Wielokulturowy Piknik Rodzinny. W Gdańsku wspólnie: mieszkańcy, uchodźcy, przybysze z innych krajów  

Mimo kapryśnej pogody na placu Zebrań Ludowych podczas Wielokulturowego Pikniku Rodzinnego - World Refugee Day 2024 w sobotę, 22 czerwca, pojawiło się sporo mieszkających w Gdańsku uchodźców z Ukrainy, ale też przybyszów z innych państw i mieszkańców Trójmiasta. - Cieszymy się, że możemy być tutaj razem, z ludźmi, którzy wierzą w integrację, w to że możemy się zrozumieć i uczyć siebie nawzajem - powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska podczas pikniku.
22.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
piknikwielokulturowy029
Uczestnicy Wielokulturowego Pikniku Rodzinnego na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku. Nz. m.in. Oleksandr Plodystyi - konsul Ukrainy w Gdańsku (trzeci z lewej), marszałek Bogdan Borusewicz (drugi z prawej w pierwszym rzędzie), zastępca prezydent Gdańska Monika Chabior (trzyma flagę z prawej), żołnierze Orkiestry Sił Zbrojnych Ukrainy z Kijowa 
fot. Piotr Połoczański

Monika Chabior: - "Cieszymy się, że wybraliście Polskę na swój dom"  

Światowy Dzień Uchodźcy obchodzimy 20 czerwca, to czas gdy bardziej niż zwykle zwracamy uwagę na trudną sytuację uchodźczyń i uchodźców, ale też okazja by bliżej poznać tych, którzy musieli uciekać ze swojej ojczyzny. W Gdańsku okazją do wzajemnego poznania się i rozmów był trwający kilka godzin piknik dla mieszkańców całego województwa.

Atrakcje na początek lata. Zajrzyj na festyny w gdańskich dzielnicach

- Cieszymy się, że możemy być tutaj razem, jest tu mnóstwo zaangażowanych osób o wspaniałych sercach, które wierzą w integrację, w to że możemy się zrozumieć i uczyć się siebie nawzajem - przywitała gości Monika Chabior, zast. prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Chcemy stworzyć społeczeństwo pokoju, współpracy, oparte na wartościach demokratycznych. Dzisiaj myślimy o uchodźcach, osobach objętych ochroną międzynarodową, które przeżywają ogromne dramaty myśląc o swoich krajach, miejscach z których przybyły, ale znaleźli w Polsce bezpieczny dom. Dla nas to jest najważniejsze, cieszymy się że wybraliście Polskę, że chcecie tutaj być i życzymy, aby miejsca z których pochodzicie stały się bezpieczne.   

Koncerty, warsztaty, wsparcie i potrzebne informacje 

Wielokulturowy Piknik Rodzinny odbył się w Gdańsku po raz drugi. Organizatorzy zadbali o przestrzeń do integracji osób z doświadczeniem migracyjnym, stworzyli okazję do budowania pozytywnych relacji i wzajemnego szacunku dla różnorodności kulturowej. Był czas na zabawy, koncerty, zawody i zabawy dla dzieci, pokazy i warsztaty artystyczne (w tym pokazy kulinarne), występy zespołów i grup muzycznych, stoiska wystawiennicze i informacyjne, strefy relaksu i gastronomii i bogata część artystyczna. Na scenie wystąpili artyści wielu kultur i narodowości, ale  punktem kulminacyjnym był występ Orkiestry Sił Zbrojnych Ukrainy z Kijowa.  

piknikwielokulturowy008
Nz. Żołnierze Orkiestry Sił Zbrojnych Ukrainy z Kijowa, których występ był punktem kulminacyjnym pikniku
fot. Piotr Połoczański

Letnia organizacja ruchu w Śródmieściu. Jak w wakacje poruszać się po centrum?

Przewidziano czas nie tylko na zabawę i poznawanie się, podczas imprezy można było skorzystać z oferty poradniczo-wspierająco-aktywizującej, przygotowanej przez gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Z zainteresowanymi rozmawiały psycholożki Ośrodka Interwencji Kryzysowej, konsultantka ds. cudzoziemców i pracownicy socjalni Samodzielnego Referatu Spraw Cudzoziemców MOPR. Zainteresowani mogli otrzymać informacje w językach: polskim, ukraińskim, angielskim, rosyjskim. Atrakcje dla dzieci i ich rodziców zapewnili też organizatorzy społeczności lokalnej MOPR.

piknikwielokulturowy039
Nz. Organizatorzy zorganizowali zawody i zabawy dla dzieci, pokazy i warsztaty artystyczne (w tym pokazy kulinarne), występy zespołów i grup muzycznych, stoiska wystawiennicze i informacyjne, strefy relaksu i gastronomii
fot. Piotr Połoczański

Oleksandr Plodystyi: - "Rzeczywiście Łączy nas Gdańsk"

- Widziałem tu dziś osobę w koszulce z napisem “Łączy nas Gdańsk” - powiedział Oleksandr Plodystyi, konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku. - I to jest dobre podsumowanie tego wydarzenia. Gdańsk to miasto otwarte i nie chodzi tylko o uchodźców z Ukrainy, ale też o obcych przybywających z różnych miejsc. Dzięki temu mają możliwość zapoznać się między sobą, poznać co miasto oferuje i zrozumieć na jakim wysokim poziomie jest to zorganizowane. Jest wspaniała braterska atmosfera.

Ważne zmiany dla obywateli Ukrainy. Важливі зміни для громадян України

Jak powiedział Oleksandr Plodystyi w Gdańsku szacunkowo mieszka obecnie kilkadziesiąt tysięcy osób z Ukrainy, większość z nich pracuje, ich dzieci chodzą do szkół i przedszkoli, rodziny starają się normalnie żyć.

piknikwielokulturowy021
Światowy Dzień Uchodźcy obchodzimy 20 czerwca, to czas gdy bardziej niż zwykle zwracamy uwagę na trudną sytuację uchodźczyń i uchodźców, ale też okazja by bliżej poznać tych, którzy musieli uciekać ze swojej ojczyzny
fot. Piotr Połoczański

-  Szukają sobie jak najlepszych warunków do życia, część na pewno czeka, żeby wrócić do domu, ale Gdańsk jest miastem przyjaznym, otwartym i można tutaj żyć dobrze - dodał konsul Ukrainy w Gdańsku. 

Wydarzenie zorganizował Samorząd Województwa Pomorskiego i Miasto Gdańsk, w rzeczywistości jest to jednak wspólna inicjatywa kilkudziesięciu organizacji pozarządowych oraz partnerów instytucjonalnych. 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYDARZENIA



ZOBACZ FILM

 

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy