolonii Artystów (al. Grunwaldzka 51, Gdańsk - Wrzeszcz) zobaczymy jej prace zatytułowane: Konterfekt XVII, Konterfekt XVIII, Konterfekt XIX, Konterfekt XXII.

- Realizacje z cyklu „Konterfekt” są próbą odwzorowania obrazów przechowywanych w mojej pamięci - tłumaczy artystka. - To teraźniejsze przedstawienie osoby/postaci nieobecnej. W literaturze istnieją różne określenia tych widoków, m. in: wspomnienia, obrazy quasi-wizualne, widoki umysłowe lub jak pisał Arnheim: obrazy mentalne - i dodaje: - Choć poruszam się w nurcie figuratywnym, zrezygnowałam z klasycznej perspektywy linearnej, na rzecz kompozycji kulisowej, w której elementy dalsze są częściowo zasłonięte przez elementy bliższe. Przestrzeń na płaszczyźnie jest sugerowana poprzez krycie figurami, zależności walorów, fakturę intencjonalną, zagęszczenie i rozproszenie punktów. Problemy niestabilności obrazu czy niemożności zatrzymania kadru w malarstwie wyrażam m. in. za pomocą multiplikacji i scen symultanicznych, ukazujących różne aspekty przestrzenne oglądanego przedmiotu.

Wystawa trwać będzie od 31 lipca do 21 sierpnia 2019 r. W każdym tygodniu oglądać będziemy jeden obraz. Wernisaż każdego z nich odbędzie się w kolejne środy, od godz. 19 do 20. Wtedy będzie można również porozmawiać z artystką na jego temat.

Praca Sylwii Zdzichowskiej
Praca Sylwii Zdzichowskiej
Mat. pras.


To już czwarta edycja wydarzenia, które organizowane jest od 2015 r. 

- Ideą przewodnią projektu jest spotkanie oraz dialog, ponieważ wspólnotowość i współdziałanie to genius loci Gdańska - mówią organizatorzy. 

Podczas pilotażowej edycji - przez trzy miesiące, każdego dnia o godz. 18, odbywał się wernisaż jednego obrazu, który prezentowano zaledwie 24 godziny. Na tych zasadach siedmiu trójmiejskich malarzy biorących udział w projekcie, wystawiło po dziesięć swoich obrazów każdy. Rok później zaprezentowano w Kolonii ponad 60. obrazów absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. 

W roku 2018 na projekt składały się cztery wernisaże malarzy: Mariusza Warasa, Oli Kotarskiej, Michała Linowa i Magdaleny Król. Każde z nich prezentowało cztery najnowsze, nieprezentowane jeszcze, prace. 

Ekspozycje kończyły się, jak teraz, moderowaną przez Piotra Mańczaka, otwartą dyskusją z publicznością. Dyskusje były rodzajem konfrontacji artysty z publicznością i próbą szukania interpretacyjnych tropów dzieł.

- Mówienie o swoich pracach jest dość trudne, ale jeżeli pojawia się moderator czy publiczność to znacznie ułatwia ten proces. Odpowiadanie na pytania jest łatwiejsze niż zadawanie ich sobie - mówił przy okazji wernisażu swoich prac w 2018 roku Mariusz Waras.

W tym roku w ramach projektu “Wieszajmy artystów każdego dnia” prace wystawiała już Malina Tomaszewska. Przed nami jeszcze wernisaże dwóch artystów.

Projekt organizuje Kolonia Artystów, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i kołem naukowym wydziału malarstwa „I INNI".

Projekt dofinansowano z Miasta Gdańska. Pomysł i koordynacja Sylwester Gałuszka.

CZYTAJ:

CWS Łaźnia. “Niefestiwal” - sztuka idzie w miasto. Szukaj jej na Dolnym Mieście już od 19 lipca

Franciszka Themerson “Linie Życia”. Unikalna wystawa prac artystki w CSW Łaźnia

 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana