W sobotę startuje 764. Jarmark św. Dominika: 760 stoisk, milion gości do 18 sierpnia

613 wystawców z Polski i zagranicy, którzy zajmą 760 stoisk oraz 150 pozycji programowych - to najważniejsze liczby tegorocznego, 764. Jarmark św. Dominika. Oprócz handlu i gastronomii nie zabraknie także wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych oraz o charakterze społecznym. Będzie kilka nowości. Każdy z pewnością znajdzie dla siebie coś interesującego. Jarmark św. Dominika wystartuje w sobotę 27 lipca i potrwa trzy tygodnie do niedzieli 18 sierpnia.
22.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia ulicę w zabytkowej części miasta, otoczoną starymi, ceglanymi budynkami. W centrum kadru znajduje się wysoka, ceglasta wieża. Na ulicy spacerują liczni przechodnie, w tym dorośli i dzieci. Po lewej stronie widać budynki z charakterystycznymi dachami pokrytymi czerwonymi dachówkami. Po prawej stronie ustawiono drewniane budki, które wyglądają na zamknięte. Panuje pogodna atmosfera, a ludzie wydają się cieszyć spacerem. Ulica wyłożona jest kostką brukową.
Na ulicy Pańskiej przy Baszcie Jacek i Hali Targowej stanęły już pierwsze jarmarkowe stragany
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Jarmark św. Dominika jako unowocześniona tradycja

O atrakcjach i programie tegorocznego jarmarku poinformowano w piątek, 19 lipca, podczas konferencji prasowej na Skwerze Heweliusza. 
 
- Jarmark św. Dominika to wielowiekowa tradycja odpustowa. Natomiast my, jak to w Gdańsku, tradycję bierzemy we własne ręce i staramy się obserwując to, co się dzieje we współczesnym świecie zmieniać ją i tak dostosować, aby była atrakcyjna dla mieszkańców naszego miasta i licznych gości z Polski i całego świata - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
 
Przypomniała, że ubiegłoroczny jarmark odwiedziło ponad milion osób, co jest wspaniałą frekwencją. 

Wsiąść do pociągu razem z rowerem - takie są zasady przewozu koleją na Pomorzu

Zwróciła też uwagę na gospodarczy charakter Jarmarku św. Dominika. W tym roku niemal jedną czwartą wystawców stanowią przedsiębiorcy z Gdańska.
 
Aleksandra Dulkiewicz przypomniała, że jarmark to nie tylko wielki handel, ale też imprezy o charakterze społecznym, takie jak Przystanek Równość, który będzie ulokowany na Skwerze Heweliusza i ul. Rajskiej. - Tutaj będzie można wysłuchać różnorodnych rozmów, debat i koncertów. Przy tworzeniu programu tego typu wydarzeń współpracujemy np. z Młodzieżową Radą Miasta oraz Gdańską Radą Seniorów - dodała. 

Nie żałuj grosza na Uliczce Pomorskiej

Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego, zachęcał w szczególności do odwiedzenia na Uliczce Pomorskiej podmiotów reprezentujących ekonomię społeczną, które swoje święto podczas jarmarku będą obchodzić 2 sierpnia. - Łączą one rzemiosło z wrażliwością społeczną. Bądźcie szczodrzy chodząc po Uliczce Pomorskiej - zaapelował. 
Zdjęcie przedstawia grupę ludzi stojących na scenie na tle banerów reklamujących Jarmark Św. Dominika  w Gdańsku. W centralnej części fotografii, przy mikrofonie, znajduje się kobieta w okularach, ubrana w granatową spódnicę, biało-granatową marynarkę w paski i białe buty. Wokół niej stoi kilkanaście osób, w tym mężczyźni w różnych strojach, w tym mundury policyjne, cywilne ubrania i stroje oficjalne. Po lewej stronie zdjęcia są czerwone flagi z herbem Gdańska. W tle widać budynek o czarno-białej fasadzie w stylu szachulcowym. Panuje słoneczna pogoda, a atmosfera wydaje się być oficjalna i uroczysta.
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, zaapelowała m.in., aby odwiedzając Jarmark św. Dominika korzystać z parkingu park&ride na Placu Zebrań Ludowych, a następnie przesiąść się na tramwaj. Pozwoli to kierowcom uniknąć niepotrzebnego stresu, w skrajnych przypadkach kar za niewłaściwe parkowanie
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Uliczka Pomorska kusić będzie przede wszystkim regionalnymi przysmakami i naturalnymi produktami. Będzie można spotkać na niej pomorskich rzemieślników z ich oryginalnym rękodziełem.
 
Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, podkreślił, że Jarmark św. Dominika jest "kotwicą promocyjną", która pozwala zaistnieć Gdańskowi na turystycznej mapie Europy i świata. 

Szczęśliwi jak w Gdańsku. "Barometr Rozwoju Miast 2024" - naukowy raport łódzkiej fundacji

- Jednym z elementów jarmarku będą Smaki Gdańska. Często zastanawiamy się, co możemy lokalnego zjeść. Na pewno trudno ominąć stoisko z wielkim widelcem na dachu. Na pewno takie przysmaki jak zupa piernikowa czy masło sardelowe nie są co dzień do skosztowania - mówił prezes GOT

Jarmark czyli festiwal cudów

Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich SA, które organizują jarmark, podał, że tegoroczna impreza wypełni prawie 60 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. 
 
- Od sześciu lat zmieniamy jarmark, dla Was, dla gdańszczan. Chcemy, żeby był przyjazny, miły i dawał nam wszystkim satysfakcję. Żebyście byli z niego dumni. Staramy się też dbać o jego jakość oraz o to, żebyśmy byli mniej uciążliwi. Staramy się też z każdą edycją dostarczać nowych atrakcji. W tym roku chcemy, żeby Jarmark św. Dominika to był festiwal, żebyśmy wszyscy mieli tu do czynienia z cudami. Bardzo nam zależy, żebyśmy byli najważniejszą i najlepszą imprezą letnią w Polsce - mówił Andrzej Bojanowski.  
Zdjęcie przedstawia grupę osób stojących przed banerem reklamującym Jarmark Św. Dominika . Na pierwszym planie znajduje się mężczyzna w czarnej koszulce, przemawiający do mikrofonu. Obok niego stoi kobieta w okularach, ubrana w marynarkę w paski, oraz dwóch mężczyzn w białych koszulach. Mężczyzna po lewej stronie zdjęcia w jasnej marynarce i wzorzystej koszuli uśmiecha się szeroko, sprawiając wrażenie rozbawionego. W tle widoczny jest baner z datami wydarzenia, logotypami sponsorów i informacjami organizacyjnymi. Atmosfera na zdjęciu jest radosna i oficjalna.
Głos zabiera Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. Za nim stoją od lewej: Leszek Bonna - wicemarszałek pomorski, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Łukasz Wysocki - prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Na Jarmarku św. Dominika będzie 613 wystawców, z czego 210 będzie pochodzić z Pomorza, a 130 z Gdańska. Handlarze zajmą 760 stoisk. Na ulicach centrum miasta nie zabraknie też gości z innych regionów Polski, jak i zza granicy, m.in. z Litwy, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Węgier, Francji, Stanów Zjednoczonych czy Włoch.

Strefa, gdzie poznasz miasta i regiony

Już od pierwszego dnia Jarmarku św. Dominika na Skwerze Świętopełka działać będzie Strefa Miast i Regionów. Pojawi się ona po raz pierwszy w historii jarmarku. To przestrzeń, w której zaprezentują się regiony i miasta, zapraszając turystów i mieszkańców Pomorza do ich odwiedzenia. Na miejscu będą zabawy, degustacje, występy artystyczne. Gospodarzami tej strefy będą m.in województwa: pomorskie, lubelskie, kujawsko-pomorskie czy Stowarzyszenie Żuławy i Cypr. 

Brzeźno. Budynek przy ul. Gdańskiej 32 po remoncie jak nowy. Przed wojną była tu polska szkoła

Jarmark to bowiem nie tylko strefy handlowe i gastronomiczne. To także bogaty, festiwalowy program dzienny. Nierozłącznie jest on związany z jarmarkowymi przystankami, które będą stanowić strefy, gdzie odwiedzający połączą przyjemne z pożytecznym.

Nowość - Przystanek Retro

Każda kolejna edycja Jarmarku św. Dominika przynosi wielkie zainteresowanie stoiskami kolekcjonerów. Antyki i przedmioty z „duszą” są magnesem nie tylko dla tych, którzy chcą kupić unikatowe rzeczy. Popularność strefy kolekcjonerów sprawiła, że w tym roku zyska nową część - będzie to Przystanek Retro. Będą się w nim odbywać profesjonalne licytacje cennych przedmiotów. Planowany jest również cykl „Z życia kolekcjonera”, a w nim znajdą się wywiady z gwiazdami programu „Łowcy Skarbów”.
 
Warto zwrócić uwagę również na „Poradnik Młodego Kolekcjonera”, dzięki któremu dowiemy się m.in., jak odróżnić cenną zdobycz od bubla oraz jak dbać o swoje skarby poprzez ich renowację i konserwację.
 
Strefa kolekcjonera oraz Przystanek Retro znajdą się przy ul. Długie Ogrody.

Ile przystanków będzie na jarmarku?

Przystanek Retro będzie jednym z pięciu przystanków podczas 764. Jarmarku św. Dominika.
 
Gdzie będzie można znaleźć kolejne? 
 
  • Przystanek Smaków na Skwerze Świętopełka – tutaj odwiedzający posmakują różnych kuchni świata, jak i wejdą w Strefę Miast i Regionów, gdzie promowane będą atrakcje turystyczne różnych regionów. Tutaj odwiedzający znajdą również fascynujący świat Mirror Cube - mobilnych pawilonów, które przenoszą w zaczarowany świat sztuki i rozrywki. Inspirując się popularnymi realizacjami artystycznymi, takimi jak Infinity Room, lustrzane przestrzenie Mirror Cube zapewniają niezapomniane doznania związane ze sztuką immersyjną.
  • Przystanek Przygoda z AmberSky – idealne miejsce do zabawy, inspiracji i nauki dla całych rodzin. Po raz pierwszy w tym roku zyskał sponsora tytularnego Koło Widokowe AmbeSky. Dni z tańcem, ciekawymi animacjami, sportem czy nauką – trwać będą od poniedziałku do niedzieli. A do tego Strefa Stałych Atrakcji: labirynt z zagadkami, kubik sensoryczny, strefa relaksu, tworzenie napisu string art, paszport poszukiwacza przygód, Poszukiwacz Skarbów – spływ rwącą rzeką, domek z symulatorem VR oraz koło widokowe AmberSky i Gdańska Karuzela
  • Przystanek Port Gdańsk Pod Żaglami na Ołowiance – kolejny przystanek, który zyskał uznanie wśród naszych partnerów. Miano sponsora tytularnego zyskał tutaj Port Gdańsk. W trakcie tygodnia będzie można złapać tutaj oddech po dniach pełnych wrażeń, m.in. podczas cyklicznych koncertów jazzowych, seansów w kinie pod chmurką, letnich brzmień zza konsoli Dj-a i mini festiwali. Tutaj też znajdziemy Koło Widokowe AmberSky oraz nowość tegorocznego jarmarku – spinning coaster. Przechodniów tradycyjnie zaczepiać będzie Gdański Bówke.
  • Przystanek Równość przy ul. Rajskiej – którego partnerem jest inicjatywa Live More Pomerania, koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza. Przystanek stanie się miejscem, w którym podczas letniego odpoczynku będzie można porozmawiać o rzeczach ważnych, jak: tolerancja, otwartość, wolność oraz zacierać różnice pokoleniowe i kulturowe. To także zabawa, integracja i nauka. Będzie różnorodnie: operetka przeplatająca się z karaoke, a warsztaty dla młodzieży z zajęciami dla seniorów w Zielonym Saloniku. A w czwartki, po raz pierwszy w historii jarmarku odbędzie się konkurs Jarmarkowa Kuźnia Talentów, podczas którego zdolni wokaliści będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności na scenie z zespołem muzycznym. Tutaj także zagramy w wielkoformatową grę Spy Guy Pomorskie, która powstała przy udziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Zdjęcie przedstawia grupę osób pozujących na tle banera reklamującego Jarmark Św. Dominika . Uczestnicy trzymają w rękach kolorowe koszulki z logo jarmarku - niektóre są różowe, a inne czarne. Wśród grupy znajduje się kobieta w zielonej sukience i białym płaszczu, mężczyzna w mundurze, a także kilka osób w casualowych ubraniach. Atmosfera jest radosna i nieformalna. Osoby na zdjęciu uśmiechają się i wyglądają na zadowolone, jakby świętowały udane wydarzenie. Tło stanowi baner z informacjami o jarmarku oraz widoczne elementy architektury miejskiej.
Pamiątkowe zdjęcie uczestników konferencji prasowej z prezentacją jarmarkowego T-shirtu
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Podczas 764. Jarmarku św. Dominika będą obchodzone święta: Równości, Rzemiosła, Ekonomii Społecznej czy Wolontariatu.
 
Jak co roku, imprezą towarzyszącą jarmarkowi będzie Międzynarodowy Bieg św. Dominika. Tym razem, będzie to już 30. jubileuszowa edycja. Zapisy prowadzone są już na stronie internetowej.

Tematyczne uliczki i konkurs kulinarny

Odwiedzający tegoroczny Jarmark św. Dominika trafią również na specjalne, tematyczne uliczki. I tak:
 
  • Strefa Grafiki i Plakatu – Digital Art znajdzie się przy ul. Tkackiej
  • Uliczka Polskich Projektantów Mody zostanie zlokalizowana na ul. Straganiarskiej
  • Uliczka Artystyczne Podwale będzie, jakżeby inaczej, na Podwalu Staromiejskim
  • Strefa Kolekcjonerów – na Długich Ogrodach
  • Uliczki Pomorska i Litewska - na ulicy Szerokiej
Kolejną nowością podczas tegorocznego jarmarku będzie konkurs gastronomiczny dla wystawców Grand Prix Dobre Jadło, który zostanie zorganizowany 2 sierpnia. Profesjonalne jury, złożone z doświadczonych kucharzy jak Andrzej Polan czy Sebastian Cichy, przyjrzy się każdej propozycji kulinarnej z największą uwagą. Będą brać pod lupę nie tylko smak, ale także historię dania i jego estetyczny wygląd. 
Stałymi, cenionymi punktami są oczywiście:
 
  • Ceremonia Otwarcia Jarmarku św. Dominika 27 lipca, godz. 12.00, przed Dworem Artusa – która nie tylko zostanie zwieńczona paradą, ale również otwarciem każdego z przystanków
  • Ceremonia Zakończenia Jarmarku św. Dominika18 sierpnia, godz. 16.00, przed Dworem Artusa
Wszystkie punkty programu 764. Jarmarku św. Dominika - a jest ich ponad 150 - można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej jarmarku.  

Jaka będzie zmiana organizacji ruchu?

Warto pamiętać, że w dniach 15 lipca - 25 sierpnia obowiązuje jarmarkowa organizacja ruchu. Szczegóły związane ze zmianami funkcjonalności ulic Starego Miasta dostępna jest na stronie internetowej Strefa Mieszkańca
 
Także, 15 lipca, rozpoczął się montaż jarmarkowej infrastruktury. Obecnie odbywa się na terenach do Motławy oraz na Ołowiance. 18 lipca została zamknięta ul. Rajska, natomiast od 22 lipca organizatorzy zaczną przygotowywać strefę kolekcjonerów na Długich Ogrodach.
Zdjęcie przedstawia plenerową scenę z kolorową rzeźbą koguta w centrum. Rzeźba jest jaskrawo pomalowana w żółte, niebieskie i zielone wzory, a na jej grzbiecie widoczne są kwiatowe motywy. Po prawej stronie koguta stoją dwa leżaki z kolorowymi wzorami na tkaninie. W tle widać grupę ludzi spacerujących lub obserwujących rzeźbę. Ludzie mają różnorodne stroje, od casualowych po bardziej eleganckie, i wydają się zaintrygowani wystawą. Cała scena znajduje się na trawie, w słoneczny dzień, co dodaje jej wesołego i żywego charakteru.
Jak co roku w jarmarkowej przestrzeni pojawią kolorowe koguty
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Na 25 lipca planowane jest zamknięcie Podwala Staromiejskiego.
 
Jarmark potrwa do 18 sierpnia, w dniach 19-25 sierpnia odbędzie się demontaż infrastruktury tak, aby od 26 sierpnia powrócić do wakacyjnej organizacji ruchu. 

Gdzie będzie parking dla mieszkańców oraz park&ride?

Wsłuchując się w głosy mieszkańców, którzy w okresie wakacyjnym dzielą swoje miejsce zamieszkania z Jarmarkiem św. Dominika, Urząd Miasta Gdańska oraz organizatorzy wydarzenia wprowadzają udogodnienia. Wśród nich jest parking dla mieszkańców zlokalizowany na Targu Węglowym.
 
Jest to także przesunięcie strefy Park&Ride spod stadionu Polsat Plus Arena na Plac Zebrań Ludowych. Co istotne, w cenie biletu parkingowego będzie darmowy przejazd tramwajem na i z jarmarku.
 
CENA PARKINGU:
 
  • 15 zł za cały dzień do godz. 23:59
  • 13 zł z Kartą Mieszkańca

Od soboty remont przystanku SKM Gdańsk Stocznia. Perony zamknięte na pół roku

Bilet ważny max dla 5 osób.
Bilet ważny na trasie (w dwie strony):
 
  • Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Brama Wyżynna
  • Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Hucisko
  • Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Nowe Ogrody

Jakie ulice będą pozbawione kramów?

Wiele pozytywnej wymiany zdań i sugestii przynoszą spotkania z mieszkańcami Śródmieścia, które odbywają się przed i po danej edycji Jarmarku. O zmianach zachodzących na Starym Mieście mieszkańcy informowani są za pomocą banerów na słupach informacyjnych, plakatów dystrybuowanych po wspólnotach mieszkaniowych i przedszkolach, czy poprzez newsletter Karty Mieszkańca, a także specjalną zakładkę na stronie internetowej Jarmarku św. Dominika.
 
Biorąc pod uwagę rozmowy o lokalizacji Jarmarku, podobnie jak w zeszłym roku, kramy nie znajdą się na Długim i Rybackim Pobrzeżu.

Trwa sezon alternatywnych spacerów miastoznawczych, 9 tras do wyboru

Miejsce to przeznaczone jest na spacery i idealne do podziwiania Gdańska. W zamian, podobnie jak w poprzednim roku, kramy pojawią się na ul. Podwale Staromiejskie i Grobla IV.
 
Każdego dnia funkcjonowania jarmarku organizatorzy wsłuchują się także w sygnały, które przyjmuje od mieszkańców Gdańskie Centrum Kontaktu.
 
Organizatorzy jarmarku działają również na rzecz lokalnej społeczności. Po zeszłorocznej edycji zostało wymienionych część ławek na Skwerze Heweliusza. Wymieniane są także trawniki na wybranych skwerach.
 

TV

Nowa droga rowerowa ze Śródmieścia na Chełm w 2025 roku - briefing