• Start
  • Wiadomości
  • „Wieloryb” w Teatrze Miniatura. Nowy spektakl dla starszych widzów

„Wieloryb” w Teatrze Miniatura. Nowy spektakl dla starszych widzów

Nowy sezon w Teatrze Miniatura otworzy w niedzielę, 16 września, premiera dla dorosłych. Spektakl „Wieloryb”, na podstawie powieści Jerzego Limona reżyseruje Jacek Głomb - na co dzień dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, niedawny laureat nagrody im. Zygmunta Hübnera Człowiek Teatru 2018.
12.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Scenografię i kostiumy do spektaklu Wieloryb  przygotowała Małgorzata Bulanda, laureatka nagród w ogólnopolskich konkursach i na festiwalach (m.in. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy)
Scenografię i kostiumy do spektaklu "Wieloryb" przygotowała Małgorzata Bulanda, laureatka nagród w ogólnopolskich konkursach i na festiwalach (m.in. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy)
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Trójmiejskim miłośnikom teatru nazwisko Jacka Głomba powinno być dobrze znane. W Gdańsku dotychczas można było oglądać jego szekspirowskie inscenizacje: „Koriolana”, „Hamleta. Księcia Danii”, „Portową opowieść”, „Otello” czy „Kochanków z Werony” - nigdy jednak w teatrze. Wystawiano je w nietypowych miejscach, jak remontowany wówczas kościół św. Jana, stoczniowa hala i była zajezdnia tramwajowa.

Tym razem dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, będącego jedną z najgłośniejszych i najważniejszych scen teatralnych w Polsce w ostatnich latach, po raz pierwszy zaprezentuje się na scenie Teatru Miejskiego Miniatura. Co ciekawe, nie sięgnął co prawda po samego Szekspira, ale blisko - zobaczymy jego wariację na temat „Wieloryba”, powieści Jerzego Limona, dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, profesora Uniwersytetu Gdańskiego, odznaczonego medalem Gloria Artis, autora książek o tematyce szekspirowskiej oraz - o czym mało kto wie - powieści.

- „Wieloryb” został wydany w 1998 roku w Gdańsku. To powieść, która przez lata za mną chodziła. Kiedy Romuald Wicza-Pokojski zaproponował mi wyreżyserowanie spektaklu w Teatrze Miniatura, uznałem, że to będzie idealny powód, żeby w tym mieście, z którym czuję się emocjonalnie związany, zadebiutować - mówi reżyser.

Jedną z ważnych postaci opowiadającego o historycznych przełomach Wieloryba  będzie Lech Wałęsa
Jedną z ważnych postaci opowiadającego o historycznych przełomach "Wieloryba" będzie Lech Wałęsa
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Książka „Wieloryb” to zbiór fikcyjnych archiwaliów, które układają się w tajemniczą, miejscami sensacyjną, opowieść o przełomie. Mamy tu Kościół Starych Słowian założony przez byłych działaczy PZPR, Lecha Wałęsę, tajemniczą organizację amerykańskich Korektorów, zamieszaną w polską historię, i wreszcie tytułowego wieloryba, którego wyrzucenie na morski brzeg zapowiada przełomowe przemiany historyczne.

Reżyser spektaklu podkreśla, że nie proponuje widzom adaptacji powieści, a raczej wariację na jej temat - scenariusz teatralny, który we współpracy z Głombem stworzył Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Teatru Miniatura (a od 1 lipca także p.o. dyrektora Opery Bałtyckiej), reżyser i dramaturg, znany widzom m.in. ze spektakli „Remus” i „Tramwaje” (jako dramaturg) czy „Turban mistrza Mansura” (jako reżyser).

- „Wieloryb” to dziwna książka. Jest „multimedialna”, złożona z fikcyjnych dokumentów, listów, fragmentów poezji. Jest bardzo trudna do adaptacji, właściwie niemożliwa. To, co my stworzyliśmy, i literacko i scenicznie, to tylko jedna z wielu wersji jej odczytania - mówi Głomb.

Tłumaczy, że tekst przede wszystkim wymagał przearanżowania w taki sposób, by był czytelny dla osób, które nie miały okazji zaznajomić się z nim wcześniej. A tych jest znaczna większość, bowiem powieść obecnie jest właściwie nie do kupienia, nakład jest wyczerpany i póki co nie zapowiada się jego wznowienie.

- Najpierw chcemy opowiedzieć historię, a dopiero potem nasz pogląd na nią - uspokaja reżyser.

W spektaklu występują m.in. Krystian Wieczyński (jako Garmund) i Jacek Majok (Newman)
W spektaklu występują m.in. Krystian Wieczyński (jako Garmund) i Jacek Majok (Newman)
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Tak, jak książka „Wieloryb” jest wielowarstwową i wielowymiarową grą z czytelnikiem, tak i spektakl będzie grą z widzem, która odbywać się będzie poprzez różne konwencje. Rozpocznie się nietypowo - prologiem na podwórku Teatru Miniatura, w trakcie spektaklu widzów też czekają niespodzianki.

- Widzowie zobaczą kilkuminutowy film, który nakręciliśmy z aktorami Teatru Miniatura specjalnie na potrzeby tego spektaklu. Używamy różnych sił i środków, tak jak Jerzy Limon używał ich w swojej powieści - dodaje Głomb.

Scenografię przygotowuje Małgorzata Bulanda, stała współpracownica Jacka Głomba, wielokrotnie nagradzana za swoje sugestywne scenografie, w których szlachetna prostota spotyka się z wielofunkcyjnością i głębią metafory. Autorem muzyki do spektaklu jest Łukasz Matuszyk, znany trójmiejskiej publiczności ze znakomitych ścieżek dźwiękowych do „Kasieńki” i „Turbanu mistrza Mansura”, a choreografię opracowuje Katarzyna Kostrzewa, która ma na swoim koncie współpracę z wieloma teatrami w Polsce, m.in. Teatrem Wybrzeże, Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, warszawskim Capitolem oraz Teatrem Śląskim w Katowicach.

Występują: Zofia Bartoś, Jolanta Darewicz, Edyta Janusz-Ehrlich, Hanna Miśkiewicz, Jadwiga Sankowska, Jakub Ehrlich, Jacek Gierczak, Jacek Majok, Radosław Smużny, Piotr Srebrowski, Wojciech Stachura, Piotr Mateusz Wach, Krystian Wieczyński, Andrzej Żak.

Jacek Głomb to wielokrotnie nagradzany reżyser teatralny i filmowy, na stałe związany z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy. Wieloryb  będzie jego debiutem na scenie teatralnej w Gdańsku
Jacek Głomb to wielokrotnie nagradzany reżyser teatralny i filmowy, na stałe związany z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy. "Wieloryb" będzie jego debiutem na scenie teatralnej w Gdańsku
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Prapremiera odbędzie się na Dużej Scenie Teatru Miniatura (al. Grunwaldzka 16), w niedzielę, 16 września, 2018 r., o godz. 19.00. Wcześniej tego dnia, o godz. 17.00, odbędzie się spotkanie zatytułowane „Czy historia jest grą” z udziałem Jerzego Limona, Jacka Głomba i gruzińskiego reżysera Andro Enukidze, które poprowadzi Romuald Wicza-Pokojski. Goście rozmawiać będą o tym, czy historia jest obiektywna, na ile tworzymy historię naszych krajów z intencją, na ile jest workiem, gdzie wrzucamy nasze fantazje, wyobrażenia, sny o potędze. Wspólnie z publicznością poszukają odpowiedzi na pytania: kto pisze historię? Kto w nią gra?

Kolejne pokazy „Wieloryba”: 18, 19, 20, 21 i 22 września, również o godz. 19.00. Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 25 zł. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 16. roku życia.

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza